O pierwszym sezonie Dynastii Tudorów słów kilka


Mam teoretycznie do napisania trzy recenzje, ale głowy chyba do żadnej. To postanowiłam, że napiszę o tym, na co mam aktualnie największą "fazę". Tak się składa, że skończyłam sobie pierwszy sezon Tudorów. Oglądało się nie bez przeszkód, bo oczywiście wszędzie limity i w dodatku nie ma na "anyfilesie", więc mimo tych tylko dziesięciu odcinków miałam kłopoty i rozciągnęło się oglądanie na cały miesiąc. Tym bardziej, że internet miałam dorywczo...

Anglia, XVI w. Na tronie zasiada Henryk VIII, młody, niedoświadczony, ale zdecydowany w działaniu król. Żonaty z Katarzyną Aragońską (byłą żoną brata), ma przed sobą nie łatwe zadanie utrzymania dobrych stosunków z innymi władcami. Wkrótce dochodzi do pierwszych nieporozumień, pojawiają się kłopoty w relacjach z francuskim królem Ludwikiem XII. Do tego na dworze królewskim aż wrze od intryg, a wszystko komplikuje fakt pojawienia się Anny Boleyn. Lady wkrótce po swoim przybyciu do posiadłości króla Henryka staje się stałym obiektem jego zainteresowania, co doprowadza do osłabnięcia pozycji żony króla. Niebawem następuje początek batalii, jaką król stoczyć będzie musiał, aby zalegalizować związek z Anną.

Przyznam, że serial od razu mnie wciągną. Niesamowicie podoba mi się klimat tamtych czasów. Piękne stroje, dworskie etykiety, sama postawa Henryka... Wszystko zostało w serialu doskonale przedstawione. Nie brak sytuacji komicznych, urzekających i przygnębiających. Bardzo spodobało mi się to, że wszyscy bohaterowie są bardzo niejednoznaczni. Choć gorąco kibicuję związkowi Henryka i Anny, to jednak do każdego z nich mam jakieś "ale". Katarzyna Aragońska zasłużyła na mój podziw i szacunek, a także na współczucie, choć doskonale zdaję sobie sprawę, że jest ona główną przeszkodą dla szczęśliwego pożycia Henryka i Anny. Nawet czarne charaktery spiskujące przeciwko królowi nie pozwalają mi na żywienie wobec nich nienawiści.

Pierwszy sezon uważam za bardzo udany i liczę na to, że kolejne też takie będą. W każdym odcinku akcja idzie do przodu i tylko jeden, czy dwa się trochę ciągnęły. Nie obeszło się bez "dedów" kilku bohaterów, w tym mojego ulubieńca, ale ulubieńców było kilku, więc nie spoilernęłam nic.

Dynastię Tudorów polecam zatem i zabieram się za drugi sezon!

Komentarze

 1. Sama jestem już na ostatnim sezonie Dynastii Tudorów i właściwie zostały mi 4 odcinki. Całość ogólnie bardzo mi się podoba, ale uważam że pierwszy sezon mimo wszystko był najlepszy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama historie tego związku znam z jakiegoś pełnometrażowego filmu. Można powiedzieć że Henryk VIII to jedyny angielski król, którego dzieje są mi znane. XD Nawet za bardzo nie orientuje się kto obecnie siedzi na tronie... znaczy kojarzę jeszcze Elżbietę II, ale o niej same nie wiem nic... No w sumie, Anglicy pewnie też za wiele o naszych królach nie wiedzą.
  Może by zrobić serial Dynastia Jagiellonów? ;-P

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie cały serial jest świetny! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Serial należy do jednych z moich ulubionych :) Już jakiś czas mam go za sobą. Oglądaj dalej, dużo się będzie działo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię aktora grającego Henryka... i niestety nie oglądam, jestem można powiedzieć w fazie totalnej młodzieżówki tj. Glee, Inna, Plotkara czy The walikng dead, wszystkiego po trochu xd.
  Serdecznie pozdrawiam+ boski wygląd bloga+ zapraszam na= arenaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie oglądałam serialu, choć słyszałam o nim same dobre rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 7. polecam oglądać na zalukaj.tv. Nie trzeba mieć konta. Po prostu wybierz opcję z boku "seriale online" znajdź swój, wybierz odpowiedni sezon i odpowiedni odcinek, a następnie na opcję "oglądaj film online". może jakość obrazu nie jest powalająca, ale na pewno wystarczająca;)
  Uściski!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla Meyersa to chyba to zacznę oglądać :D

  OdpowiedzUsuń
 9. ja dopiero wnikam w tę dystancje za pomocą różnych ksiażek. może do serialu też sie z czasem przekonam, bo patrząc na zdjęcia, będzie na czym wzrok zawiesić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam dużo dobrego o tym serialu ;) Koniecznie muszę zacząć oglądać ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Oczywiście słyszałam o serialu, ale mnie jakoś do niego nie ciągnie, wolę trochę inne klimaty, jednak nie mówię od razu nie. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja nie mam czasu na oglądanie serialów :( Czekam tylko na Sherlocka BBC, bo tego nie mogę przegapić *o*

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.