Magia Świec

Tytuł: Magia świec dla początkujących
Autor: Richard Webster
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii (Strona wydawnictwa)
Ilość stron: 208
Rok wydania: 2004 (za granicą), 2010 (w Polsce)


 W świecach od zawsze dostrzegałam coś magicznego. Budują one klimat, nastrój, potrafią skłonić umysł do refleksji, czy też fantazji. Każdy na pewno dostrzegłby choć jedną przydatną możliwość zastosowania ich w życiu codziennym.

 Autor poradnika natomiast ukazuje nam magiczne aspekty tych przedmiotów. Jak mówi tytuł, jest to książka przeznaczona dla osób rozpoczynających swoją przygodę z magią. Pozycja jest też niemałym źródłem wiedzy na temat zastosowania świec w różnych kulturach i wierzeniach. Ja sama od czasu do czasu, dla poprawy nastroju, czy to w oczekiwaniu na nadejście weny twórczej zapalam sobie małe zapachowe świece. Wczuwam się w klimat i biorę do pisania, a wszystko to prowadzi do dających mi satysfakcję wyników.

 Chyba każdy z nas potrafiłby dostrzec specyficzny urok płonącej świecy. Niby nic wielkiego, ot sobie płomyk tańczący na końcu knota, a jednak jest w tym coś fascynującego. Jak się okazuje w czasie lektury, większość rytuałów, praktyk i ćwiczeń ze świecami opiera się na przyglądaniu płonącej świeczce. Oczywiście to nie wszystko, bo jak wyjaśnia autor, najważniejsze są nasze intencje i wiara w powodzenie naszego działania. Pan Webster podkreśla to przy każdym opisanym rytuale, ale skupia się również na aspektach technicznych praktyk ze świecami. Opisuje, jak należy obchodzić się ze świecami, jak je przybrać (z czym wcześniej się nie spotkałam) i jakie dobrać akcesoria. Do tego wspomina o jego własnych doświadczeniach, jak też sporadycznie wyraża opinie w niektórych kwestiach, takich jak gaszenie świecy. Okazuje się bowiem, że zdmuchiwanie jej może zostać odebrane, jako brak szacunku. Autor twierdzi jednak, że lubi dzielić się w ten sposób energią świecy z innymi, jak też łączyć żywioł ognia z powietrzem.
Wszystko zostało ujęte jasno i przejrzyście, dzięki czemu łatwo wszystko zrozumieć i przygotować się do odprawienia takiego rytuału.

 W dalszych częściach książki dowiadujemy się jaki związek istnieje między magia świec, a numerologią. Opisano również jakie pory powinniśmy wybrać do odprawienia poszczególnych rytuałów. Jak się okazuje, wpływ ma wszystko: faza księżyca, dzień tygodnia i godzina planetarna. Dla sprecyzowania tej idealnej chwili na zaplanowany rytuał możemy posłużyć się też czynnikami takimi jak rok słoneczny, nieuchronność dni i wibracje kosmiczne. Z początku brzmiało mi to nieco zawile, ponieważ nie wyobrażałam sobie, żeby tak wiele aspektów można by połączyć i zgrać ze sobą. Przez chwilę twierdziłam nawet, że gdyby uwzględnić je wszystkie, rzeczonego dnia znaleźć by się nie dało. Jak się okazuje, odgrywa to znaczenie, ale nie zawsze doborem tych pór powinniśmy się kierować. Kiedy zrezygnować? Pan Webster niejednokrotnie wspominał, że jeśli odprawiamy rytuały nie cierpiące zwłoki, możemy sobie podarować wyczekiwanie na ten jedyny moment.

 A teraz to, co mam autorowi do zarzucenia. Nie do końca zrozumiałam, jak to jest z tymi kwadratami magicznymi. Nie chodzi o to, na jakiej zasadzie działają, bo nawet będąc na humanistycznym profilu, wiem na czym opiera się ich „magiczność”. Natomiast chciałabym, jako bardzo dociekliwy czytelnik dowiedzieć się, czemu taki a nie inny kwadrat odpowiada poszczególnym dniom tygodnia. Nawet, jeśli nieco odbiegałoby to od tematyki książki, to dobrze by było, gdybym uzyskała wyjaśnienie (choćby i napomknięcie), czemu kwadrat magiczny przypadający na piątek zaczyna się od liczby 22.

 Inną kwestią są alfabety magiczne, które moglibyśmy użyć do opisania na świecy tego, czego wymaga od nas rytuał. Dajmy na to muszę opatrzyć swoją świecę moim imieniem. Moje imię rozpoczyna się na literę „J”. W żadnym z tych alfabetów litera nie figuruje. Co mam w takim razie począć? Rozumiem, że nie wszystkie litery polskie mają swoje odpowiedniki w innych alfabetach, ale może istnieje jakaś alternatywa, czy sztuczka? Bo przecież wpisywanie niepełnego imienia może zaważyć na wyniku rytuału. A autor w tej kwestii milczy...

 To chyba jedyne niedopracowania, przynajmniej w mojej ocenie. Czytając książkę, nie spodziewałam się, że aż tak bardzo mnie ona pochłonie. Owszem, tematyka wydawała mi się interesująca, ale zaskakujące, że aż do tego stopnia. Może odkryłam w sobie jakaś nową pasję? Całkowicie pogrążyłam się w zaczytywaniu we wskazówkach i poradach pana Webstera. Pomimo tego, że czytam 4 książki w chwili obecnej, przez dwa dni „Magia Świec” była dla mnie priorytetem i z niesamowitym zaangażowaniem pochłaniałam kolejne rozdziały.

 Na końcu znajdują się trzy dodatki: Dodatek A – Żywioły i znaki zodiaku w latach 1900 – 2008 (mnie na przykład przypada żywioł drewna i znak psa), Dodatek B – Alfabety magiczne (tebański, etruski i templariuszy), Dodatek C – godziny planetarne (potrzebne przy wyznaczaniu odpowiedniej pory na rytuał, jaki mamy zamiar odprawić). Z dwóch ostatnich musimy korzystać w przypadku chęci rozpoczęcia odprawiania rytuałów opisanych w książce.

 Jeśli chcecie dowiedzieć się jak w życiu codziennym ułatwić sobie egzystencję dzięki praktykom ze świecami, macie w planach rozpoczęcie zgłębiania tajemnic ich magii, lub po prostu, podobnie jak ja, lubicie tę wyjątkową atmosferę jaką tworzy zapalona świeca i chcielibyście, sami dla siebie, dowiedzieć się czegoś więcej, ta książka jest dla Was.

 Moja ocena: 7,5/10

Za możliwość lektury serdecznie dziękuję:

Komentarze

 1. Myślę, że poradnik mógłby być ciekawy. Nadal jednak wolę powieści od tego typu lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. już wyrosłam z fascynacji magią :( odpada...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię tego typu książek. Nie wierzę w te wszystkie poradniki... Ale zgodzę się z tobą - świece mają to do siebie, że tworzą "magiczną" atmosferę. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam tytul mnie zniechęca ;c
  Zapraszam do Sb.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety to nie dla mnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. A mi tam sie podoba, lubie od niedawna tego typu ksiazki.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie nie dla mnie. Żeby coś takiego czytać, trzeba się tym interesować, wierzyć w to, co jest tam napisane. Mnie to nie chwyta. Na pewno nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa propozycja do poczytania:)
  Ps. Obserwuję :) Jeśli i mnie chcesz troszkę poobserwować, zapraszam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam świeczki. Skuszę się na tą pozycje, jak najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Któż z nas nie lubi magii świec? Ja je uwielbiam:))

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe :D Chyba aż się za nią rozejrzę c:

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam od czasu do czasu pogasić wszystkie światła w domu i zapalić dwie zapachowe świeczki i patrzeć na ich migoczące płomienie.
  Ciekawa książka, chociaż nie wiem czy bym chciała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Oj tak bardzo lubię ten kolor :)

  OdpowiedzUsuń
 15. świeczki sa magiczne, zwłaszcza wieeczorami. zastanawialam sie nad ta ksiazka ale obawialam sie, ze nie przypadnie mi do gustu. po twojej recenzji moze jednak po nia siegne:)

  OdpowiedzUsuń
 16. zaczynam współpracę recenzencką z tym wydawnictwem, więc warto sprobować. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Cóż za ciekawy poradnik. Kocham magię bar, ruchu i koloru ognia... Fascynuje mnie ona tak samo jak fascynuje małe dzieci. :) Chcę tę książeczkę!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.