Mroczny sekretO Libbie Bray jak mniemam słyszało wielu zawodowych czytaczy. Jej najnowsza publikacja Wróżbiarze zbiera wiele pozytywnych opinii, a i o poprzedniej trylogii sporo się naczytałam wychwalających ją recenzji. Z entuzjazmem i rządna nowych doznań (bo z akcją w czasach wiktoriańskich doświadczenia nie miałam) zabrałam się za zagłębianie w Mroczny sekret.

Historia rozpoczyna się w Indiach, gdzie Gemma Doyle wraz ze swoją rodziną i opiekunką przebywa od jakiegoś czasu. Dziewczyna nalega na wysłanie jej do Londynu do Akademii Spence. Wywołuje to kłótnię między Gemmą i jej matką i rozstanie w niezbyt sympatycznej atmosferze. Bohaterka nie spodziewa się, że to jej ostatnie potkanie z matką... W świecie żywych.

Na pierwszy rzut oka wygląda wszystko naprawdę nieźle. Autorka powieść swoją umieściła w pełnych uroku czasach wiktoriańskich i przedstawiła nam tajemnicze okoliczności śmierci matki głównej bohaterki. W dodatku Gemmę zaczynają dręczyć nietypowe wizje, a i na kilku stronach powieści przewija się tajemnicza postać Kartika. Nic, tylko brać się do czytania! W końcu zapowiada się na inteligentny młodzieżowy paranormal...

 I nadzieje moje zostały storpedowane przez zachowanie Gemmy. Już podczas dwóch, trzech pierwszych rozdziałów miałam ochotę wleźć do książki i poczęstować jej główkę cegłówką. Ja rozumiem, że czasy wiktoriańskie i kobiety nie miały zbyt wiele do powiedzenia, miały tylko ładnie wyglądać, ale... Ale przecież da się być taktowną i inteligentną równocześnie. Można spełniać wymogi etykiety i nie okazywać się pustą, krnąbrną dziewuchą. Na łopatki rozłożył mnie fakt, że Gemma otrzymawszy miejsce w Akademii Spence do której tak gorliwie pragnęła się dostać, zaczyna na nią narzekać już po kilku dniach przebywania. Dobrze wiedziała, na co się decyduje, zasilając zastępy szkoły dla panien i miała czelność wszczynać bunt i marudzić przy nieco bardziej rygorystycznych wymogach akademii.

 Przyjaciółki Gemmy stają się jej przyjaciółkami... no właśnie. Że o co kaman...? Bo właściwie nie wiem na jakiej podstawie te cztery emowate paniusie połączyła niesamowicie silna więź. Najpierw z pozoru się nie lubią, potem nagle "bach!" i mamy kumpele na resztę życia.
Liczyłam na książkę z morałem, dostałam przeciętne czytadło, napisane mało ambitnym językiem (styl poprawny, ale spodziewałam się czegoś lepszego po tej autorce) i z fabułą niezbyt przekonującą. Sam wątek paranormalny ciekawił mnie tylko przez chwilę, a później tylko irytował. Bo Gemma, która jest przywódczynią całej ekipy wymyka się z dziewczynami z akademii tylko po to, żeby powiedzieć im, że dłużej nie będzie spełniała ich próśb. To jaki sens miało w ogóle wychodzenie z łóżka? Nie wspomnę o absurdalnych kłótniach głównej bohaterki i jej naiwności. Pomimo zakazu decyduje się przekroczyć ustalone zasady bez jakichkolwiek wahań i podszeptów ze strony zdrowego rozsądku. Ale skoro go nie miała, to w sumie nie miało co jej szeptać...

 Po Mrocznym sekrecie spodziewałam się dużo więcej. Na pewno nie zaliczyłabym Libby Bray do pisarzy z górnej półki i nie jestem pewna, czy mam nadal ochotę na Wróżbiarzy. Na kartach Mrocznego sekretu brak klimatu wiktoriańskiej Anglii, którego się spodziewałam, a hasło Akademii Spence budziło we mnie pusty śmiech. "Piękno, wdzięk i uroda" czy coś w ten deseń... Czy aby każde kolejne słowo nie jest synonimem poprzedniego? Nic mnie w Mrocznym sekrecie nie uwiodło, choć czytało się szybko. Na szczęści autorka oszczędziła nam wątka romantycznego, choć jego skrawki znajdują się w Mrocznym sekrecie, ale nie wnoszą niczego zasadniczego. Być może to i owo rozwinie się w drugim tomie, ale mnie postać Gemmy ostatecznie zniechęciła do tej trylogii.

Śmiem twierdzić, że "mrocznym sekretem" może okazać się to, jak Gemma nauczyła się być taką płytką i glupią.

Moja ocena: 5/10

Autor: Libba Bray
Wydawnictwo: Książnica
Ilość stron: 356
Rok wydania: 2003, 2009 (w Polsce)

Komentarze

 1. Powiem ci, że na początku też miałam mieszane uczucia, nie tylko do zmiany nielubianych w najlepsze przyjaciółki, ale również niedostatku wiktoriańskiej Anglii. Ale ogólnie to podobała mi się i nie oceniłam jej tak nisko jak ty. Jak to się mówi, ile głów, tyle punktów widzenia. Powiem ci tyle, że kolejne tomy są zbliżone do pierwszego, a ostatni (najgrubszy) to pomieszanie nudy z zaskakującym końcem. :). Fakt, pierwsze tomy czyta się zaskakująco szybko, ale przy ostatnim, to czasami katorga. Nie zachęcam Cię, bo widzę, że nie zbyt przypadła Ci do gustu. Jak byś nie miała czego czytać to możesz po nie sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. trochę mnie wybiłaś z pantałyku, bo niedawno wypożyczyłam tę książkę (myślę, że przeczytam jeszcze w maju)... ale może mi się spodoba, nie tracę nadziei.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem szczerze, że pierwsze rozdziały niezbyt mnie zachwyciły, lecz zagłębiając się w fabule pomyślałam - nie jest taka zła jak się wydaje. Zaczęłam chyba nawet czytać drugą część, ale... jej nie dokończyłam. Jakoś tak wyszło. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie się ta książka bardzo podobała. Różne gusta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja z kolei nie mogłam dotrwać do końca i rzuciłam ją w kąt ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam, ale kiedyś miałam straszną ochotę na tą serię. Pamiętam, że mój zapał mi przeszedł po paru przeciętnych ocenach tej książki... Wolę poświęcić czas na lekturę, która naprawdę jest tego warta.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mile wspominam tę książkę. Może nie było w niej porywającej akcji, ale miło się ją czytało. Co do Gemmy nie potraktowałam jej aż tak krytycznie, ale to było dawno i może teraz stałoby się inaczej :) Nie zdziwił mnie fakt, że nagle nie chciała już być uczennicą w szkole w Anglii, w końcu sporo przeżyła, mi też już by się odechciało. Natomiast koleżanki, czy jak później się okazało przyjaciółki na zawsze, jakoś mnie nie zachwyciły. Tak naprawdę nie mogłam się przyzwyczaić do imienia Pippa :)

  Okazało się, że nawet sporo pamiętam :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam ten i drugi tom już tyle lat temu, że ledwo pamiętam swoje odczucia. Trzecia część czeka na lekturę... Mogę tylko powiedzieć, że przy pierwszej byłam chyba najbardziej zainteresowana historią ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. A mnie się "Mroczny sekret" podobał. I to bardzo. :) Mogę pocieszyć Cię tylko w ten sposób, że część druga jest o wiele lepsza, więcej w niej magii i nastrojowości. Ale to oczywiście moje zdanie - Twoje może być kompletnie inne. :) Do "Wróżbiarzy" się nie zrażaj - to całkowicie inny bajka, niż "Magiczny Krąg". Jak gdzieś na nich natrafisz to daj im szansę ( no chyba, że Cię nie ciekawią. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja serię mam w planach, mam nadzieję, że się nie rozczaruję tak jak Ty. Jeśli ta seria autorki Ci się nie podobała to polecam drugą, Wróżbiarze mi bardzo przypadli go gustu, świetna książka. Jeśli chcesz przeczytać więcej o niej, to wpadnij do mnie, oczywiście nie namawiam, ale mam recenzje owej książki. ;) Po tą ksiażkę i tak sięgnę, bo czytałam też wiele pozytywnych recenzji, więc zdania nie zmieniam, muszę się sama przekonać ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka przewija się w moich planach czytelniczych już od jakiegoś czasu, ale albo są pozytywne i negatywne recenzje i waham się czy przeczytać. Chyba sama muszę się przekonać i zobaczyć jak się bohaterka zachowuje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Od jakiegoś czasu zmieniłam zdanie co do tej serii i mam ochotę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam recenzję tej książki właśnie u powyżej wypowiadającej się Nessie i do mnie przemówiła. Są gusta i guściki. Ja bym raczej sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 14. No to ładnie, ja chciałam to przeczytać, a tu się okazuje, że miałabym do czynienia z pustą i naiwną bohaterką... Chyba podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 15. Widocznie, autorka nie potrafi tworzyc klimatu, a jezeli tego nie potrafi, to jej ksiazki z gory skazane są na niepowodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Książkę posiadam i zapewne niebawem się za nią wezmę :) Wiele dobrego o niej słyszałam, nie spodziewałam się więc tak niskiej oceny...

  OdpowiedzUsuń
 17. Książkę chcę przeczytać, bo widzę o niej różne opinię i muszę się przekonać czy mi się spodoba. : )

  OdpowiedzUsuń
 18. Zaskakuje mnie tak wysoka ocena. Ja z książką spotkałam się pierwszy raz czytając krytyczną recenzje koleżanki i mimo iż ostrzegała mnie przed głupotą głównej bohaterki postanowiłam przeczytać. Nie starczyło mi siły by przeczytać do końca... Ja bym temu 5 na 10 nie dawała :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.