Gromowładny - "epickie fantasy"

Człowiek wielce nieogranięty (JA) nawet się nie zorientował, że dzisiaj Dzień książki jest. Słyszałam rano w radiu ale dotarło to do mnie dopiero gdy na bloggera weszłam. Lepiej późno, niż później. A dzisiaj częstuję recenzją Gromowładnego, który na mojej półeczce czekał od sierpnia minionego roku. To żeby jakoś tak zgrabnie zacząć, zaprezentuję opis widniejący na skrzydełku okładki:

 Arjun przybywa do Ararat w chwili, gdy ponad miastem szybuje niezwykła skrzydlata istota. Jest to dzień powrotu długo oczekiwanego bóstwa. Mistyczny Ptak sunie po niebie, niezbadane ulice zostają przekształcone, potężna rzeka zmienia bieg, ptactwo wzbija się w powietrze, tłumy szaleją z radości, a działa strzelają na wiwat. Potem moc Ptaka zostaje uwięziona w kadłubie latającego okrętu wojennego "Gromowładny" stającego się żywą świątynią i straszliwą nową bronią, która ma zostać wykorzystana dla całego Ararat.

 Z tyłu książki znajdują się jeszcze słowa Brandona Sandersona (Z mgły zrodzony) rekomendujące w ten sposób "Połączenie magicznego realizmu z epicką fantasty". Dwa ostatnie słowa zachęciły mnie do kupna "Gromcia". Zaczęłam czytać, przepłynęłam przez kilkadziesiąt pierwszych stron i odłożyłam książkę na pół roku... Zabrawszy się ponownie za lekturę zagłębiałam się w świat Ararat i dość sprawnie jak na tak gęsty drug pochłaniałam kolejne rozdziały. Niestety, pomimo lekkości i dwóch, może trzech wyjątkowo urzekających scen, nic mnie w tej książce nie zachwyciło. Ale od początku...

 Arjun wyruszył ze swojego rodzinnego miasta Gad w poszukiwaniu utraconego bóstwa - Głosu. W Ararat udało mu się zaaklimatyzować, lecz w celu odnalezienia zaginionego boga chłopak uwikłał się problemy dotyczące całej ludności Ararat. Niespodziewanie poznaje twórcę okrętu "Gromowładny" i zostaje wplątany w politykę Hrabiny Ilony (pseudo czarnego charakteru książki).
Drugim wątkiem niemalże równie ważnym jak losy Arjuna jest to, co dzieje się w mieszkającym w domu poprawczym Barbotina Jackiem. Chłopakowi udaje się uciec dzięki mocy Ptaka.

 Początek był dość emocjonujący i na tym epickość się kończy. Czytając miałam nadzieję na jakiś przełom, na niespodziewany zwrot akcji też liczyłam i się nie doczekałam. Przewaga opisów nad dialogami nie specjalnie mnie cieszyła, choć nie utrudniała czytania. Język poprawny, bez zarzutów nawet najmniejszych... Dostateczny i nic więcej. 

 Do tego ciężko mi stwierdzić, z jakiego gatunku to książka jest - fantasy w niej tyle co nic, dynamiki też brak, co oznacza, że na przygodówkę też się Gromowładny nie nadaje. W nielicznych scenach, w których pojawiał się tytułowy okręt doszukiwałam się elementów steampunku i co? Nic! Bohaterowie nie byli źle wykreowani - mieli przeszłość, swoje cele i priorytety, a mimo to nie znalazłam sobie ulubieńca. Zawsze mam jakiegoś pupilka, a tutaj lekką sympatię odczuwałam do buntowniczego (oczywiście) Jacka. Wątki miłosne dałoby radę spisać na jednej kartce. Panu Gailmanowi po prostu średnio wyszła realizacja swojego pomysłu - potencjał jest, wykonanie kuleje. Na sam koniec chciałabym zwrócić uwagę na to, że w książce nie czuje się kompletnie klimatu - może przez chwilę, w połowie, dałam się porwać, ale otem to opadło i nie chciało się zmienić. Nie żałuję jednak lektury, bo coś tam mi się w książce podobało, jak choćby nienaganny styl i pojedyncze sceny.

Finał pozostawia kilka niedończonych wątków i lekki niedosyt, aczkolwiek mija on na myśl o kontynuacji książki. Już dawno po przeczytaniu czegokolwiek nie czułam się tak pozbawiona emocji. "Aha" - oto moja reakcja na prawie pięćstestronicową "epicką fantasy". Czepię się jeszcze okładki - kolorystyka jest... okropna! Ni to jasne, ni to ciemne, raczej rażące i oczodajne. Na pewno walorów estetycznych nie posiada - no, chyba że ten stos czaszek na którym spoczywa stopa stwora (zaczynam bać się ludzi, którzy projektują okładki. Grafika i treść "Gromcia" w najmniejszym nawet stopniu się ze sobą nie wiążą...).

Moja ocena: 6,5/10

Gromowładnego przeczytałam w ramach wyzwania "Z półki".

Autor: Felix Gilman
Wydawnictwo: Mag
Ilość stron: 497
Rok wydania: 2008 (za Granicą), 2009 (w Polsce)

I mała dygresja muzyczna - gdy nie wiem, czego chcę słuchać, to znaczy, że chcę posłuchać Linkin Park, albo punku. Wczoraj miałam kryzys i okazało się, że NOFX i Bad Religion idealnie mi się wpasowały :)

Komentarze

 1. ja często wypowiadam suche 'aha' po skończeniu słabej książki :>
  "Gromowładny" to raczej nie moje klimaty, a nie sięgnę po tę książkę tym bardziej, skoro jest słaba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka, jak widzę przeciętna, nie ma co na nią czasu marnować. Przecież jest tyle innych książek :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakos nie ciagnie mnie do tej pozycji ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś mnie ta książka do siebie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej pozycji i nie wiem czy chcę po nią sięgać... chyba mi się nie spieszy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że nie trafiłaby w moje gusta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze, że chociaż przyzwoitym stylem jest ta książka napisana. Jakoś nic mnie w niej nie pociąga, począwszy od samego gatunku, na fabule kończąc. Póki co, mówię: nie.

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałem opis, od razu wyleciał mi z głowy. Czyli już na wstępie czuję, że mnie nie interesuje... A skoro szczególnie nie polecasz to i nie będę sobie nią zawracał głowy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zdaję się nie zrobi furory, raczej szkoda czasu chociaż muszę się zgodzić, że prezentuje się dobrze ale "nie wszystko złoto co się świeci". ps. muzyka spoko słuchało się takich klimatów kiedyś. pzdr

  OdpowiedzUsuń
 10. Że nie słyszałaś o dniu książki, to ja się wcale nie dziwię, bo jakiś dziwnym trafem, to w Polsce praktycznie w ogóle nie jest lansowane, a szkoda.

  A co do tej książki, to w ostatnim czasie mam jakąś szczególną ochotę na solidne fantasy, więc chętnie bym sięgnął, nawet pomimo tego słabszego zakończenia i kilku wad.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsze słyszę o takiej książce, ale jakoś nie do końca przekonuje mnie fabuła :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.