Gra o tron


Są książki. Ale są też arcydzieła. I czasem biorąc już książkę do ręki wiesz, że to będzie arcydzieło. Powieść Martina wywołuje wiele uczuć. Pozytywnych, negatywnych ale co najważniejsze - bardzo intensywnych.

W Królewskiej przystani, dochodzi do tajemniczej śmierci namiestnika, Jona Arynna. Na północy z wizytą pojawia się król Robert wraz ze swoim dworem i królową. Namiestnik z Winterfell, Eddard Stark cieszy się z wizyty dawnego przyjaciela, któremu pomógł przed laty zasiąść na tronie. Jednak pokój wśród siedmiu potężnych rodów nie może trwać wiecznie i niebawem najwięksi intryganci z południa zaczynają spiskować w celu przejęcia władzy w królestwie.

W grze o tron zwyciężasz albo giniesz.

Trzeba przyznać, że powieści z zastępami rycerzy, dziesiątkami bitew i siłami nadprzyrodzonymi nie są jakimś niesamowitym unikatem w literaturze popularnej. A jednak powieść stworzona przez Martina i rozpoczynająca Sagę Lodu i ognia sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury, przekonać samą siebie, że jeszcze tylko jeden rozdział i idę spać (a potem niewyspaną gnać na autobus) oraz żyć światem Westeros jeszcze długo po lekturze.

Na początku książki mamy prolog, a ja niestety za prologami nie przepadam. Fakt faktem, był dość ciekawy, bo pojawiło się niebezpieczeństwo w postaci kłopotów za Murem - kłopotów wynikających z poczynań Dzikich. A po prologu zaczyna się historia mająca swój początek w Winterfell. Poznajemy ród Starków, z którego wywodzi się Eddard, namiestnik. Od samego początku lubiłam rodzinę Starków choć po obejrzeniu serialu, co nastąpiło przed lekturą dobrze wiedziałam, jaki los spotka te postaci.

Martin wprowadza w powieści rozpoczynającej Pieśń lodu i ognia całe zastępy postaci. Podejrzewam, że jednym z powodów tak sporych ilości bohaterów jest konieczność uszczuplania tych zasobów w trakcie posuwania się fabuły i zabijania ich. Zgadza się - autor nie bawi się w sentymenty i morduje bez skrupułów. Z jednej strony sprawia to, że przywiązywanie się do jakiejkolwiek postaci jest bardzo ryzykowne (bo słyszałam poglądy innych fanów martinowskiej sagi, którzy twierdzili, że na końcu wszyscy zginą), a z drugiej... budzi dreszczyk emocji i każe zastanawiać się czytelnikowi, kto będzie następny. Albo czy bohaterowi X uda się dożyć do kolejnej części.

Postaci są wyraziste. Tym najbardziej pierwszoplanowym można z łatwością przypiąć jakąś etykietkę i na spokojnie orientować się w ten sposób z kim mamy do czynienia. Niektóre imiona zostają użyte dwa razy, nie wspomnę już o historii rodów, w których cały czas mamy doczynienia z tymi samymi nazwiskami. Jest to godne podziwu dla autora, że sam się w tym nie pogubił i sprawia, że książka wydaje się jeszcze bardziej wspaniałą lekturą. Żeby stworzyć taką ilość bohaterów i jeszcze nad nimi wszystkimi zapanować naprawdę trzeba być dobrym pisarzem.

Martin nie szczędzi nam opisów otoczenia, którymi czaruje i świetnie wprowadza nas w świat Westeros. Cudowny opis Orlego gniazda (i nazwy lezących pod nią zamków) czy Twierdzy Maegara sprawiły, że byłam pod jeszcze większym zachwytem lektury. Wszystko zostało dopracowane i doskonale opisane. Z resztą, zdziwiłabym się, gdyby w powieści o objętości niemalże ośmiuset stron zabrakło tak podstawowych kwestii.

Coś o ulubieńcach i nudniejszych lub bardziej znienawidzonych. Chyba nie zaskoczę nikogo twierdząc, że Lannisterowie są znienawidzoną ekipą wśród rodów z Westeros. Ale za jedno ich cenię, a przynajmniej Tywina Lannistera (ojca). Chodzi o dbanie o honor rodziny. Samym członkom daleko do statusu uczciwych, ale Lannisterowie mają swoją dumę i potrafią to pokazać. Uważam, że świetnie nadają się do roli czarnych charakterów, potrafią bowiem grać nieczysto i nie cofną się przed niczym, żeby dosięgnąć Żelaznego tronu. Nie dopuszczą jedynie do zhańbienia rodziny.
Ulubieńcy? Odrzucany i marginalizowany bękart Neda Starka Jon Snow, który zostaje członkiem Nocnej straży. Jedyny Lannister godny podziwu, czyli karzeł - Tyrion. Nieraz zaznaczałam sobie fragmenty w których dzieli się swoimi mądrościami.

- Jesteś przebiegły. Potrzeba nam tutaj takich ludzi
Tyrion uśmiechnął się.
- W takim razie przeczeszę Siedem królestw w poszukiwaniu karłów i przyślę ich do ciebie, lordzie Mormont.

Na uwagę zasługują również naczelni intryganci z królewskiego dworu czyli Varys i Baelish (Littlefonger). Względem tego drugiego mam mieszane uczucia, bo był on postacią niejednoznaczną, ale jeden konkretny czyn sprawił, że go znienawidziłam. Nie mniej jednak wątek miłosny z przeszłości wiążący się z tą postacią jak też sam styl bycia lorda Baelisha sprawiły, że z wielką ochotą śledziłam wszystkie fragmenty z jego obecnością.

- [...] Okazałeś się kimś więcej niż przyjacielem. Odnalazłam brata, którego - jak sądziłam - utraciłam.
Petyr Baelish uśmiechnął się.
- Słodka pani, jestem ogromnie sentymentalny. Lepiej nie wspominaj o tym nikomu. Od lat staram się przekonać wszystkich na dworze o swojej niegodziwości i okrucieństwie i nie chciałbym, aby moje wysiłki zostały zaprzepaszczone.

Dla Littlefingera kłamstwo i oddychanie to jedno i to samo.

Joffrey Baratheon to postać, której nie dało się ani przez chwilę polubić. Rozpieszczony mały królewicz z sadystycznymi zapędami gardzący uczciwością. Z jego osobą łączy się automatycznie postać Sansy Stark, do której jednak mam trochę więcej szacunku i cierpliwości, chociaż w pierwszym tomie dała mistrzowski popis głupoty i młodzieńczego zauroczenia.

Coś o fantastycze w książce. Siły nadnaturalne pojawiają się w drugiej połowie Gry o tron. W tej części mamy zaczątek wątku z bardzo poważnymi komplikacjami na Murze. Jest to kwestia JESZCZE dość poboczna, więc czekam na więcej w kolejnych częściach. Oprócz tego mamy wątki związane z religiami w Westeros - Starzy i Nowi bogowie, o których też liczę dowiedzieć się więcej w kolejnych tomach. W tym miejscu warto też wspomnieć o Daenerys, którą kojarzy mi się z egzotyką, w porównaniu do klimatu Westeros. Khaleesi staje się postacią, która przechodzi niesamowitą transformację między innymi dzięki różnego rodzaju rytuałom i mrocznej magii, która towarzyszy jej niezwykle często w drugiej połowie książki. Uważam, że zakończenie pierwszego tomu rozdziałem poświęconym Daenerys Targaryen jest strzałem w dziesiątkę, szczególnie ostatnie linijki, które tylko pobudzają apetyt na Starcie królów.

Serce kłamie, a głos nas zwodzi. Jedynie oczy widzą prawdę.

W Grze o tron jest jeszcze coś, za co ubóstwiam autora i powieść. Epickość, czyli coś co kocham. W czasie lektury nie raz podczas pełnych patosu fragmentów w głowie włączała mi się odpowiednia ścieżka dźwiękowa, najczęściej opening z serialu, chociaż niejednokrotnie były to fragmenty innych utworów takiej muzyki. Bitwa pod koniec książki jak też to co dzieje się w otoczeniu Robba Starka niesamowicie absorbuje i po raz kolejny budzi niesamowite emocje.

Ponieważ miłość jest trucizną dla honoru, jest śmiercią dla obowiązku.

Wszystko o czym pisałam wyżej, czyli postaci do których się przywiązujemy i których nienawidzimy, fabuła, która niejednokrotnie zaskakuje torem, jakim podąża, historie rodów i dawnych bitew, magia i zagrożenie zza Muru - każdy z tych elementów jest częścią niesamowitego arcydzieła. Od książki ciężko jest się oderwać, jak już pisałam wyżej. Nie żałuję, że wcześniej obejrzałam serial. Jest to jeden z niewielu przypadków, w których taka kolejność jest całkiem prawidłowa moim zdaniem. Łatwiej połapać się w postaciach stworzonych przez Martina obejrzawszy wcześniej wersję telewizyjną. Nie psuje to radochy z lektury, której zakończenie starałam się za wszelką cenę odwlec, gdyż opuszczenie Westeros spowodowało kaca książkowego i trudne do opanowania pragnienie dorwania w łapki Starcie królów. Pokłony dla Martina za stworzenie arcydzieła. I gorące podziękowania za stworzenie czegoś tak niesamowicie wciągającego, jak Pieśń lodu i ognia.

Moja ocena: 10/10

Autor: George R. R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 774
Rok wydania: 1996 (oryginał), 2003 (II wydanie w Polsce)

Pieśń Lodu i Ognia:
1. Gra o tron
2. Starcie królów
3. Nawałnica mieczy tom I: Stal i śnieg
    Nawałnica mieczy tom II: Krew i złoto
4. Uczta dla wron tom I: Cienie śmierci
    Uczta dla wron tom II: Sień spisków
5. Taniec ze smokami część 1
    Taniec ze smokami część 2
6. The Winds of Winter
7. A dream of spring

Do wyzwań: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 4,8 cm)
Cytaty zapisane kursywą pochodzą z książki.

Komentarze

 1. Ja też najpierw trafiłam na serial i dopiero niedawno zdecydowałam się przeczytać książkę. Bałam się, że nie będę się mogła wczuć, ale jakimś cudem bawiłam się dobrze. Jednak nie była to książka na dziesięć gwiazdek, na lubimy czytać dałam jej osiem gwiazdek, może właśnie przez wzgląd na serial, nie zostałam powalona na kolana, ani zaskoczona.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jakoś nie byłam przekonana do tej serii, ale sięgnęłam po pierwszy tom i się zakochałam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam, a do serialu, o dziwo, nie moge się przekonać. Ale może minie "era na bestsellera" i wtedy spróbuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam Grę o tron u siebie, ale jeszcze się za nią nie zabrałam - mam nadzieję, że odbiorę ją równie pozytywnie jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Gre o Tron. Przeczytałem wszystkie wydane części juz w zeszłym roku i czekam z niecierpliwością na kontynuacje^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Ech a mnie ta książka nie przekonała, no ale ja już tak mam :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wstyd mi, bo mam tę książkę na półce już od roku i nadal jej nie przeczytałam... A kupiłam ją, bo miałam dość tego, że oglądam serial, a powieści nie czytałam. Muszę w końcu to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja mam ambiwalentne uczucia odnośnie tej powieści. Ba jak już ją zaczęłam czytać, szło mi błyskawicznie i mi się podobała, ale nie miałam przy niej tego niepohamowanego uczucia sięgnięcia po książkę i sięgałam po nią niejako "na siłę"... Bez żalu puściłam w świat i nie mam chęci na kolejne tomy...

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak bardzo chciałabym przeczytać tę powieść, ale zwycięża niestety brak czasu. A "Gra o tron" zdecydowanie potrzebuje uwagi i poświęcenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie lepiej się ogarnia postacie po obejrzeniu serialu, inaczej jest z tym ciężko - trochę ich za dużo. Ale sposób kreacji, stworzenia świata to jest coś niesamowitego, na miarę Tolkiena. Niewielu pisarzy jest w stanie stworzyć coś tak skomplikowanego jak cały świat od zera i jeszcze przedstawić to w tak zrozumiały, sensowny sposób. Najgorsza postać? Cersei. Najlepsza? Tyrion :)
  niejednokrotnie były to utwory innych utworów takiej muzyki. - coś nie tak z tym zdaniem :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. serial obejrzałam i moim marzeniem jest przeczytać książke xD

  OdpowiedzUsuń
 12. Obok tej powieści nie da się przejść obojętnie. Widzę, że Ty również przepadłaś w świecie Martina. Też wciąż zastanawiam, jak on to wszystko zapamiętuje, te postaci, a nawet to, kogo uśmiercić, przez kolejne tomy przewija się tyle trupów, że kompletnie nie nadążam za ginącymi pobocnzymi bohaterami. Mnie niemożliwie ciekawi, co będzie dalej, ale trzeba czekać. I na serial i na książkę :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czeka na mnie na półce, ale Twoja recenzja sprawiła, że tylko coraz bardziej chcę ją przeczytać!!

  OdpowiedzUsuń
 14. "Gra o tron" - wciąż na językach :D Mam wrażenie, że będzie jeszcze długo o niej głośno :)

  http://dzikie-anioly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka nadal nie trafiła w moje ręce, ale serial uwielbiam!!! Mistrzostwo świata! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.