Wybranka kuszielaWybrankę kusziela nabyłam przez przypadek. Również do lektury przystąpiłam nie planując tego wcześniej. Zmusiły mnie okoliczności pod postacią wyzwania czytelniczego. Jacqueline Carey pierwszym tomem przygód Fedry mnie zachwyciła. Opasłe tomiszcze jakim była Strzała kusziela wciągnęła mnie w świat w którym Europę znaną mi do tej pory z atlasów geograficznych mogłam poznać na nowo. Również zachwyciłam się postacią Fedry - przebiegłej i pełnej oddania swojej wierze jak i władczyni. Czy Wybranka kusziela powtórzyła sukces pierwszej części serii?

W Terre'd'Ange nie jest spokojnie. Pomimo tego, że dostojna i sprawiedliwa królowa, Ysandra de la Courcel zasiadła na tronie, Fedra doskonale wie, że nie jest spokojnie. Intryganci wokół władczyni nie próżnują, a zdradziecka Melisanda Szahrizaj ukrywa się gdzieś czekając na idealny moment, żeby znów uderzyć. Nasza bohaterka oprócz wiernej służby swej ukochanej królowej musi zmagać się z własnymi rozterkami. Wraca do służby Naamie (czyli ponownie świadczy usługi kurtyzany), co nie podoba się jej przyjacielowi, obrońcy i zaprzysiężonemu Kasjelowi – mowa o Joscelinie. Jenak z kasjelitą Fedrę oprócz wyżej wimienionych relacji łączy uczucie wyniszczające obojga. Fedra stara się odkryć kim tak naprawdę jest, odnaleźć kryjówkę Melisandy i po raz kolejny doprowadzić do zaprzepaszczenia planów tych, którym zależy na przejęciu władzy w Terre'd'Ange.

Nie można, jak dobrze przypuszczam, władać piekłem bez dobrze wykształconego poczucia ironii.

Początek lektury niesamowicie mnie pochłonął. Zwykle na początku czytania cegieł pokroju Wybranki kusziela dość mozolnie idzie mi lektura. Tutaj praktycznie od samego początku czytanie sżło mi gładko, a w myślach wzdychałam z racji zachwytu nad językiem, jakim operuje Jacqueline Carey. Również nowe położenie Fedry, która została hrabiną (z jakiej to ustawy, nie powiem, żeby nie spoilerować!) budziło moją ciekawość. Długo czekać na pierwsze zwroty akcji nie trzeba było. Do połowy książki wszystkie wydarzenia były pełne dynamiki, niejednokrotnie zagryzałam wargę zastanawiając się nad tym, co teraz pocznie bohaterka. Kolejne rozdziały budowały napięcie i w pewnym momencie wszystko... rozeszło się po kościach. Druga część Wybranki kusziela niestety mnie zawiodła...

Widziałam moją udręczoną duszę rozpiętą na kole tortur skleconym z moich złych uczynków.

Po pierwsze, jest trochę monotematycznie. Fabuła skupia się na podróży, kolejnych audiencjach bohaterki u władców, do których akurat wraz ze swoim orszakiem zawitała i ogólnie całość... nudzi. Przez około pięćdziesiąt stron powieść była mdła i zwyczajnie nie specjalnie mnie ciekawiła. Udało mi się jakoś przebrnąć przez te fragmenty i sama końcówka już bardziej mnie zadowoliła. Wiele się dzieje między Fedrą a Joscelinem. Ich relacje są bardzo pogmatwane, bo on zaprzysiągł się Kasjelowi, a ona przysięgła Naamie. Jest to związek mnicha i kurtyzany, pozornie z góry spisany na niepowodzenie. Ale zwrócenie uwagi na to, z jakimi problemami musi zmagać się Joscelin jest kluczowe. W tej części jeszcze bardziej spodobał mi się motyw zakonu kasjelitów i z chęcią przeczytałabym o nim osobną książkę. Nie straciłam sympatii do Joscelina, którego problemy egzystencjalne nie raz doprowadzały do spięć między nim a Fedrą.

Co zaś się tyczy ciebie Fedro... Kusziel cię wybrał i naznaczył na swoją. Gra z tobą oznacza grę z samym bogiem.

Drażni mnie też trochę to, że akcja przenosi się w pewnej chwili do miejsca, którego nie ma na mapie. Skoro już autorka zechciała tam wysłać bohaterów, powinna zmodyfikować mapkę tak, żeby ułatwić rozeznanie się czytelnikowi. To chyba kwestia, która najbardziej mnie zirytowała w tej części Fedra płynie (tak dla odmiany... nie, nie, to sarkazm!), ale o mi z tego, że płynie, skoro nawet nie mogę sobie zobaczyć trasy, jaką pokonała. Mogę się tylko domyślać, że błądziła gdzieś w okolicach półwyspu śródziemnomorskiego. A chyba wszyscy z geografii pamiętają, jak się tamte okolice przedstawiają.

Jakiż dziwny, jakże dojmujący jest ból, gdy zadaje się cierpienie umiłowanej osobie.

Pomijając wspomniane wyżej kwestie to za całą resztę mogę autorkę znów pochwalić. Wspominałam już o języku, ale i tak wspomnę o nim jeszcze nie raz, bo Jacqueline Carey może pochwalić się kunsztem pisarskim. W tej części pojawiają się nowi zdrajcy, nowi wrogowie, ale też nowi przyjaciele. Fedra jednak nie zapomina o starych znajomych i nadal trwa w postanowieniu o próbie zmienienia losu Hiacynta.

Odnoszę wrażenie, że w tym tomie jest więcej erotyki. Może to dlatego, że jest on krótszy, a i w Strzale kusziela czytelnik był świadkiem dzieciństwa Fedry, kiedy to siłą rzeczy, fragmentów + 18 ze świecą by szukać, ale jednak... W tym przypadku nie narzekam. Autorka potrafi ze smakiem opisać zbliżenia Fedry ze swoimi klientami, ale nie tylko z nimi. Sceny te nie są monotonne, zawierają stosowną ilość pikanterii, jak też barwny i wyszukany, lecz nie udziwniony język. Jaqueline Carey udowadnia, że potrafi zawód Fedry przedstawić jako prawdziwą sztukę i za to należą jej się brawa.

To sprawa pomiędzy Kasjelem i Naamą, którzy nasze śmiertelne ciała uczynili swoim polem bitwy.

Nowi bohaterowie budzą sympatię, a przyboczni Fedry, szczególnie Fortun wkradają się do grona najlepiej zapadających w pamięć osobistości. Wydaje mi się, że w tej części lepiej zostaje ukazana postać królowej Ysandry. Może nie zwróciłam na to uwagi w pierwszej części, ale władczyni Terre'd'Ange jest prawdziwym wzroem do naśladowania. Działa w interesie umiłowanego królestwa, stoi na straży wartości i prezentuje cudowną, niezłomną postawę godną naśladowania. Również w stosunku do intrygantów nie zniża się do pójścia po najmniejszej linii oporu, odpuszcza sobie osobistą zemstę i oddaje ich wymiarowi sprawiedliwości. Na uwagę zasługuje również Drustan mab Necthana na uwagę, jako małżonek królowej. Jest postacią wyróżniającą się, pomimo tego, że raczej nie często się pojawiającą.

To straszne żywić nadzieję na przekór wszelkim nadziejom.

Pomimo fragmentów, które nieco mnie znudziły i momentami nawet powodowały niechęć do książki Wybranka kusziela okazała się dobrą książką. Nie dorównuje wspaniałością pierwszej części, ale na pewno z chęcią sięgnę po ostatni tom serii o Fedrze nó Delaunay de Monterve. Niektóre wątki się powyjaśniały, inne podsyciły mój apetyt na dalszą lekturę. Nadal zaliczam Jacqueline Carey do grona moich ulubionych autorów i jestem przekonana, że sięgnę po wszystkie książki, jakie wyjdą spod jej pióra. Polecam osobom mającym ochotę na kawał dobrze przemyślanej powieści, która wymaga jednak momentami trochę cierpliwości i, jakże by inaczej, skupienia.

Moja ocena: 7,5/10

Autor: Jacqueline Carey
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 575
Rok wydania: 2002 (oryginał), 2011 (II wydanie w Polsce)

Seria Dziedzictwo kusziela:
1. Strzała kusziela
2. Wybranka kusziela
3. Wcielenie kusziela


Do wyzwań: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 3,8 cm), Grunt to okładka (erotyzm)

Komentarze

 1. Pierwsze słyszę o tej książce :) Niemniej myślę, że gdybym tylko miała więcej czasu to na pewno bym sięgnęła po całą serię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś mi ta seria już mignęła, ale w sumie nie zainteresowałam się nią bardziej. Ale chyba nabrałam ochoty na zapoznanie się z tomem pierwszym :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, ale podtekst erotyczny mnie kusi :P

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja słyszałam tyle zachwytów, tyle niemych westchnięć, że nie zliczę. I ta Twoja rozpacz, iż ta książka się kończy. Biedna, nieszczęśliwa DżejEr. :D
  Ta trylogia mnie ciekawi, aczkolwiek w najbliższym czasie jej nie ruszę. Mam swoje Must Have do przeczytania. ^^
  PS. Wracaj do swoich zombie. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie brzmi zbyt kusząco jak dla mnie. Jesli wpadnie mi przypadkkiem tak jak Tobie to przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nawet pomimo mankamentów, narobiłaś mi na tę serię niesamowitej ochoty :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.