Linia uskoku


Przestanę ufać rekomendacjom. Jakimkolwiek, czyimkolwiek. Na prawdę. Nie pierwszy raz się z tego powodu rozczarowuję i nawet jeżeli to nie rekomendacje były powodem zabrania Linii uskoku do domu, to po prostu nie będę już ufała takim zabiegom zamieszczonym na okładkach. Bo nie warto...

Barry Eisler w roli głównego bohater obsadził prawnika Alexa Trevena posiadającego dziesięcioletni staż i szansę na wybicie się i awans w statycznej do tej pory karierze. Wszystko za sprawą klienta i jego programu szyfrującego, który jest w stanie przynieść po podpisaniu umowy z kontrahentem ogromny zysk. Niestety, twórca Obsidiana (wspomnianego wyżej programu) ginie, a Alex Treven orientuje się, że również i na jego życie ktoś może czyhać.

Pomysł na fabułę nie błyszczy, ale to jeszcze niczego nie przesądza. Do zupełnie nudnych również nie należy, ale dałoby się zrobić z tego coś konkretnego, gdyby wiele aspektów dopracować. Barry Eisler na tylnej okładce został porównany do Harlana Cobena, co, po lekturze Linii uskoku wywołuje u mnie pusty śmiech. Nawet nie jestem w stanie irytować się na tą książkę, bo w zasadzie no było tam niczego do bólu głupiego. Praktycznie wszystko było nijakie.

Dokonuję aktualnie starań mających na celu napisanie ciekawej recenzji o nudnej książce. Czy to w ogóle jest możliwe? Nie wiem, zaraz spróbuję sprawdzić. Mam nadzieję, że chociażby moje starania zostaną docenione. Bo książka jest naprawdę nudna i mdła. Nawet, jeżeli w wyniku działań i planów bohaterów dochodzi do jakiejś nieco pobudzającej zainteresowanie sceny to nie trwa to długo. Czytając Linię uskoku nie raz przyłapywałam się na tym, że od kilku linijek bezmyślnie śledzę tekst nie rejestrując jego znaczenia. Wywracając oczyma wracałam do początku fragmentu przekonując się po raz kolejny, że w zasadzie nie wiele mnie ominęło.

Bohaterowie stworzeni przez autora to dzieci w skórach dorosłych. Owszem, Barry Eisler wysilił się na stworzenie dramatycznej przeszłości Alexa i jego brata Bena, z powodu której to przeszłości bohaterowi ci od wielu lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. W wyniku pojawienia się niebezpieczeństwa zagrażającego Alexowi moim zdaniem i na logikę powinni odpuścić sobie wielostronicowe kłótnie nie prowadzące do niczego produktywnego i skupić się na przetrwaniu. Jeżeli w moim toku rozumowania jest jakiś błąd, to proszę mnie poprawić.

Kreacja tych przeszłych wydarzeń, pomimo że przekładając się na teraźniejszość nie daje dobrego efektu, jako podstawa do pogłębienia charakterów głównych postaci sprawdza się dobrze. Daje złudzenie, że autor poświęcił chwilę namysłu na stworzenie swoich bohaterów. Jest to jeden z nielicznych plusów, który równocześnie sprawia wrażenie, że celem Eislera było stworzenie dobrego dramatu. Dramat z przeszłości momentami za mocno wysuwa się na pierwszy plan, a i kilka rozdziałów jest poświęconych tragicznym wydarzeniom z przyszłości.

Drugą zaletą książki jest Ben. Brat Alexa, jego całkowite przeciwieństwo (na szczęście) i wojskowy do zadań specjalnych. Całkiem konkretny w swoich działaniach i wzbudzający beznadziejnie wypadającą w kontekście braterskiej relacji irytację Alexa. Bez względu na to, jak dobrą (a przynajmniej lepszą niż pozostałe) postacią jest Ben, wdaje się z bratem w kłótnie niczym przedszkolak w piaskownicy walczący o ulubioną łopatkę. Ale bez dwóch zdań, Ben był bohaterem łatwiejszym do zniesienia niż Alex.

Sporą wadą książki jest to, że kompletnie brak w niej napięcia. Zupełnie nie zależało mi na tym, żeby ktokolwiek przeżył tą rozgrywkę. Poza tym w kwestii podejrzanych... gratulacje dla autora. Podsuwa nam on niewielu bohaterów drugoplanowych i nawet nie sili się na wprowadzenie czytelnika w konsternację co do tego, kto jest sprawcą kłopotów Alexa. W pewnym sensie 95% bohaterów, których poznajemy są bezpośrednio zaangażowani w aferę.

Na gruncie wiarygodności autor wypada niezbyt pozytywnie, znów. Jego tłumaczenia dotyczące działania Obsidiana wplecione w dialogi i rozmyślania bohaterów nie trafiały do mnie. Próbowałam to zrozumieć, ale nie mogłam, a próba zainicjowania kontekstu wojny cybernetycznej też do mnie nie trafiła. Najlepszym jest tytuł, który w zasadzie w żadnym wypadku nie nawiązuje to fabuły. Określenie "linia uskoku" pojawia się tylko w  jednym zdaniu dotyczącym historii z przeszłości braci Tervenów i chyba zostało to zdanie wrzucone tylko po to, żeby jakoś wyjaśnić taki a nie inny tytuł książki.

Jak pisałam nie jestem w stanie denerwować się na książkę, bo nie ma na co. Nie ma w niej nic do bólu denerwującego. Można tylko przeczytać, podśmiewając się z jej mdłości i niektórych kwestii głównych postaci. O pseudo romansie nawet nie wspomnę, bo szkoda strzępić sobie klawiaturę... Książka ani mnie mierzi, ani grzeje, jest praktycznie nic nie wnoszącym splotem mało ciekawych wątków i bohaterów, której czytanie na szczęście nie było wielkim marnowaniem czasu, bo była cienka.

Moja ocena: 3/10

Autor: Barry Eisler
Wydawnoctwo: Sonia Draga
Ilość stron: 344
Rok wydania: 2009 (oryginał), 2011 (w Polsce)

Komentarze

Autorzy

Ann Leckie1 Anne Rice1 Anthony Doerr1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bernard Cornwell1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson3 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente3 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 Charlotte Link2 China Miéville1 Chris Carter3 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke4 Dan Simmons4 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Daukszewicz1 Dave Gross1 David Day2 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin11 Graham Masterton2 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Howard G. Wells1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien11 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey5 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki2 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jarosław Grzędowicz4 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jeff Noon1 Jeff VanderMeer2 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Johnston McCulley1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kańtoch1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor5 Lars Wilderäng1 Laskowski2 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lisa Tuttle1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam3 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 N. K. Jemisin1 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 Nnedi Okorafor1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Piskorski1 Rachel Caine5 Rachel Hartman2 Rachel Ward2 Radosław Rak2 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner5 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Roger Lancelyn Green1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King16 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 Wieczorek1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Wróbel2 Zadie Smith1 Zańko1 Zośka Papużanka1 Żerdziński1 Żmijewska1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska9 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty8 baśniowo11 Burton i Swinburne3 czarownice2 Czas wygnania1 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec8 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska33 filmy9 futurystyka4 grudzień8 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka16 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii24 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień9 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec6 listopad9 literatura amerykańska33 literatura brytyjska14 literatura czeska2 literatura francuska5 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka14 literatura norweska4 literatura polska42 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty8 Madera1 magia20 maj9 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec9 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia6 mitologia skandynawska3 mitologia słowiańska4 Moja Biblioteczka2 morganville4 Mroczna wieża4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam21 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 orient3 pamiętnik4 październik7 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania80 Polcon3 polecane133 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 Seria z Bolitarem1 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień10 skoki narciarskie1 smoki5 sport1 sprzedam1 Stosiki64 Stranger Things1 styczeń8 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach5 Teatr węży3 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni9 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień5 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie16 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 Zastępy anielskie1 zbiory opowiadań18 zombie8
Pokaż więcej

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.