Podzieleni - Neal Shusterman


 Książkę otrzymałam "zamówioną" na Mikołajki i dopiero pod koniec grudnia zajęłam się lekturą. Tytuł zachwalany, a o jego premierze było słychać dużo wcześniej przed faktycznym pojawieniem się Podzielonych w księgarniach. I co z tego wszystkie wyszło?


Tytuł: Podzieleni
Autor: Neal Shusterman
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Ilość stron: 445
Rok wydania: 2007 (za granicą), 2012 (Polska)Z czym mamy do czynienia?

Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na „podzielenie” swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca. 


Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Lev natomiast jest dziesięciorodnym – dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia. Connor, Risa i Lev - trójka nastolatków oddanych do podzielenia - uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin – będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletność wydaje się być bardzo odległa. 


 Tyle o książce dowiadujemy się z tylnej części okładki. Swoją przygodę z bohaterami zaczynamy od rozdziału o Connorze. Od razu zwrócę tu uwagę na narrację, jest ona prowadzona w czasie teraźniejszym. Z początku trochę trudno się czyta, ale niebawem, gdy już bardziej jesteśmy zaabsorbowani losami bohaterów, aniżeli tym, jak zostały zapisane, z łatwością możemy przelecieć przez kolejne strony.
Nie polubiłam Connora od samego początku. Może dlatego, że gdybym znalazła się w jego sytuacji, działałabym dużo rozważniej. Ale niech będzie, jeszcze młody, zestresowany, w dodatku jego dziewczyna nie chce uciec razem z nim (bo ma ślub siostry... nie ma co, prawdziwa miłość!), a jeszcze wisi nad chłopakiem wielka ciemna chmura popisana etykietką „Zostałeś przeznaczony do podzielenia”. Nikt nie dawałby rady myśleć w pełni jasno w takiej sytuacji. W wyniku (nie)szczęśliwego splotu wypadków Connor spotyka Risę i Leva, dwójkę pozostałych głównych bohaterów, również przeznaczonych do podzielenia. Kiedy już, po dość krótkim czasie zaczynamy lubić Connora i Risę (rozważną, pewną siebie i dojrzałą) pozostaje nam zastanowić się nad ostatnim, najmłodszym, trzynastoletnim Levem. Moja opinia wobec niego zmieniała się przez całe trzy dni, kiedy to czytałam Podzielonych. Dobry, zły, dobry, zły, dobry, zły, dobry... i tak w kółko, ale nie zdradzę, jak się ta przeplatanka kończy. Z resztą nie jest on jedynym niejednoznacznym bohaterem w tej książce – Patsor Dan, CyTy, Roland, Admirał, Mai... wszyscy oni wciąż nas zaskakują, czy to pozytywnie, czy negatywnie. Uważam, że ta niepewność to ogromny plus serii, bo nigdy nie wiemy, który to bohater wywinie nam jakiś numer.

 Język, którym posługuje się autor nie jest zbyt wyszukany, ale nie jest też na tyle uproszczony, by razić. Nie ma się czego czepiać, dobrze pan Shusterman pisze, tyle, że nie ma co się spodziewać długich, wzniosłych opisów z różnorodnymi epitetami i porównaniami. Wszystko jest na tyle dobrze przedstawione, że możemy z łatwością wyobrazić sobie wszystkie wydarzenia i bohaterów. Czyta się bardzo lekko i bardzo szybko. Jedyną trudnością może się okazać forma dialogów – po prostu nie wszystkie wypowiedzi zaczynają się od nowego akapitu, tylko od razu za tekstem ciągłym i zwracam na to uwagę, bo spotkałam się z czymś takim po raz pierwszy. Ale nie jest to specjalnie kłopotliwe, wręcz przeciwnie, wydaje mi się nieco nowatorskie.

 Fabuła. Mamy tu dużo akcji, ciągłe zagrożenia i wiszące nad wszystkimi „pechowcami” podzielenie. Sam pomysł autora wydaje mi się ciekawy i (gdy już dojdziemy do sceny samego procesu) nieco przerażający. Opis podzielenia sprawił, że musiałam sobie na chwile książkę odłożyć, żeby odetchnąć i poukładać myśli. Taka wizja antyutopijnego świata naprawdę mnie przeraziła i o ile inne książki z tego gatunku porywały mnie i wciągały, ta mnie najnormalniej zaniepokoiła. Bo przecież czy można nazwać rodzicami dwójkę ludzi, którzy decydują się, czasem nawet bez najmniejszych skrupułów na to, żeby podzielić swoje dziecko? Moim zdaniem nie.
Pojawia się też wątek miłosny, ale nikły, nie przesłodzony i zepchnięty w tło.

 Ta książka rzeczywiście wstrząsa, daje do myślenia i porywa. Nie mogłam się od niej oderwać cały wczorajszy dzień. Tak się nią nakręciłam, że nie mogłam spać, co skutkowało rozpoczęciem innej książki, ale o tym w następnej recenzji.

 Podzieleni to trylogia, jak czytamy wewnątrz okładki, na samym końcu książki – autor pracuje już nad trzecią częścią, zatem liczę, że doczekamy się niebawem kontynuacji pierwszego tomu w polskiej wersji. Wszystkie pochwały są całkowicie uzasadnione, bo pan Shusterman może się równać z autorami takimi jak Suzanne Collins, czy Michael Grant. Dlatego kocham antyutopie – nie sposób się od nich oderwać, a mimo że przerażają, to również fascynują i nie pozwalają zając myśli czymś innym. A dodatkowo zaskakują mnie na jakie pomysły „na przyszłość” wpadają autorzy i jak daleko posuwają się, rozwijając je.

 Podobno ma powstać ekranizacja, ale nie ma jeszcze żadnych konkretów, poza tym, jak wytwórnia zainteresowała się pomysłem na film na podstawie książki Neal Shustermana. Mam nadzieję, że nie popsują... za bardzo.

Moja ocena: 9/10

Komentarze

 1. książkę mam w planie, ale jakoś mi na razie nie śpieszno do niej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę ją mieć na półce! ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 4. No nie wiem, jak tyle trzeba było czekać w Polsce na jedną część, to ile będziemy czekać na kolejne?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na tą książkę wielką ochotę. Muszę ją jakoś zdobyć:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale się wystraszyłam tego duszka! Zawał na miejscu. A "Podzielonych" posiadam u siebie na półce, niedługo w końcu ją zacznę czytać. Jestem niesamowicie ciekawa, czy jest tak dobra, jak piszesz:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się to, że akcja jest dynamiczna, i stale coś się dzieje. Szkoda jedynie, że wątek miłosny jest zaledwie tłem całej historii, ale mimo wszytko i tak mam ochotę na tą ksiązkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książka, co widać po twojej recenzji.
  Fajny pomysł :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
  booksloovers13xd.blogspot.com - o książkach
  moviesloovers.blogspot.com - o filmach

  OdpowiedzUsuń
 9. Również lubię, kiedy książka wzbudza konkretne emocje, a ta zdecydowanie to robi. :)

  Otagowałam Cię!
  http://no-to-sie-wypowiem.blogspot.com/2013/01/liebster-award.html

  OdpowiedzUsuń
 10. "najmłodczym, trzynastoletnim Levem" - nie powinno być najmłodszym? Przepraszam, że poprawiam, ale lepiej to napisać, byś mogła sobie zmienić :)
  Książka wydaje się ciekawa, aczkolwiek nie mam ją w planach czytelniczych na ten rok. Może jeszcze zmienię zdanie. Kobieta zmienną jest, czyż nie? :)
  Ahh, zamień się na turę ferii zimowych! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam już wcześniej tą lietrówkę i powiedziałam sobie "nastepnym razem ją poprawię". Skoro mówimy o błędach to "nie mam JEJ w plancha na przyszły rok ;)"
   Oczywiście, że kobieta zmienną jest, zwykle tak się przed wszystkimi usprawiedliwiam :)
   A Podzielonych oczywiście polecam :D

   Usuń
  2. Dobra, odegrałaś się z błędami :D

   Usuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.