Pan lodowego ogrodu - Tom III (Jarosław Grzędowicz)

Moją misją na ten rok jest zapoznanie się w całości z cyklem Pana lodowego ogrodu, ale już po lekturze pierwszego tomu, w styczniu, wiedziałam, że niekoniecznie będzie to łatwe zadanie. Wgryzienie się w świat PLO trochę trwało i nie obyło się bez zgrzytów. Szczególnie tom drugi obfitował w zgrzytanie zębami, a jednak, z niewyjaśnionych przyczyn za akcją na Midgaardzie zatęskniłam i wyhodowałam w sobie entuzjazm do sięgnięcia po część trzecią.

W najprostszym skrócie można rzec, że tom trzeci to ciąg dalszy. Bo Vuko dalej wojuje sobie na powierzchni Midgaardu, starając się odnaleźć rozbitków. Wyrusza w drogę na tajemniczo napędzanym drakkarze, wraz ze swoimi kompanami - trójką mężczyzn i Sylfaną. Równocześnie, w co drugim rozdziale jesteśmy świadkami przygód Filara, syna Oszczepnika, który nie mogąc wrócić do ojczyzny, której jest prawowitym władcą snuje się po odległych krainach ukrywając swoją tożsamość i walcząc o przetrwanie jako niewolnik.

Z twórczością Grzędowicza to ja nie ukrywam, że mam problem, choć pomysły autor ma dobre. To co mi u niego kuleje, to po pierwsze warsztat, a po drugie kreacja bohaterów i relacje między nimi, choć szczególnie mam tu na myśli główny nurt fabularny, a zatem przygody Vuko. Z dużo większą sympatią podchodzę do przygód Filara i zaraz nakreślę dokładniej, o co mi chodzi.

W przypadku Vuko mamy do czynienia, wciąż, z odnajdywaniem się bohatera na powierzchni Midgaardu. Jestem w stanie zrozumieć zdezorientowanie w przypadku zupełnie nowej sytuacji, posługiwanie się pewnymi instynktami przy kolejnych próbach zrealizowania misji i przetrwania, ale niektóre fragmenty po prostu mnie dobijały. Bo Vuko do nieznanego podchodzi czasem tak, jakby jego racje były najświętsze i nawet przez pół sekundy nie dopuszcza innego punktu widzenia. W kreacji bohatera brakuje mi też pokory - to on przetrwa, to on zwycięży, to on sobie znakomicie ze wszystkim poradzi i (co dość głupie), to on wszystko rozpracuje. Poza tym jego wątek też trochę ewoluuje w tomie trzecim, ale zmiana w samym bohaterze nie następuje. Bo w części drugiej mieliśmy do czynienia ze zdobywaniem umiejętności i zbieraniem drużyny, a w tym już pojawiają się poważne zmiany w zaawansowaniu misji, do której Vuko został przygotowany. Mój mocno ambiwalentny stosunek do głównego wątku fabularnego bierze się też stąd, że przy okazji przygód Vuko pojawia się sporo fajnych rozwiązań i nietypowych elementów (znów wspomnę drakkar z ciekawym systemem sterowania), a jednak zachowanie wszechwiedzącego mnie irytuje. Ponadto w mniejszym stopniu swój udział w tym tomie ma Jardan, koń zaadoptowany w tomie pierwszym przez naszego bohatera. Wydaje mi się, że zwierzak, podobnie jak sama Cyfral zostały trochę pominięte w tej części.

Za to wątek Filara odpowiada mi bardzo i wynagradza tę przeprawę z Drakkainenem. Kreacja drugiego głównego bohatera przypada mi do gustu pewnie dlatego, że jego przygody wydają się ciekawsze, a sam chłopak musi ukrywać swoją tożsamość równocześnie pielęgnując w sobie swoje monarsze dziedzictwo. Wątek też ma ewidentnie egzotyczny klimat interesująco kontrastujący z przygodami Vuko. Poza tym jednolita narracja Filara sprawia, że czyta się wyjątkowo przyjemnie, a o w tym przypadku autor potrafi zabłysnąć pomysłowością.

W trzecim tomie Pana lodowego ogrodu czytelnikowi zostają przypomniane niektóre wydarzenia z części poprzednich, ale pojawia się też obszerny fragment wyjaśniający czynniki wpływające na położenie i dalsze możliwości działania bohaterów książki. W porównaniu z częścią drugą ta na pewno jest lepsza, choć warsztatowo Grzędowicz miewa okrutnie słabe momenty. Niektóre opisy wnoszą naprawdę niewiele, jeżeli w ogóle cokolwiek, a i pojawiają się fragmenty naszpikowane "cosiami, ktosiami i innymi jakimiś", sprawiające, że czyta się topornie i tak naprawdę nie wiadomo o czym. Sceny dynamiczne przykładowo walk czy innych starć nie wypadają szczególnie dobrze, ale od biedy ujdą. W związku z nakreślonymi wadami wpływającymi na wygodę czytania nie mogę powiedzieć, żebym zaliczyła autora do swoich ulubionych twórców, ale uważam, że warto z PLO się zapoznać. Książki dobrze łączą fantastykę i science fiction, a tego drugiego szczególnie jest w tym tomie sporo, co się chwali. Wśród bohaterów da się znaleźć swoich ulubieńców, choć nie są to wybitne kreacje. Poza tym nadchodzące zakończenie przygód Vuko jednak mnie ciekawi. Z resztą, świat Midgaardu sam w sobie bardzo ciekawi i nadal żałuję, że nie pojawiła się w tym cyklu mapa. Traktuję tę serię jako może nie swojego faworyta, ale historię, w której potrafię znaleźć coś dla siebie i dla tych elementów chcę się z nią zapoznać do końca. I chyba nawet zostanie na mojej półce, choć bywały chwile w czasie lektury, w których rozważałam pozbycie się PLO po zapoznaniu z całością.

|tyt. oryg. Pan lodowego ogrodu - Tom III, Jarosław Grzędowicz, wyd. Edipresse, 396 stron, 2009, 2018 (wydanie w kolekcji), cykl Pan lodowego ogrodu - TOM III|

Komentarze

Autorzy

Ann Leckie1 Anne Rice1 Anthony Doerr1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bernard Cornwell1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente3 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 Charlotte Link1 China Miéville1 Chris Carter3 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Dan Simmons4 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Daukszewicz1 Dave Gross1 David Day2 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin10 Graham Masterton2 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Howard G. Wells1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien11 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey5 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki2 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jarosław Grzędowicz3 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jeff Noon1 Jeff VanderMeer2 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Johnston McCulley1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kańtoch1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor5 Lars Wilderäng1 Laskowski2 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lisa Tuttle1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 N. K. Jemisin1 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 Nnedi Okorafor1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Piskorski1 Rachel Caine5 Rachel Hartman2 Rachel Ward2 Radosław Rak2 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner5 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Roger Lancelyn Green1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King15 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 Wieczorek1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Wróbel2 Zadie Smith1 Zańko1 Zośka Papużanka1 Żerdziński1 Żmijewska1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska9 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty8 baśniowo10 Burton i Swinburne3 czarownice2 Czas wygnania1 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec8 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska32 filmy9 futurystyka4 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka15 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii23 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień9 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec6 listopad8 literatura amerykańska33 literatura brytyjska12 literatura czeska2 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka13 literatura norweska4 literatura polska41 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty8 Madera1 magia20 maj9 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec9 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia6 mitologia skandynawska3 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 Mroczna wieża3 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam21 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 orient3 pamiętnik3 październik7 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania77 Polcon3 polecane130 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 Seria z Bolitarem1 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień10 skoki narciarskie1 smoki4 sport1 sprzedam1 Stosiki63 Stranger Things1 styczeń8 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 Teatr węży3 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni9 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień5 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie16 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 Zastępy anielskie1 zbiory opowiadań18 zombie8
Pokaż więcej

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.