Strzała Kusziela


Są książki epickie, które wciągają bez litości i nijak oderwać się od nich nie można. Dla wielbicieli podniosłości i patosu wylewających się ze stronic powieści a mimo to nie męczących czytelnika dzięki idealnemu wyważeniu i współgrze z innymi elementami mam idealną pozycję - Strzałę kusziela.

Fedra została naznaczona przez Kusziela czego znamieniem jest czerwona plamka w oku. Powołanie d'Angelińskiej dziewczyny to zawód nie cieszący się popularnością i społecznym uznaniem. Jednak w powieści Jacqueline Carey kurtyzany to dostojne młode piękne kobiety które wykształcenie zdobywają w jednym z Trzynastu Domów Dworu nocy. Pierwszą myślą, jaka teraz się nasuwa, to "O, epickie porno!", lub "Hm, to pewnie nie robią nic innego, jak tylko kochają, na tle podniosłych wydarzeń". Otóż nic bardziej mylnego. Sama byłam nieco sceptycznie nastawiona do jakże opasłego tomiszcza, którego, nie bójmy się tego powiedzieć, główną bohaterką jest dziwka, a mimo to, widząc cegłę za niespełna dziesięć złotych i całkiem wiarygodną rekomendację na tylnej części okładki, postanowiłam zabrać ze sobą książkę do domu. Teraz śmiem twierdzić, że to jednej z najlepszych zakupów książkowych ostatnich miesięcy.

Fedra jako bękart dziwki została oddana do Domu Cereusa i po pobraniu nauk kupiona przez Anafiela Delaunaya - arystokraty, który od chwili zostania jej opiekunem zaczął ją kształcić, dał jej dach nad głową i możliwości rozwijania się. Fedra naznaczona przez Kusziela stała się znaną anguisette - rozkosz przynosił jej ból. Nadal mój opis nie brzmi jak fragment opinii o wspaniałej książce z przekazem, ale zaraz do wszystkiego dojdę. Delaunay kształcił swoją podopieczną tak, aby doskonaliła się w sztuce słuchania, wychwytywania szczegółów i manipulacji. Jest on bowiem ważnym graczem wśród arystokracji, a jak wiadomo, jest to grono w którym pomimo pozornej wierności królowej toczą się rozgrywki o władzę i majątki.


Ja, dar godny książąt, szłam posłusznie w kierunku mojego prywatnego piekła.
Do tej niebezpiecznej gry wkracza nasza bohaterka i niejednokrotnie szokuje, urzeka i nie daje o sobie zapomnieć swoim klientom. Sceny erotyczne szerzej rozpisane pojawiają się bodajże trzy, cztery razy. Tutaj pragnę zaznaczyć, że autorka posługuje się niezwykle wysmakowanym, pięknym i urzekającym językiem. Powiedziałabym nawet, że Jacqueline Carey prezentuje naprawdę niesamowity kunszt pisarski i po lekturze Strzały kusziela moje wymagania odnośnie stylów pisania zdecydowanie się podwyższyły. Czytanie powieści tejże autorki było prawdziwą ucztą literacką i chyba całkowicie przekonało mnie do tzw. high fantasy.

Koniecznie muszę wspomnieć o tym, co autorka robi z uczuciami czytelnika względem niektórych bohaterów. Postacie wykreowane przez pisarkę są wspaniałe. Zakochałam się w Hiacyncie, Joscelinie, Delaunayu, Alcuinie... Fakt, bohaterek żeńskich nieco brakuje, ale do ulubionych mogę zaliczyć Ysandrę i Griannę. Ostrzegam, że liczba bohaterów w ciągu czytania ulega uszczupleniu, aczkolwiek nie podam konkretnych imion, żeby nie psuć lektury.

Gdybyśmy wiedzieli ile goryczy los trzyma dla nas w zapasie, z pewnością skulilibyśmy się ze strachu i wypuścili z rąk czarę życia, nie skosztowawszy ani kropelki.

Niewątpliwie podczas podróży przez tę jakże piękną powieść trzeba się skoncentrować. Wydaje mi się, że momentami autorka zostawiła zbyt dużo rzeczy "w domyśle" i między wierszami, bo nie do końca byłam w stanie połapać się w intrygach. Narratorką jest Fedra i opowiada wszystko z, że tak powiem dalszej perspektywy. Cała opowieść jest przekazana jakby już na długo po wydarzeniach, które miały miejsce, bo raz po raz spotykamy się z frazami "W tamtej chwili", "Wtedy nie wiedziałam jeszcze, że X będzie mi towarzyszyć jeszcze...". Ten drugi przykład podałam trochę z głowy, ale mniej więcej mam to na myśli. Fedra pięknie maluje przed nami wizje zdarzeń mających miejsce podczas jej przygody. Przekazuje też sporo mądrości i wykazuje niesamowite poświęcenie i wytrwanie w postanowieniu uratowania kraju. Krajowi d'Angelinów grozi niesamowite niebezpieczeństwo i Fedra jest jedną z niewielu, którzy mogą kraj uratować.

Teraz kilak słów o romantyzmie, rzekomym romantyzmie w książce. Rzekomym, bo rekomendująca Strzałę kusziela Joanna Kułakowska określiła książkę jako "romantyczne fantasy". Szczerze? Praktycznie zero romantyzmu. Zmysłowość jest, ale amatorom gorących scen między namiętnymi kochankami których łączy uczucie muszę zasmucić. Owszem, wątki miłosne w książce się pojawiają, a jakże, w dodatku są dobrze przemyślane i zdecydowanie zepchnięte na dalszy plan, ale nie okraszone romantyzmem. Za to pojawiają się relacje toksyczne, jak i relacje opierające się na wzajemnym poświęceniu i uczuciu zagrożonym przez politykę, obyczaje i powołanie. Mnie osobiście ta wersja miłości w literaturze odpowiada dużo bardziej i wielce cieszy mnie fakt, że opasłe tomiszcze to nie tabuny scen słodko-erotycznych z dodatkiem prowizorycznych intryg napisanych na kolanie. U Jacqueline Carey nic nie jest zrobione "na odwal".

Co do fantastyki - objawia się ona sporadycznie i chyba mocniejszy wydźwięk ma pośród licznych religii i rytuałów oraz wierzeń umieszczonych przez autorkę w książce. Ale Strzałę kusziela czyta się błyskawicznie i z niegasnącym zainteresowaniem. Rozdziały są krótkie, liczące sobie 3-5 kartek i dzięki temu znane wszystkim książkowym molom powiedzonko "Jeszcze tylko jeden rozdział" przekłada się na "Jeszcze tylko trzy rozdziały". Wiem o tym z własnego doświadczenia, bo zwolniłam dopiero pod koniec, kiedy to nie chciałam rozstawać się z Terre'd'ange (miasto Elui - boga d'Angelinów).


Uznałam, że skoro strażnicy duejny nie wspomnieli o mojej nowej znajomości, to ja też zachowam ją w sekrecie, bo tajemnice są często jedynym atutem dziecka w świecie dorosłych.

Pomocną na pewno okazuje się lista bohaterów zamieszczona na początku powieści. Jest również mapa, co ciekawe, mapa Europy z nieco odmiennym podziałem granic i zdecydowanie innymi nazwami państw niż ma to miejsce w rzeczywistości. Nie powiem, podoba mi się taki pomysł, przeróbki realnej wersji naszego kontynentu.

Kończąc mój opiewających Strzałę kusziela pochwałami wywód powiem, że warto sięgnąć po tą niesamowitą książkę. Jej objętość działa na korzyść, bo gdy po lekturze trzystu niesamowitych stron mamy przed sobą ponad drugie tyle buzia się cieszy, a oczka czytają dalej. Fedra wkroczyła w poczet moich ulubionych bohaterek literackich i w dodatku wbiła się do czołówki. Jestem jednak ciekawa, czym Jacqueline Carey zaskoczy mnie w kontynuacjach (równie opasłych, co tom pierwszy), bo na mój gust niesamowicie dużo atutów wykorzystała w tym tomie. Ale coś mi mówi, że najzwyczajniej w świecie będę zbierała szczękę z podłogi.

Wszyscy jesteśmy podobni w ostatecznym rozrachunku. I żadne z nas nie rodzi się po to, by tylko brać, a nie dawać

Moja ocena: 9/10

Autor: Jacqueline Carey
Wydawnictwo: Mag
Ilość sron: 688
Rok wydania: 2001 (oryginał), 2011 (w Polsce)

Cytaty pochodzą z książki.
Przeczytane do wyzwań: Z półki, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu - 4,5 cm

Komentarze

 1. Ależ mnie zachęciłaś! Jak najbardziej muszę ją odnaleźć i przeczytać. Pozycja w sam raz dla mnie! :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysoko ją oceniłaś :) Już coś o niej słyszałam, ale jakoś tak mnie nie przekonywał opis wydawnictwa. Na razie nie mam w planach, ale może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zakochałam się w tej powieści już dawno :)
  Kolejne tomy są równie znakomite :D
  Fajna recenzja.
  PS. Pierwsze polskie wydanie było znacznie wcześniej (2004 rok) w 2011 wyszedł pierwszy tom kolejnego cyklu: Potomek Kusziela i w związku z tym wznowiono Strzałę Kusziela.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, dzięki za info, zrobię poprawki ;-)

   Usuń
 4. Jak ja się cieszę, że ją mam ^^ Ciężko zdobyć tę serię, ja jeszcze poszukuję jednego tomu i wtedy będę mogła ją spokojnie zacząć ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno skończyłam czytać pierwszy tom i mam podobne zdanie :) Książka mnie oczarowała, jej objętość, jak to ujęłaś, działa tylko na korzyść, bo po skończeniu lektury nie mogłam uwierzyć, że to już koniec. Zaraz pobiegłam do księgarni po pozostałe tomy. Aż się wierzyć nie chce, że tak dobra książka leży na półce z książkami po dychu :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.