Interświat


Tytuł: Interświat
Autor: Neil Gaiman, Michael Reaves
Wydanictwo: MAG
Ilość stron: 230
Rok wydania: 2007

 Z literaturą science fiction nie miałam jeszcze do czynienia, ale od jakiegoś czasu myślę nad wyjściem poza schemat fantasy/urban fantasy/ paranormal i nieco zmodyfikować czytane namiętnie gatunki. No i wyszłam, tym razem skusiłam się na książkę Neil Gaimana i Michaela Reavesa Interświat. Opis z tyłu okładki był przekonujący, a i książka nie wielka objętościowo, więc wzięłam.

Zaczynając czytać Interświat nie miałam żadnych oczekiwań, może minimalne ze względu na nazwisko pierwszego autora zachwalanego przez koleżanki. Polecano mi Chłopaków Anansiego (których to kiedyś w rozmowie przekręciłam na Chłopców Asasyna... nie pytajcie), a ja przypadkowo dopadłam Interświat i od tej powieści zaczęło się moja zaznajamianie z autorem.

Interświat jest jednym ze światów neutralnych dbających o to, żeby żadna z opozycji walczących o władzę (RUN – światy władające magią i Binarium – tam przywódcy i wszyscy podwładni wierzą w naukę i czysto fizyczne prawa) jej nie dostała i żeby zachowała się równowaga. W Interświecie Agenci przechodzą bardzo wyczerpujące szkolenia, zarówno teoretyczne jak i praktyczne dotyczące czyhających na nich niebezpieczeństw, zachowania w poszczególnych światach (nie wszystkich, bo światów powstaje co sekundę więcej, niż bąbelków w szampanie – tak opisują to autorzy) i technik walki.

Joey Harker pewnego razu gubi się podczas wykonywania szkolnego zadania. Bohaterowi brakuje zmysłu orientacji w terenie, z czego jest doskonale znany. Za to z łatwością wychodzi mu Wędrowanie (przez wielkie W) – czyli podróż między wymiarami. W ten sposób trafia do RUN, a potem, przechwycony przez interświatowego agenta przechodzi do Pomiędzy. Niestety tam, w wyniku ataku mudlufa ginie jego towarzysz i od tamtej pory Joey musi sobie radzić sam. Prawie sam, towarzyszy mu jeden z nielicznych przyjacielsko usposobionych stworów pomiędzowców (to również neologizm autorów) – bańka wielkości piłki do kosza, która dzięki swojej umiejętności zmieniania kolorów zostaje okrzyknięta przez Joeya Tęczkiem. Mudluf kontaktuje się z chłopakiem za pomocą zmiany swojej barwy.

Zarówno RUN, jak i Binarium wykorzystują Wędrowców do napędzania swoich statków, wyzyskując ich esencję (w pierwszym przypadku) bądź energię (w przypadku numer dwa) do napędzania swoich pojazdów. I obie strony walczą o naszego bohatera i jego ekipę.

Moje odczucia wobec książki. Cóż, po tak zachwalanym autorze spodziewałam się czegoś lepszego, bo na przykład nie jestem w stanie zrozumieć faktu, że Joey nazywa przyjaciółmi osoby, które przez całe szkolenie odnosiły się do niego z dystansem co bohater nie omieszkał odnotować. Po jednej misji szkoleniowej, która kończy się fiaskiem i Joeyowi zostaje odebrana pamięć. Potem wspomnienia powracają i bohater deklaruje dozgonną miłość swoim towarzyszom schwytanym przez RUN i jeszcze bierze na siebie winę. Do tego wyrusza na misję poszukiwawczą bez jakiegokolwiek planu.

Zaczęłam od wad, to może teraz zalety. Lekki, ładny język, szybka akcja i postaci stworzone przez autorów. Może nie są to jakieś szczególnie skomplikowane charaktery, ale każdy czymś się wyróżnia, choćby drobiazgiem.

Jedyne, co oprócz wcześniej wspomnianego mankamentu mi przeszkadzało, to pojęcia z zakresu fizyki kwantowej. Może i mniej tajemnicze dla fanów literatury sf, jednak ja miałam z takimi styczność po raz pierwszy. Czytałam, biorąc wszystko „na wiarę” i nie próbując zrozumieć, a tak czytać nie lubię. Dałam jednak radę, później ze slangiem się bardziej zaprzyjaźniłam, a może było go trochę mniej... jedno jest pewne: fizyki ni w ząb nie rozumiem, no ewentualnie jeśli ktoś pyta mnie o wyliczanie prędkości. Nic więcej, nie ten adres proszę państwa. I na szczęście z tym przeklętym przedmiotem mam już w tym roku spokój.

Ogólnie miło wspominam książkę. Z jednej strony mnie przyciągała, chciałam poznać dalsze losy bohatera, jednak liczyłam strony do końca... Marzyłam o tym, żeby poznać już zakończenie i mieć to z głowy. Może po prostu to nowe doświadczenie, po którym wiem, że lepiej do literatury science fiction się nie zbliżać? Albo odpuścić i spróbować kiedyś jeszcze raz?

Inną wadą jest to, że ze strony „tych złych” poznajemy tylko RUN. Binarium nie pojawia się w książce w ogóle poza wzmiankami o nim, a podobno oba światy toczą zaciętą wojnę o władzę. Jak zaciętą, to chyba oba wymiary powinny się przynajmniej raz pojawić w książce, mam rację?

Podsumowując, Interświat to fajny czasoumilacz, ale nic więcej. Nie pozostawia po sobie żadnych głębszych emocji (może poza sympatią do Tęczka) i raczej nie zaliczyłabym tytułu do literatury na wysokim poziomie.
Nie przekreślam autora, bo zwykle tak to jest z książkami w moim przypadku, że zawsze daję drugą szansę.

Moja ocena: 6/10

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Z półki".

To ostatni post przed tygodniową przerwą – zmuszona jestem odbyć pobyt w szpitalu w celu przejścia drobnej operacji ortopedycznej. Neta może i będę miała (jak uśmiechnę się do mamy i mi przyniesie swój laptop z modemem), ale na pewno nie będzie mi się chciało pisać recek, ewentualnie komenty sporadycznie. A następny tydzień zapowiada się ostro, więc będę miała w ferie dużo do nadrabiania.

Stosik do szpitala:
 1. Istota cienia (Susanne Rauchhaus)
 2. Książę Kaspian (C. S. Lewis)
 3. Miasto duchów (Stacia Kane)

A więc, do napisania :D

Komentarze

 1. Oby operacja się udała i zdrowiej nam szybko ;*
  Pozdrawiam i zapraszm :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę ci pomyślnej operacji i wracaj szybciutko do zdrowia.
  Co do książki, to jednak tym razem spasuje,gdyż mnie nie zaciekawiła swoją tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również nie przepadam za tym, jak bohaterowie nazywają mianem przyjaciół dość przypadkowe i niewarte tego tytułu osoby. Fabuła książki też jakoś szczególnie mnie nie zainteresowała. Póki co daruję sobie jej lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Neila Gaimana lubię, ale sciene fiction to raczej nie moja bajka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka. Może kiedyś przeczytam.
  Ojj. Oby się ta operacja udała. Wracaj szybko do zdrowia!

  OdpowiedzUsuń
 6. świetny blog ; )

  obserwujemy ?
  mekstyle.blogspot.com !:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiałem się kiedyś nad tym chwilę, ale chyba sobie odpuszczę. Lepiej przeczytam inne pozycje Gaimana :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zastanawiałam się nad tą książkę, niemniej już jakos mnie do niej tak nie ciągnie, chyba, że dla samego Tęczką :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King12 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec6 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska28 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania65 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki60 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.