Wampiry z Morganville Księga 8: Czarny Świt


Słowem wstepu rzeknę tylko... Ten kto nie czytał tej serii nie wie, co traci :)

Tytuł: Wampiry z Morganville. Księga 8: Czarny Świt
Autor: Rachel Caine
Wdawnictwo: Amber
Ilość stron: 346
Rok wydania: 2012

 To już ósme spotkanie z mieszkańcami Morganville. Rozpoczynamy ze stanem kryzysowym, bo Założycielka miasta, Amelie została zatruta przed Pana Draugów, Magnusa. Za moment wyjaśnię niewtajemniczonym, czym owe stwory są, ale najpierw pozwolę sobie wspomnieć o tym, jak to Panu Caine wprowadziła zamęt w mojej literackiej świadomości. Jedynym Magnusem, jaki funk­cjonuje w moim umyśle, jest bohater Darów Anioła, a tu bach, nagle mamy w Morganville mrocz­nego i bardzo złego Magnusa. Magnusa, który jest draugiem. Draugi to okrutne bezkształtne istoty składające się z galaretowatej mazi i mogące przemieszczać się za pomocą kropli wody. Żyją w ba­senach, a w Morganville znalazły sobie ciepły kącik w oczyszczalni ścieków. Nie ma co, zapowiada się sympatycznie. Ponadto draugi żywią się krwią wampirów, a przy deficycie krwiopijców mogą zadowolić się ludźmi. Miasto znajduje się na granicy wyniszczenia. Ludzie mniej związani z ży­ciem wampirów powyjeżdżali, a ci nieliczni, którzy pozostali stają się ważnym orężem dla nadprzy­rodzonych istot. Główna bohaterka Claire z niewyjaśnionych (do czasu) przyczyn potrafi lepiej niż inni rozpoznać Magnusa. I tu pojawiają się pierwsze komplikacje, bo to ją Pan Draugów chce do­rwać. Srebro, choć osłabia wodne, galaretowate stwory, nie niszczy ich, a i zagraża wampirom. Walka z nimi rozpoczęła się już w poprzednim tomie, ale przez dłuższy czas nie pojawiał się nawet cień nadziei na pokonanie draugów. Jednak zmieni się to w Czarnym Świcie, ale kiedy i jak, nie zdradzę.

 Claire i Shane nie mają problemów w swoim związku. Chwilowo. Za to Eve i Michael muszą upo­rać się z incydentem, którzy miał miejsce pod koniec poprzedniej części. Zaatakowany przez drau­gi, wycieńczony młody wampir w akcie desperacji rzucił się na swoja narzeczoną, nie mogąc po­wstrzymać pragnienia. W dodatku planowane przez nich małżeństwo stoi pod znakiem zapytania, jak również nie spotyka się z aprobatą ogółu społeczeństwa. Tego normalnie i nienormalnie uzębio­nego.
Pojawia się również uzurpatorka do tronu Morganville. W obliczu zbliżającej się śmierci Amelie jej siostra, Naomi rości sobie prawo do objęci władzy. Jednak, jak wiadomo, łatwo nie będzie, bo jej przeciwnikiem jest nieustępliwy i nie przebierający w środkach Oliver.
W tym tomie pojawia się narracja z punktu widzenia różnych bohaterów. Co więcej, tylko u Claire jest ona prowadzona w trzeciej osobie, w pozostałych przypadkach (Shane, Michael, Eve, Oliver, Naomi, Hannah) mamy do czynienia z pierwszoosobową. Według mnie jest to duży plus (różne punkty widzenia), bo mamy możliwość obserwowania sytuacji w wielu perspektyw. Bardzo podo­bały mi się rozdziały z Oliverem, byłam nimi wręcz urzeczona. Owszem, jak całą książką i serią. Książki Pani Caine od pierwszego tomu stały się moim absolutnym numerem jeden i chyba nigdy nie zostaną zdetronizowane. Jest, humor, jest napięcie... a co najważniejsze: Gdy wydaje nam się, że jest już na prawdę źle... cóż, najpewniej zrobi się jeszcze gorzej. I za to kocham Morganville.

 Mamy tu dwa trupy. W dodatku są to stali bohaterowie, którzy pojawiali się też w poprzednich tomach. Niestety, nie zdradzę o kogo chodzi.

 Czytając Czarny Świt nie mogłam oderwać się od książki. Po prostu ubóstwiam tą serię. Uwielbiam bohaterów, uwielbiam mroczny, niepokojący klimat i cięte dialogi. I pierścionek zaręczynowy Eve. Z czaszką.

 Z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Ponoć pojawią się jeszcze trzy. Nie obawiam się zaniżenia poziomu, pisania „dla kasy”, czy jechania na popularności poprzednich części. Rachel Caine ma niesamowite pomysły, doskonały język i serwuje nam takie zwroty akcji, że aż ciężko uwierzyć w to, co dzieje się pod koniec. Nic nie zapowiadało takiego rozwiązania sytuacji, a przecież można było się tego wszystkiego spodziewać.

 Chyba nie mam się do czego przyczepić. Książka idealna? Dla mnie, owszem. Już o okładce nie wspominam, co co to ma za znaczenie w obliczu tak genialnej książki...

 Jedyne, co mnie zasmuciło, to jedna „akcja” ze strony Myrnina. Mój ukochany szalony krwiopijca-naukowiec z kapciami króliczkami wyposażonymi w wampirze kły niestety nieco zawiódł moje... zaufanie. Niby wszystko było pod kontrolą, ale... No właśnie, ale. Może będzie miał okazję zrehabilitować się w moich oczach w następnym tomie. Oby, bo go uwielbiam.
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko wystawić najwyższą, zdecydowanie subiektywną, ale co tam, ocenę: 10/10.

 A teraz, Dżej Er w oczekiwaniu na Księgę 9 Morganville.

Komentarze

 1. Aaa! Muszę się w końcu wziąć za tą serię, bo czuje, że wiele mnie omija :D
  Recenzja jak zwykle wspaniała. Widać po niej, że te wampiry opanowały twój umysł ;)

  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam chyba z 5 tomów, ale nie jestem pewna.
  written-by-bird.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. o proszę takie dobre, a ja jeszcze nie przeczytałam :C

  OdpowiedzUsuń
 4. na serię szykuje się po nowym roku :) ocena wysoka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede mną jeszcze siódmy tom i muszę szybko przeczytać, bo jest to jedna z moich ulubionych serii o wampirach.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. No to prawda, okładka masakryczna! :D Serii nie czytałem i już nie przeczytam, za dużo innych książek :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoje uwielbienie to tej serii nie gaśnie xD A ja przeczytałam tylko 3 tomy xD Uwielbiam zdanie "normalnie i nienormalnie uzębio­nego". <3 A co zrobił Myrnin?! Powiedz mi, co zrobił Myrnin! Mój kochany Myrnin? Coś z nim nie tak?

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazdroszczę! Jeszcze nie dorwałam tego tomu ale poluję na niego ;)
  Serię bardzo sobie cenię bo zawsze mnie pozytywnie zaskakuje :D

  OdpowiedzUsuń
 9. "Jest, humor, jest napięcie... a co najważniejsze: Gdy wydaje nam się, że jest już na prawdę źle... cóż, najpewniej zrobi się jeszcze gorzej. I za to kocham Morganville." Świetnie to ujęłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam język "Wampirów...", ale... Zatrzymałam się na innym tomie, jakoś tak uznałam, że co za dużo to niezdrowo. No, bo pokonanie Bishopa miało być epickie i ostateczne, a tutaj... no dalej coś się dzieje. I nie bardzo wiem co już o tym sądzić. Chyba będę musiała kicnąć i kupić następny tom, żeby się zdecydować.
  Spoko blog, tak poza tym^^
  Ach, no i zaciekawiłaś mnie tym Magnusem;) Zwłaszcza, że uwielbiam kompletnie Magnusa Bane'a! I w "Darach..." i w ich prologu (swoją drogą 18 marca wychodzi trzecia część: "Mechaniczna Księżniczka", nie mogę się doczekać aż ją przeczytam - sorki za odbieganie od tematu^^).

  OdpowiedzUsuń
 11. ja tez uwielbiam ta serie jest jeszcze kilka tak samo wciągających serii ale nie umie się doczekać na tom 9 bo tom 8 zajmie mi tylko 3 dni i potem znowu czekanie ;-(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King12 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec6 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska28 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania65 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki60 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.