Dwór cierni i róż

Ha, takie książki też się u mnie pojawiają! Twórczości Sarah J. Maas byłam po prostu ciekawa, toteż postanowiłam sprawdzić czym autorka tak zachwyca. Sporo w sumie już o Dworach wiedziałam i to nie tylko o pierwszym, ale i o fabule kolejnych części. Widzę Maas jako autorkę kreowaną na kolejną gwiazdę fantastyki młodzieżowej i tworząc w tym gatunku kobieta ma potencjał, choć zdecydowanie nie w pełni jeszcze wykorzystany.

Historia promowana jako retelling Pięknej i bestii, w której młoda dziewczyna z biednej rodziny w wyniku zabicia magicznego stworzenia musi opuścić krainę ludzi i zamieszkać na stałe w świecie fae. Plus dla pisarki należy się na początek za ruszenie tematu akurat tych magicznych stworzeń, bo w czasach kiedy zaczytywałam się w literaturze młodzieżowej nie trafiłam na tę tematykę. Swoją drogą jak widać czasy "czytania młodzieżówek" nie odeszły w moim przypadku całkiem w niepamięć, bo zdarza mi się po nie sięgać, co więcej, czerpać z tego przyjemność.

I co z tą Maas? Dostałam całkiem spore tomiszcze wypełnione przygodami, magicznymi istotami i to nie tylko z gatunku fae i całkiem przyzwoicie wykreowany baśniowy świat. Akcja dzieje się w Prythianie (który niepokojąco przypomina konturem zarys Wielkiej Brytanii, ale to drobiazg), w którym ludzie trzymają się swojej części i od magicznych terenów oddziela ich mur (co niepokojąco przypomina pomysły Martina). Jeżeli chodzi o kreację obu światów, w zadowalającym stopniu Maas nakreśliła realia codzienności Feyry (oraz jej ojca i dwóch marudnych sióstr, przy czym te siostrzyczki niepokojąco przywodzą na myśl Kopciuszka) jak i świat Dworu Wiosny, w którym rozgrywają się najważniejsze wydarzenia. Wyraźnie zaakcentowano też element baśniowy - wszystko za murem jest owiane tajemnicą, niecodzienne, magiczne i dla zwykłych śmiertelników niebezpieczne. I bardzo atrakcyjne dla czytelników lubujących się w fantastyce.

To o czym wspominałam wyżej w nawiasach to takie delikatne nawiązania, których doszukałam się w czasie lektury Dworu cierni i róż. Jest tego więcej i nie chodzi tylko o fakt, że to retelling. Do tego podobieństwa do Pięknej i bestii nic nie mam. Chodzi mi raczej o pewną powtarzalność cechującą większość powieści młodzieżowych. Feyra to dzielna dziewczyna polująca, by utrzymać rodzinę (Igrzyska śmierci). Na Dworze Wiosny zapoznaje się z przystojnym urzekającym księciem, który ma nadnaturalne zdolności i swą manierą oraz chęcią chronienia Feyry (mowa o Tamlinie) przypomina mi nieco Edwarda Cullena ze Zmierzchu. Żeby było jasne, kreacje bohaterów mi się podobają. O dziwo do Feyry, która jest nastolatką (jeszcze) nie mam wcale zbyt wiele zarzutów. Jest całkiem zaradna, nie kwęka, a nawet, gdy na scenę wkracza wątek romantyczny potrafi się dziewczyna ogarnąć i nie paplać na około o motylkach w brzuchu. Jasne, jest kilka rumieńców i drżących serc, ale nic, co nadmiernie przeszkadzałoby w czytaniu czy wywoływało odruch wymiotny. Owszem, wątek romantyczny to jeden z najważniejszych jeśli nie najważniejszy aspekt powieści, ale tło, na którym się rozwija to ważne filary fabuły, bo mamy historię świata fae, wojny i walki oraz osobiste zaangażowanie się w konflikt bohaterów.

Jest też seks, więc małoletnim fanom Pięknej i bestii nie polecę. W żadnym razie nie należy powieści wrzucać do kategorii erotyków, ale jak na literaturę młodzieżową pojawiają się gorętsze wątki i seksualność odgrywa w pewnym momencie dość znaczącą rolę w powieści. W dodatku elementy te są zarysowane z wyczuciem, a równocześnie nie pozbawiając kompletnie tego aspektu bez "pazura".

Czy coś u Maas mi nie zagrało? Pewnie! Nawet przez sporą część lektury wahałam się, czy w ogóle zechcę kontynuować przygodę z kolejnymi cegłami. Uważam, że jakby nie było, powieść jest trochę za długa i tak z jedną trzecią dałoby się wyciąć. Równocześnie uszczuplenie Dworu cierni i róż spotęgowałoby kolejny mankament - szybkość z jaką poruszają się bohaterowie i w zasadzie tempo podejmowania decyzji i przygotowań do poważniejszych przedsięwzięć nieco mnie zaskoczyło. Ponadto w pewnym momencie Maas stosuje słaby przekręt, który jakby psuje całe fabularne zamieszanie. Może nie w stu procentach, ale podwaliny na pewno są w pewnym sensie obrócone w pył. Co się więcej, czytając miałam wrażenie, że styl Maas jest jednak dość płaski. Odpowiedni precyzyjny, ale jednak bez żadnych efektownych, wyróżniających się elementów, ponadto chwilami jest nieco nużący, szczególnie w pierwszej części książki, kiedy to sama rola Feyry jest dosyć słabo określona.

Mam swoje zastrzeżenia do Dworu cierni i róż, ale jestem jak najbardziej ciekawa dalszych losów bohaterów. Głównie za sprawą mrocznej kreacji Rhysanda, o którym wcześniej nie wspominałam. Jest to postać z gatunku tych niebezpiecznych przystojniaków, którymi zwykły fascynować się nastolatki. Dla mnie to przede wszystkim tajemnica, choć część z niej już znam, jak wspominałam wyżej przy okazji wzmianki o spoilerach. Rhysand pojawił się w roli czarnego charakteru i to całkiem intrygującego czarnego charakteru (zresztą nie jedynego). Co więcej, w odróżnieniu od Tamlina, którego pomimo w miarę przystępnej kreacji nie polubiłam specjalnie Rhysand charakteryzuje się pewną gwałtownością. I tym mrocznie optymistycznym akcentem kończę mój wywód na temat Dworu cierni i róż. Z drugą częścią spieszyć się nie będę, ale jak zrobię sobie jakiś bardziej leniwy miesiąc czytania, to podejrzewam, że jednym z tytułów na taki okres będzie Dwór mgieł i furii.

Ocena: 6,5/10

Seria Dworu cierni i róż: 1. Dwór cerni i róż, 2. Dwór mgieł i furii, 3. Dwór skrzydeł i zguby, 3.5 A court of frost and starlight 4. ?

Komentarze

Autorzy

Ann Leckie1 Anne Rice1 Anthony Doerr1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bernard Cornwell1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson3 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente3 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 Charlotte Link2 China Miéville1 Chris Carter3 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke4 Dan Simmons4 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Daukszewicz1 Dave Gross1 David Day2 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin11 Graham Masterton2 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Howard G. Wells1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien11 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey5 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki2 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jarosław Grzędowicz4 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jeff Noon1 Jeff VanderMeer2 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Johnston McCulley1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kańtoch1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor5 Lars Wilderäng1 Laskowski2 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lisa Tuttle1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam3 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 N. K. Jemisin1 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 Nnedi Okorafor1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Piskorski1 Rachel Caine5 Rachel Hartman2 Rachel Ward2 Radosław Rak2 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner5 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Roger Lancelyn Green1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King16 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 Wieczorek1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Wróbel2 Zadie Smith1 Zańko1 Zośka Papużanka1 Żerdziński1 Żmijewska1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska9 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty8 baśniowo11 Burton i Swinburne3 czarownice2 Czas wygnania1 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec8 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska33 filmy9 futurystyka4 grudzień8 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka16 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii24 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień9 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec6 listopad9 literatura amerykańska33 literatura brytyjska14 literatura czeska2 literatura francuska5 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka14 literatura norweska4 literatura polska42 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty8 Madera1 magia20 maj9 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec9 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia6 mitologia skandynawska3 mitologia słowiańska4 Moja Biblioteczka2 morganville4 Mroczna wieża4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam21 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 orient3 pamiętnik4 październik7 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania80 Polcon3 polecane133 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 Seria z Bolitarem1 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień10 skoki narciarskie1 smoki5 sport1 sprzedam1 Stosiki64 Stranger Things1 styczeń8 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach5 Teatr węży3 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni9 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień5 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie16 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 Zastępy anielskie1 zbiory opowiadań18 zombie8
Pokaż więcej

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.