Taniec ze smokami, część 1


Znów Martin gości na moim blogu i znów zachwycała się będę, bo jest czym.

SPOILERÓW BRAK.

Ogromnie żałuję, że przyszło mi czytać piąty tom sagi w tak trudnym pod kątem znalezienia wolnego czasu okresie, ale od dwóch lat już przecież końcówka letniego semestru oznacza nowy sezon Gry o tron, a co z tym idzie, lekturę kolejnego tomu. Nie wiem, co zrobię ze swoim życiem w oczekiwaniu na Wichry zimy, ale chwilowo nie jest to jeszcze moim zmartwieniem.

Akcja Tańca ze smokami ma miejsce mniej więcej w tym samym czasie, co akcja poprzedniego tomu, tylko przyglądamy się bohaterom, których w Uczcie dla wron zabrakło, tak więc powracamy do przygód Daenerys, Jona i Tyriona. Cała trójka znów musi sobie jakoś poradzić w trudnych czasach, jakie nastały. Saga Lodu i Ognia ma mieć części siedem, tak więc nie widać na horyzoncie jeszcze, żeby ktokolwiek zbliżał się do ostatecznego finału, ale nie ulega wątpliwości, że część piąta zmienia nieco pozycję najważniejszych graczy. Zagrożenia, nowe siły i nieustające wątpliwości to dla czytelnika chleb powszedni, ale niektóre postacie, do tej pory nie muszące sobie radzić z takimi problemami stają w obliczu trudnych decyzji. U Martina świetne jest to, że nawet, jeżeli jeden wątek chwilo trochę nudzi, to trzy inne na nowo wzbudzają zainteresowanie i jesteśmy w stanie praktycznie bezboleśnie (oczywiście tak bezboleśnie, jak to możliwe w Pieśni Lodu i Ognia) znieść momenty przestoju. 

Jestem pod wrażeniem tego, że pomimo kolejnej dawki śmierci, brutalności i bezwzględności jestem w stanie odczuwać emocje w związku z nowymi wydarzeniami. Co więcej, biorąc pod uwagę, że jestem na bieżąco z serialem, mogę wysnuwać nowe teorie i próbować odgadnąć, jak wyłapane różnice mogą rzutować na dalszą część historii.

Martin w tym tomie zafundował taką niespodziankę, że nie mogłam z szoku wyjść przez chyba kilka kolejnych dni po dowiedzeniu się TEGO. Pierwszy raz jakaś książka zaskoczyła mnie do tego stopnia i nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na to, co będzie dalej.

Pisałam o tym, że jedne wątki są ciekawsze, z inne zdecydowanie mniej, prawda? Z początku rozdziały z Daenerys mnie denerwowały, ale nieoczekiwanie Bran wynagrodził mi te niedogodności. Jon jak zwykle stanął na wysokości zadania, a i Tyrion dorzucił swoje trzy grosze, żebym mogła zapomnieć o tym, jak to Matka smoków zaczęła z lekka irytować.

W Tańcu ze smokami mamy zdecydowanie więcej, a takie przynajmniej odniosłam wrażenie, elementów fantasy, co cieszy jeszcze bardziej, bo przy poprzednich dwóch częściach można z łatwością było zapomnieć, że czyta się właśnie ten gatunek. Oczywiście pomijając fakt, że historia dzieje się w stworzonym przez autora królestwie.

Wiele wydarzeń ma miejsce poza Westeros i w zasadzie nie mam na ten temat zdania, znaczy nie uważam tego ani za wadę ani też za jakąś wybitną zaletę. Ale wiem doskonale, że gdyby przyszło mi czytać tylko o Westeros, to marzyłabym o jakimś wątku "zagranicznym", że się tak kolokwialnie wyrażę. Niechaj więc zostanie, jak jest. Na szczęście, w tomie pierwszym nie ma nudnego dla mnie wątku Dorne, choć teraz, przy okazji tomu drugiego już się on pojawia i nic więcej na razie nie powiem. Zabrakło mi też trochę rozwoju akcji na Żelaznych wyspach, ale to nic nowego, bo ja przy tych cegłach Martina zawsze jestem niecierpliwa i chcę, żeby wszystko zadziało się "już", przy czym po fakcie i tak zachwycam się nie tylko niesamowitymi wydarzeniami, ale też tym, że nim do nich doszło i tak delektowałam się lekturą.

Finał, czyli półmetek całości nieźle mnie ruszył emocjonalnie, nawet się łzy w mych oczach pojawiły, ale ja tak zawsze, jak jakiś nowy brat z Nocnej straży składa przysięgę. Nie zabrakło również kilku elementów komicznych, błyskotliwych i porywających dialogów i oddechu od wydarzeń w Królewskiej przystani.

Pełna obaw i płonnych nadziei przystępuję do lektury części drugiej tego niebezpiecznego tańca, a gdybym "aktowi pierwszemu" miała wystawić ocenę, dobrze wiecie, jaką bym postawiła.

Ludzie przez całe życie są uwięzieni w wiecznej teraźniejszości, między mgłami przeszłości a morzem cienia, które jest wszystkim, co wiemy o przyszłych dniach.

Pieśń Lodu i Ognia:

1. Gra o tron (recenzja)
2. Starcie królów (recenzja)
3. Nawałnica mieczy tom I: Stal i śnieg (recenzja)
    Nawałnica mieczy tom II: Krew i złoto (recenzja)
4. Uczta dla wron tom I: Cienie śmierci (recenzja)
    Uczta dla wron tom II: Sieć spisków (recenzja)
5. Taniec ze smokami, część 1
    Taniec ze smokami, część 2
6. The Winds of winter
7. A Dream of spring

Autor: George R. R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 630
Rok wydania: 2011 (oryginał i polskie wydanie)

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.