Serafina


Smoki to element w fantastyce klasyczny, wręcz sztandarowy. Jako magiczne stworzenia zostały wplecione w fabułę najważniejszych tytułów gatunku, bo są obecne w Harrym Potterze, Hobbicie czy Pieśni Lodu i Ognia. Nie wspominając już o seriach traktujących stricte o smokach, jak na przykład Eragon. Jak na amatorkę fantasy ze smokami miałam mało styczności i z entuzjazmem podeszłam do lektury Serafiny z widniejącym uskrzydlonym jaszczurem na okładce.

Fabuła Serafiny zasadza się na typowym kruchym pokoju utrzymywanym między ludźmi i smokami w świecie, w którym obie te razy toczyły kiedyś zażarty konflikt, a teraz udało im się dojść do porozumienia i udaje się prowadzić egzystencję obok siebie. Smoki są podejrzliwe wobec ludzi, ludzie są nie ufni, ale jakoś dało radę wypracować kompromis. Główna bohaterka, Serafina, to utalentowana muzycznie młoda dziewczyna skrywająca sekret, którego wyjście na jaw nie spodobałoby się ani ludziom, ani smokom. A tuż przed przyjazdem smoczego generała dochodzi do zamachu na jednego z członków rodziny królewskiej i wszystko wskazuje na sprawstwo smoka...

Jak tak pomyślę o Serafinie i mnogości motywów, jakie się w niej przewinęły, to zdecydowanie można powiedzieć, że to bogata w pomysły książka. Główna bohaterka to całkiem sprytna dziewczyna, która musi radzić sobie z przeciwnościami losu, szczególnie tymi związanymi z jej pochodzeniem. Dość surowo traktowana przez ojca jest jednak cenioną muzyczką. Wspomnienia matki, które co jakiś czas ożywają w jej umyśle uchylają rąbka tajemnicy tego, co zdarzyło się przed laty i ma związek z dziedzictwem Serafiny.

Na scenie oprócz głównej bohaterki pojawia się cała rodzina królewska, której najważniejszymi postaciami są książę Kiggs i jego kuzynka, księżniczka Glisselda. Kreacja obojga autorce nie do końca się udała, a na pewno nie w takim stopniu jak szkic Serafiny. Księżniczka denerwowała mnie swoją "trzpiowatością", a Kiggs wypadł jednak trochę jak taka papierowa postać, która niestety odpowiada za wątek romantyczny pojawiający się w Serafinie i źródło nieco niepotrzebnego, przerysowanego dramatyzmu. Natomiast na uwagę na pewno zasługuje Orma, wuj Serafiny, jej nauczyciel i opiekun. Trzeba zaznaczyć, że w książce Hartman pojawia się naprawdę dużo postaci, a nie wszystkie zostają stworzone z takim samym dopracowaniem, na czym lektura traci. I nie tylko na tym gruncie.

Jak na powieść o smokach bardzo mało jest w Serafinie udziału smoków w... smoczej postaci. Stwory mają bowiem możliwość przemiany w ludzi i właśnie w tym wydaniu przewijają się przez całą powieść. Szkoda. Przy nielicznych scenach, w których można było poczytać o latających, czy zionących ogniem potworach uśmiechałam się i za chwilę zgrzytałam zębami, że nie dane mi będzie zbyt mocno takimi fragmentami się nacieszyć. To chyba mój najważniejszy zarzut wobec książki. Hartman stawia na świat ludzi, motyw uprzedzeń i dworskie intrygi, pobieżnie traktując motyw, który stanowi podstawę konfliktów w powieści.

Autorka koncentruje się na knowaniach na dworze Gorredu, wikłając bohaterów w różne relacje. Oprócz motywu księżniczki, która zachowuje się jak przystało na księżniczkę, więź powstająca między Kiggsem i Serafiną, szczególnie ważny wątek muzycznej oprawy wydarzeń na dworze i przygotowania do wizyty Comonota, generała smoczej nacji. Pojawiają się pod koniec motywy polityczne i całość stanowi przyzwoity, ale nie nadzwyczaj porywający obraz znany z wielu powieści fantasy. 

Na szczególną według mnie uwagę zasługuje motyw ogrodu Grotesek, do którego zagląda Serafina tylko i wyłącznie w swoim umyśle. To coś w rodzaju innego wymiaru stworzonego tylko w jej głowie i tylko dla niej dostępnego. Z postaciami wiąże się pewien szczególny, bardzo ciekawy motyw, którego zdradzać nie mam zamiaru, ale wydaje mi się, że to najmocniejszy punkt tej książki. Liczę na jego rozwój w części drugiej.

Serafina to powieść z gatunku fantasy, która wymagałaby dopracowania na gruncie niektórych motywów, rozwinięcia pewnych wątków i uzupełnienia kilku informacji o świecie, ale ma swoje mocne strony. Czyta się szybko, język jest przystępny, ale osobom liczącym na śmigające w powietrzu smoki radzę poszukać lektury z większym udziałem tych stworzeń. Swoją drogą - czekam na polecenie tytułów, w których więcej jest smoków na kartach powieści!

Ocena: 6,5/10

Seria Serafina: 1. Serafina, 2,5. The Audition, 2. Łuska w cieniu

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Dan Simmons3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 David Day1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin10 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Hartman1 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner4 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty6 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska25 filmy9 futurystyka3 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka13 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii21 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska31 literatura brytyjska10 literatura czeska2 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska4 literatura polska33 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane124 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki62 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni5 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań15 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.