The Following, sezon 1

Tym razem będzie o serialu kryminalnym, co nie oznacza, że całkowicie oderwę się od sfery literackiej. O nie. Bo nie bez znaczenia w przypadku produkcji z Kevinem Baconem w roli głównej jest twórczość Edgara Allana Poego.

Nie wiem, czy już wyjdzie cztery, jak napiszę o sektach i trzeba będzie dodać dwa do dwóch, tak więc obok twórczości wymienionego wyżej autora w The Following pojawia się motyw sekty i wysuwa na plan pierwszy. Zagrożeniem okazują się fanatycy pisarza, którzy zostali odnalezieni przez Joe Carolla, byłego wykładowcy, który w hołdzie ulubionemu pisarzowi zaczął... Mordować. W chwili rozpoczęcia serialu Caroll siedzi za kratkami, ale nie oznacza to, że niebezpieczeństwa nie ma.

źródło
Do serialu zostałam zachęcona przez Dominikę z Dosiakowego królestwa i muszę przyznać, że skuszenie się było bardzo dobrym posunięciem. To, co mnie najbardziej z początku do niego przyciągało, to seryjny morderca. Uwielbiam ten motyw, bo żeby zrozumieć sprawcę, trzeba odnaleźć wzór, jakim się kieruje przy wyborze kolejnych ofiar, oczywiście wtedy, kiedy jest to zabójca posiadający konkretny plan działania.

W roli śledczego obsadzono Kevina Bacona grającego postać Ryana Hardy'ego. Jest to człowiek z problemami, którego przeszłość jak i teraźniejszość łączy się z postacią Carolla. Ryan po zamknięciu seryjnego mordercy wszedł w związek z Claire, byłą żoną Joego. W dodatku Hardy jest alkoholikiem, co czyni z niego człowieka niełatwego przy współpracy i codziennym obejściu, ale... ale pragmatyka. Bardzo przypadła mi do gustu jego postać, nawet nie wiem, czy nie najbardziej, bo był to bohater nie wahający się przed działaniem i w dodatku jedyny, który mógł stanąć do gry z Carollem.
Wątek sekty to również raczej rzadkość w serialach sensacyjnych i kryminalnych. Zwykle łączy się ten motyw z religią, a w przypadku The Following obiektem fantyzmu jest postać Poego i jego twórczość. Tutaj mam dużo do napisania! Po pierwsze, to przerażają mnie sekty. Jeżeli istnieje jakieś realne zagrożenie, które mogłoby wywoływać u mnie lęk, to są to sekty. Dzięki The Following ten lęk sobie uświadomiłam. To wręcz niepojęte, żeby dało się tak licznej grupie ludzi wyprać mózgi i wpoić im konieczność popełniania ciężkich zbrodni w hołdzie pisarzowi. W dodatku sekty działają w ukryciu, stosują brutalne metody działania i są nieprzewidywalne, a przy trudnościach w ustaleniu ich liczebności... Nie jest to strach na zasadzie, że ktoś krzyknie "Sekta!" a ja zacznę uciekać z krzykiem, ale jak tak dłużej się nad tym zastanawiam, to dochodzę do uświadomienia sobie jak niebezpiecznym tworem owe sekty są.

Drugą kwestią jest fanatyczne uwielbienie żywione do Poego. Nie znam twórczości tego autora, ale w chwili, w której próbowałam sobie wyobrazić, że mogłabym z racji silnej sympatii do jakiegoś pisarza zachowywać się tak, jak bohaterowie serialu... To jest chore. I łączy się bezpośrednio z tym, co pisałam u góry, czyli z motywem sekty, która jest tworem co najmniej niepokojącym. A więc chore i przerażające i niepojęte również.
W serialu pojawia się kilka godnych uwagi postaci, oczywiście oprócz Carolla i Hardy'ego toczących swoją osobistą bitwę. Bój toczy się o kogoś, o kim nie wspomnę, ale zmusza to Ryana do zaangażowania emocjonalnego, przez co i u widza pojawia się więcej napięcia. Natomiast do grona moich ulubieńców dostali się Mike Weston, również agent oraz Paul i Jacob. Tych dwóch ostatnich nie sądziłam, że polubię, a jednak się tak stało. Bardzo wyrazistą, irytującą i dobrze zagraną postacią okazała się niepozorna Emma, która wzbudzała swego czasu bardzo negatywne uczucia i z wściekłości wychodziłam z siebie.

Nie jest to serial idealny i w pewnych momentach pojawiała się pewna przewidywalność. Niektórych rzeczy domyśliłam się przed Ryanem i na jego miejscu nie wepchałabym się w tarapaty, których on musiał doświadczyć. Nie były to częste chwile, bo jednak większość odcinków oglądałam z napięciem, ale jednak się takie momenty pojawiły. W pewnym momencie szaleństwo Carolla trochę szwankowało, ale również nie trwało to długo i mogę jego postać zaliczyć do grona tych lepszych, których siłą rzeczy jednak nie wrzucę w poczet ulubionych. Bohater dobrze skonstruowany, ale jednak czegoś mi u niego zabrakło, co jednak specjalnie nie wpłynęło na odbiór całego serialu.

źródło
The Following mogę polecić jak najbardziej, szczególnie osobom, które cenią twórczość Poego, której ja wciąż nie znam i któą mam zamiar w końcu poznać. Miałam z nią tylko pośrednią styczność przy okazji lektury jednego tomu Nevermore, do której to trylogii nie wiem, czy wrócę. Natomiast kolejne sezony serialu poznać zamierzam i liczę na to, że niebawem mi się uda, tym bardziej, że zakończenie okazało się niesamowicie... zaskakujące.

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.