Czerwone gardło


Moją przygodę z książkami Jo Nesbø postanowiłam zacząć z pominięciem chronologii, ponieważ Czerwone gardło to trzeci tom przygód Harry'ego Hole, komisarza z Oslo. Akcję osadzoną w Skandynawii zakotwiczono w okół morderstwa, poszlak wskazujących na użycie nielegalnej broni na terenie Norwegii i porachunków między żołnierzami walczącymi na froncie II wojny. Przyznam, że liczyłam, biorąc pod uwagę powyższe wątki oraz ocenę na LC na trochę bardziej porywającą lekturę.

Żeby nie zaczynać od narzekań, wspomnę na początek o kreacji głównego bohatera, czterdziestoletniego alkoholika o nie łatwym usposobieniu. Czytając o Harrym zaczęłam zastanawiać się, co takiego jest w postaciach... w pewnym stopniu zdegenerowanych. Są to osoby nie radzące sobie z życiem, może nawet trudniejsze w codziennych kontaktach interpersonalnych i które w czytelniku wzbudzają sympatię. Chyba nie tylko swoją niedoskonałością. Litość? Tu też kwestia jest dyskusyjna, bo, jak zwykłam mawiać, każdy kij ma dwa końce i ocenianie po pozorach jest jednym z najgorszych, możliwych do popełnienia błędów. Alkoholizm wiele twarzy mieć może i do stanu tego może doprowadzić nie tylko ciężkie imprezowanie będące jedyną formą spędzania wolnego czasu ze znajomymi, ale z drugiej strony choroba może być efektem nieumiejętności radzenia sobie z codziennością. Działa to, tak jakby, w dwie strony, ale i wymienione przeze mnie powody mogą się uzupełniać. W każdym razie, w przypadku głównego bohatera wiemy, że jest on alkoholikiem, jesteśmy świadkami scen, w których wyeksponowano tę jego niedoskonałość i mimo to stwierdzamy... Kurczę, on jest w porządku. Nie jest to bohater wzbudzający jakąś litość, czy głębokie współczucie, ale jednak, można się o niego martwić, kibicować mu cieszyć się, gdy coś mu wyjdzie.

O ile główny bohater jak najbardziej przypadł mi do gustu, to tempo rozwiajania się fabuły... już nie. Myślałam, że szybko wciągnę się w książkę, a tym czasem pierwsze sto pięćdziesiąt stron dłużyło się niczym moja ostatnia podróż z Wrocławia do Poznania (a pewna byłam, że nigdy nie dojadę do celu). Z pięć razy miałam ochotę porzucić książkę i wrócić do niej za tydzień, dwa, ewentualnie rok. Czytałam po dwie, trzy strony, z oporami i odkładałam, na rzecz innych, dużo ciekawszych zajęć. Zmuszałam się dalszego czytania i próbowałam podtrzymywać w sobie nadzieję, że jednak te wszystkie wątki, które przedstawił autor zmierzają w jakimś konkretnym kierunku. Niestety, wolne rozpędzanie się lokomotywy zwanej fabułą to nie tylko mój zarzut. Podobne czytałam w innych opiniach i w zasadzie nie miałabym nic przeciwko takiej prędkości, gdyby te elementy, które podsuwa na początku autor w choć minimalnym stopniu mogły jakoś się ze sobą połączyć. A to, co dostałam na samym początku, oczywiście z pominięciem kilku początkowych rozdziałów wiało nudą, nie dawało w zasadzie żadnego punktu zaczepienia i po prostu nie zachęcało do dalszej lektury. To nie jest jednak jedyny poważny zarzut.

Drugim są postacie. A właściwie ich ilość i bark możliwości rozróżnienia. W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że Nesbø  w pewnym momencie rozdziela akcję (czy też jej imitację, słabą) na dwa tory - to, co dzieje się z Harrym w roku dwutysięcznym oraz wątek związany z wydarzeniami na froncie drugiej wojny. Nie mam nic przeciwko wielości bohaterów, ale pod warunkiem, że są oni ciekawi, nawet, jeśli szczątkowo opisani. Natomiast pisarz wrzuca nam mnóstwo norweskich imion i nazwisk i nie próbuje w żaden sposób tych postaci rozróżnić. Pojawiają się jakieś tam drobne znaki szczególne, ale w gąszczu Gudesonów, Gudbrandów i Moskenów się one gubią i znacząco utrudnia to lekturę. Pod sam koniec książki w zasadzie brałam wszystko "na wiarę", nie mogąc się połapać wśród tego, kto kim był i jakie wydarzenia w frontu (które przez chwilę "ogarniałam") miały wpływ na taki, a nie inny finał.

W kwestii fabuły, autor zdecydował się na poważny i kontrowersyjny wątek neonazizmu i Norwegów walczących na froncie II wojny po stronie Hitlera. Tutaj przyznać trzeba, że pomimo ciężkiego tematu nie czuje się, że lektura nas męczy, a przynajmniej nie dlatego, że temat nie należy do lekkich. Przy czym fragmenty z frontu też nie wpłynęły jakoś zasadniczo na urozmaicenie akcji, dopiero w połowie wszystkie te skrawki podsunięte przez Nesbø zaczęły przybierać określony kształt.

Nie mogę wyzbyć się przekonania, że Nesbø jednak pisać potrafi. Dało się to oczywiście zauważyć dopiero w drugiej połowie książki, ale jednak koncepcja z wyrównywaniem "rachunków" sprzed kilku dekad do mnie przemówiła. To wszystko było poplątane, odnaleźć się nie mogłam, ale wiem, o co chodziło autorowi. Śmiem twierdzić, że w tym szaleństwie jest metoda, ale znalazł ją tylko Harry Hole, którego postać jest największym plusem Czerwonego gardła. Drugą zaletą i powodem, dla którego nie nakreśliłam w recenzji sylwetek innych postaci jest fakt, że... w Czerwonym gardle giną bohaterowie, których nie polubiłam! Którzy irytowali mnie swoim zachowaniem i zagrywkami i z powodu których odejścia nie uroniłam ani łzy. Owszem, posunięciem autora byłam zaskoczona, ale na szczęście kat dopadł odpowiednie osoby. I tych kilkadziesiąt stron wzmogło mój optymizm, który wcześniej przy lekturze był nieobecny.

Po książki Jo Nesbø sięgnę jeszcze na pewno. Przeczytam tom pierwszy i drugi o Harrym, może sięgnę po jeszcze jeden tytuł i dopiero wtedy ugruntuję sobie mój stosunek do twórczości pisarza ze Skandynawii. Co więcej, postaram się podejść bez żadnych wymagań, z świadomością, że to jeden z tych autorów, którzy długo rozpędzają się i nie za bardzo potrafią zaciekawić czytelnika już od pierwszych rozdziałów. Niestety, powieści kryminalne wymagają wzbudzających zainteresowanie akapitów już od pierwszych rozdziałów. Tymczasem w przypadku Czerwonego gardła w sumie tak zwanej "zagwostki" i tylko momentami książka naprawdę mnie wciągała. Zobaczymy, czy kolejne tytuły spod pióra Nesbø pozwolą mi łatwiej zakwalifikować jego twórczość, bo na razie balansuje on na granicy twórcy przeciętnego i zadowalającego.

Moja ocena: 6,5/10

Tytuł oryginału: Rødstrupe, 
Autor: Jo Nesbø 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 423 
Rok wydania: 2000 (oryginał), 2013 (w Polsce, to wydanie)

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.