Sentymentalny powrót - "Tuzin czarnych róż"

Mam słabość do intrygujących tytułów i nie pierwszy raz już sięgnęłam po książkę z tego właśnie powodu. Z Nancy A. Collins miałam okazję już poznać się w tym roku - przy okazji lektury Zewu krwi, który mnie nie zachwycił. Jednak na tę książkę czaiłam się dużo dłużej i wiele razy zabierałam się do jej pożyczenia. W końcu się stało, a po kilkunastu pierwszych stronach nabrałam całkiem pozytywnego stosunku do książki - na przekór mrocznym, ciężkim klimatom,w  jakie postanowiła wprowadzić czytelnika autorka.

Akcja toczy się w Umarłym mieście - centralnej część metropolii, która, wedle bardzo sugestywnej nazwy, umarła. Dosyć szybko jesteśmy wrzuceni w akcję, musimy szybko orientować się w sytuacji i odnajdywać w walce dwóch niebezpiecznych, stylizowanych na mafie klanów, których przywódcy są wampirami. Stąd ta wzmianka o sentymencie w tytule posta. Pseudomafijne porachunki odbijają się na życiu tych, którzy pomimo trudów codzienności i wszechobecnego niebezpieczeństwa nie wynieśli się z Umarłego miasta. Jednym z mieszkańców jest Cloudy, którego losy splatają się z losami pewnego nastoletniego chłopca i nieznajomej o specyficznej urodzie i naturze.

Nancy A. Collins kreuje świat mroczny, pełen czyhających na każdym kroku pułapek, ciemnych zaułków i nienawiści między klanami rządzącymi miastem, które upadło. Żeby tam przeżyć, lepiej nie ruszać się z domu bez spluwy, noża i poświęconego różańca. Tak, w książce Collins wampiry mogą zostać uszkodzone za sprawą krzyżyka.

Zerknęłam na Goodreads w celu ustalenia, jak wiele tomów kontynuacji nie zostało u nas wydanych. Okazuje się, że Tuzin czarnych róż, to tom czwarty cyklu o Sonji Blue. Pewnie, wydajmy sobie środkowy tom serii, będzie fajnie, Nikt się nie zorientuje. Bo żeby wydać od pierwszej części (Lustrzanki po zmierzchu, o której jest wzmianka na okładce) - kto to widział? No jak tak można? W każdym razie jestem w lekkim szoku, że nie zorientowałam się w czasie czytania o tym, że jest to tom czwarty, Naprawdę, zero powiązań z jakimikolwiek wydarzeniami z wcześniejszych części. Z jednej strony to dobrze - można się połapać w fabule i bez zmrużenia oka czytać dalej, tym bardziej, że na końcu jest słownik. Z drugiej - serio, ktoś wydał tylko czwarty tom cyklu?

Autorka stworzyła mroczny, upadający świat i całkiem nieźle udało jej się nakreślić bohaterów, choć nie jest to nic wybitnego. Obaj wampirzy bossowie mają swoje charaktery, budzą grozę i respekt. Niestety, nie do końca udały się dialogi, choć może nieco winić tłumaczenie. Ludzie, czy nieludzie - nikt się nie posługuje takimi kwestiami w życiu codziennym i nie używa takiej ilości wykrzykników. Często podczas czytania większy efekt wywierają słowa wypowiedziane spokojnie, jako zdanie oznajmujące, a nie wykrzyknienie trącące sztucznością. A szkoda, bo te dialogi wiele psują w książce.

Sama główna bohaterka - Sonja Blue, której imię wyjawiono w opisie z tyłu okładki, podczas gdy przez całą książkę określa się ją jako "Nieznajomą" stworzono jako typową bohaterkę kick ass. Nie wiemy niczego konkretnego o jej naturze, ale z czasem wyjaśnia się jej koncepcja snucia intrygi i wstąpienia do klanu Eshera. Kreacja wampirów w książce Collins jest dosyć klasyczna - nie mogą chodzić przy dziennym świetle, żywią się krwią, lecz również z zastosowanie innowacji w postaci wenflonów wszczepianych ofiarom służącym za "dozowniki". Boją się świętych znaków i pozostają chodzącymi trupami. Nie dopatrzyłam się ani żadnych uchybień ani specjalnie odbiegających od powszechnie znanego (tego nie pochodzącego ze Zmierzchu) formatu wampira i to jest jak najbardziej w porządku.

Książka jest sygnowana jako horror, ale horrorem nie jest. Owszem, od czasu do czasu krew się leje, ale to jeszcze za mało, żeby Tuzin czarnych róż określić tym mianem. Są czary, jakieś tam zombie i porachunki mafijne - w dodatku we współczesnym świecie, w upadającej metropolii. Urban fantasy jak nic. Żaden z fragmentów nie wzbudził we mnie choćby odrobiny strachu - raczej więcej pojawiło się napięcia z racji dosyć dynamicznej akcji. I taki najpewniej był zamysł, bo w żadnym fragmencie nie znalazłam choćby skrawka konwencji charakterystycznej dla literatury grozy.

O Tuzinie czarnych róż pewnie zapomnę szybko, choć spędziłam z nim kilka przyjemnych popołudni. Nie zakochałam się w żadnym z bohaterów, ale jako przerywnik między ambitniejszymi pozycjami nadał się całkiem nieźle. Nic nadzwyczajnego, ale też bez większych zgrzytów, wyjąwszy dialogi.

Moja ocena: 6,5/10

Tytuł oryginału: A Dozen Black Roses
Autor: Nancy A. Collins
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 260
Rok wydania: 1991 (pierwsze wydanie oryginalne), 2004 (w Polsce)

Seria o Sonji Blue:
1. Sunglasses after Dark
2. In the Blood
3. Paint it Black
4. Tuzin czarnych róż
5. The Darkest Heart
6. Dead Roses for a Blue Lady
7. Search and Destroy

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.