Pamiętnik Cathy


Tytuł: Pamiętnik Cathy
Autor: Sean Stewart, Jordan Weisman
Wydawnictwo: Egmont
Ilość stron: 144
Rok wydania: 2006


 - O, masz Pamiętnik Cathy...
- No, chcesz?
I w ten sposób podprowadziłam książkę z biblioteki Rhiamon. Najwyraźniej zostały we mnie resztki upodobań z dawnych, podstawówkowo - gimnazjalnych upodobań książkowych. Jak już zapewne wspominałam, obiektem moich zainteresowań były wtedy książki młodzieżowe, ale tylko te, które zostały napisane w formie pamiętnika. Liczyłam na to, że kiedyś uda mi się dorwać Pamiętnik Cathy, ale niestety udało mi się to dopiero teraz. W liceum, w ostatniej klasie.
„Bo dziecko nie ma co czytać” - wymruczałam wkładając książkę do mocno upchanej już torby przed wyjściem od Rhiamon i mając w myślach ten stos czekający na mnie w domu...

Ale jeszcze tego samego dnia zaczęłam czytać. Książka może nie jest gruba, ale ja, mając jeszcze pięć innych... Przeczytanie Cathy zajęło mi ponad miesiąc. Normalnie miewam lepsze tempo.

Główną bohaterkę poznajemy zwykłego poranka, kiedy to jej matka zauważa u niej ślad w zgięciu łokcia. Ślad jakby po igle. I od razu podejrzewa to, co każdy rodzic w takiej sytuacji, czyli że córka miała kontakt z narkotykami. A nasza bohaterka jest świeżo po randce z Victorem – przystojnym Azjatą, który dość mocno ją intryguje. I to z nim wiąże powstanie tegoż śladu. Główna bohaterka jest siedemnastoletnią nieco zbuntowaną dziewczyną z artystyczną duszą. To się widzi we wszystkich opisach, jakie nam serwuje Cathy. Na świat patrzy okiem artystki, nie rozstaje się ze swoim szkicownikiem, a strony pamiętnika zdobią liczne rysunki na marginesach, ale o tym później.

Sprawa z Victorem wydaje się tajemnicza, bo chłopak nie mówi jej wiele o sobie, zataja swoją przeszłość i po pewnym czasie, gdy Cathy myśli, że już coś konkretniejszego zaczyna się między nimi dziać, on odsuwa się od niej. A nasza bohaterka zabiera się za śledztwo. Nie chce odpuścić i stopniowo zbierając informacje stara się odkryć sekret swojego chłopaka. Podczas wszystkich szalonych wydarzeń, jakie opisuje Cathy na jej drodze pojawia się Tsao, rzekomy wujek Victora, a w większość nietuzinkowych akcji wtajemniczona jest przyjaciółka głównej bohaterki, Emma. Tym razem postać pełniąca tą konkretna rolę nie wzbudziła we mnie aż takiej sympatii jak w innych książkach. Zwykle bratnia dusza głównej bohaterki jest szalona i wywołuje u mnie więcej pozytywnych emocji niż postać, której losy śledzimy. Tak było w Szeptem, tak było w Pamiętniku Księżniczki, tak było w Morganville... A tutaj jednak bardziej podoba mi się Cathy, niż Emma. Ta druga jest bardziej nieśmiałą, mniej zdecydowaną w działaniu osóbką, której zależy na dobrych stopniach. Można by rzec, całkowite przeciwieństwo Cathy, która wagaruje i nie ma oporów przed wtargnięciem do firmy prowadzącej badania biotechnologiczne, żeby wykraść notatki Victora. To nie tak, że nie lubię Emmy. Po prostu jest mniej interesująca...

Victor? Victor przez całą książkę budził we mnie sprzeczne uczucia. Z początku byłam wobec niego sceptyczna, potem go polubiłam, potem znów mnie wnerwił, potem była pierwsza randka i ponownie zmieniłam o nim zdanie... Bilans wychodzi dodatnio, inaczej... przeplatanka skończyła się na pozytywnym wrażeniu. Nawet było mi go nieco żal. Nie aż tak, żeby płakać, ale gdzieś tam drgnęła we mnie cząsteczka współczucia dla niego.

Właściwie do samego końca nie wiemy, o co tak naprawdę chodzi. Prze kolejne strony Cathy snuje pewne teorie, dowiaduje się tego i owego od osób trzecich, zbiera informacje, ale nic nie jest powiedziane jednoznacznie. Nic nie zapowiada niemałego zaskoczenia, jakie czeka nas na końcu. Nie zdradzę absolutnie nic, powiem tylko, że Rhiamon miała rację mówiąc, że to nie jest książka do końca normalna.

Ostatnią kwestią, jaką chciałam poruszyć, jest oprawa i dodatki. Może nie chodzi mi tu o zupełnie zwyczajną okładkę, która po swojej wewnętrznej stronie kryje... kopertę. Przeźroczystą, opatrzoną czerwoną naklejką z informacją dla Emmy, że tutaj są wszystkie dowody. A co konkretnie? Listy na eleganckim papierze, wizytówki, zdjęcia, notatki, świstki papieru... nawet jeden akt zgonu. Nie ma się czego bać, nic strasznego w tym nie ma. Czytając listy od Victora do Cathy tak się wczułam, że aż mnie się zrobiło po nich ciepło. Druga sprawa, co do strony graficznej: prawie na wszystkich stronach są rysunki. Różnorodne, najczęściej związane z tym, co akurat Cathy opisywała. Są twarze ludzi, są charakterystyczne elementy na przykład gdy wspomina o tym, że urodziła się w Chińskim Roku Tygrysa, na dole kartki widnieje wizerunek tegoż zwierzaka. Są też odręcznie sporządzone notatki na marginesach.

Ogólnie książka wywołała u mnie bardzo pozytywne wrażenie, jednak po zakończeniu... Zakończenie jest tak jakby otwarte. Jak mówiła mi Rhiamon, chciałoby się drugiej części, a nie ma. A szkoda, bo chętnie znów bym poczytała. Właściwie ta książka mnie zainspirowała do bardziej skrupulatnego ozdabiania stron własnego pamiętnika.
Polecam i to z czystym sumieniem. Czyta się szybko, łatwo i właściwie jest to całkiem niezła przygodówka. Dawno takiej nie czytałam, a samo zakończenie sprawiło, że na moment zamarłam, musiałam przerwać, żeby sobie trochę to poukładać. Miło oderwałam się od codzienności i magicznych, paranormalnych swiatów z pozostałych książek, przez któe akurat wtedy brnęłam.

A co teraz zajmuje moje myśli? Miasto Zagubionych Dusz. Jestem w połowie i muszę przyznać, że ta część podoba mi się o wiele bardziej, niż poprzednia. Ale o tym najpewniej w następnej recenzji... co pomiędzy, nie wiem. Pewnie wymyślę coś szalonego... Chociaż, z takim tempem czytania Darów Anioła podejrzewam, że nie będzie czasu na „pomiędzy”.

I jeszcze podziękowania dla Rhiamon, za wypożyczenie :) Dzięki kochana;) I przypomnij mi... Co to ja chciałam od Ciebie jeszcze pożyczyć...?

Komentarze

 1. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale z chęcią się z nią zapoznam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. ja też pierwszy raz o niej słyszę kiedyś czytałam "wstrząsające wyznania Cathy" i ona była naprawdę wstrząsająca- nikomu o słabej psychice nie polecam:) a po tą sięgnę na 100% pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęciłaś mnie. Uwielbiam czytać książki w formie pamiętnika :)
  Zawsze chciałam też takowy założyć więc ta książka może być dla mnie inspiracją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja nadal czytam młodzieżówki :P książka jakoś mnie kusi, ale jeszcze o niej nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, zapomniałem nawet o istnieniu tej książki, ale pamiętam jak sobie stała na półkach w księgarniach.
  Jednak czułbym się niezręcznie czytając tę książkę, wiadomo xP

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, ksiązka faantastyczna. Taka ciepła i fakt młodzieżowa :D o tak chciałoby się drugiej części bo to takie niedokończone...

  OdpowiedzUsuń
 7. Normalni ludzie jak i normalne książki mnie przerażają, dlatego stawiam na Pamiętnik Cathy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tę książkę (nawet dwa razy) już jakiś czas temu i nie da się ukryć, że jej wydanie jest wprost fantastyczne! Z chęcią zobaczyłabym więcej powieści tego typu na naszym rynku wydawniczym.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.