Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet


Biorąc do ręki książkę Stiega Larssona przypuszczałam, że się nie zwiodę. W końcu ten polecany przez wielu, nieżyjący już pisarz to znane nazwisko wśród skandynawskich twórców kryminałów. Nie sądziłam jednak, że książka ta tak bardzo mnie porwie, że będę z bólem serca odkładała ją, bo w końcu spać człowiek też musi...

Pierwszoplanowa rola w powieści o tych nienawistnych mężczyznach przypadła Mikaelowi Blomkvistowi, który zostaje skazany za zniesławienie poważanego biznesmana w tekście napisanym i opublikowanym na łamach Millenium. Z początku trochę sceptycznie podchodziłam do głównego bohatera, bo jako dziennikarz ekonomiczny nie zajmował się przystępną mi dziedziną. Tak, nie przepadam za ekonomią, co więcej, ona za mną też. Lecz kiedy akcja została wręcz błyskawicznie pchnięta do przodu i Blomkvist dostał nietypowe zlecenie od innego, poważanego współwłaściciela rodzinnego biznesu zapomniałam o tej mniej sympatycznej branży, w jakiej pracował Mikael.

Stieg Larsson stworzył powieść o dwóch bardzo konkretnych wątkach, bo oprócz zlecenia od Vangera, jakim okazało się napisanie rodzinnej kroniki oficjalnie i próba rozwiązania zagadki tajemniczego zaginięcia Harriet Vanger jest też walka o wskrzeszenie upadającego Millenium, którego klęska bardzo ucieszyłaby Wannerstroma, zniesławionego w artykule biznesamana. Więc w praktyce z dwóch wątków robią się trzy i to trochę zagmatwane.

Zdecydowanie do gustu przypadł mi styl pisania Steiga Larssona, choć śmiem twierdzić, że jest on dosyć... szorstki? Chyba to najlepsze określenie. Fragmentów o ładunku emocjonalnym jest nie wiele, a to, co najmocniej wciąga, to działania bohaterów zmierzające do rozwiązania namnażających się problemów. Kolejną obserwacją, jaką poczyniłam przy pobieżnej analizie stylu, to to, że autor unika rozwlekłego opisywania wyglądu, wnętrz, krajobrazu... Owszem, dostajemy informacje o stanie tychże, ale nie są to opisy przesycone epitetami określającymi konkretne stany. Przyznam się szczerze, że nawet ciężko mi w głowie odtworzyć obraz samego Mikaela, bo tak bardzo poskąpiono mi informacji o nim. Ale nie płakałam z tego powodu, wszelkie lekkie uchybienia wynagrodziła mi pewna drobna, tajemnicza postać...

Lisbeth. Nie chodzi o to, że mam słabość do ludzi, którzy jak ja, żyją w czci żywionej w stosunku do czarnych ubrań i nie uznają innych kolorów w swojej garderobie. Zresztą, mnie samej zdarza się zaszaleć i włożyć czerwoną koszulę, tak więc na tym polu ortodoksji nie praktykuję. Ale pokochałam Lisbeth, której postać nie dość, że mnie zahipnotyzowała swoim specyficznym stylem bycia, to jeszcze spowodowała zrodzenie się miliona pytań w mojej głowie, które tyczą się jej przeszłości, jej rodziny i ogólnie, jej postaci. To bohaterka wręcz idealna, której hakerskie zdolności wzbudzają szacunek i respekt. Bezkompromisowa, nieufna i bardzo wyrazista. I ma fajne koszulki, na przykład z takimi oto napisami:

Armagedon was yesterday. Today we have a problems.

Przez całą lekturę najbardziej kibicowałam we wszystkim właśnie Lisbeth i to o nią najbardziej się martwiłam, a z drugiej strony... To Lisbeth, ona sobie przecież poradzi. Gratulacje w tym miejscu dla autora za wykreowanie tak ciekawej i absorbującej uwagę postaci. I już sobie zacieram łapki na tom drugi, który jest właśnie o Lisbeth.

Co do wątków kryminalnych, śledczych i intryg na polu dziennikarskim w zasadzie nie mam się do czego przyczepić. Oczywiście, w pewnym sensie tytuł sugeruje to, kto jest podejrzanym, ale mężczyzn w powieści Larssona jest pod dostatkiem. Może przydałoby się trochę poszerzyć listę potencjalnych podejrzanych, ale z drugiej strony więcej Vangerów wprowadziłoby tylko większe zamieszanie. I tak wszystkich nie ogarnęłam. Kolejne etapy udawanego śledztwa prowadzonego przez Mikaela zostały całkiem nieźle rozpisane i przy odrobinie skupienia bez problemu można połapać się, jak zmienia się sytuacja i do jakiego punktu dochodzą właśnie bohaterowie. Wątek morderstwa jest dosyć drastyczny i przyprawiający o ciarki na plecach, a z drugiej strony autor postawił na najbardziej kontrowersyjne z dostępnych rozwiązania. 

Na gruncie dziennikarskich intryg, podstępnych zagrywek i prób ratowania swoich wizerunków to, co pozoru wydawało mi się nudne (dziennikarstwo ekonomiczne i walka na artykuły) okazało się całkiem intrygujące. Co jakiś czas pojawiały się nowe informacje, pewne zwroty akcji i niespodziewane zagrywki ze strony bohaterów, których nawet czytelnikowi nie wyjaśniono, dzięki czemu w napięciu upłynęło czytanie ostatnich rozdziałów... Co ja mówię, w napięciu byłam przez całą lekturę.

Książka Larssona to tak naprawdę odgrzebywanie zagadkowych morderstw z przed ponad pół wieku. Nie ma świeżych trupów, co nie znaczy, że jest przyjemnie i sielankowo i nikt nie musi się obawiać, że morderca znów zaatakuje. Poboczne wątki obyczajowe natomiast, to tylko niewielka część książki sugerująca fakt, że każdy z bohaterów ma swoje życie i jest uwikłany w różnego rodzaju związki. Bardzo spodobała mi się koncepcja redakcji Millenium, małej, składającej się z kilkuosobowego zespołu i sugerującej przyjemny, towarzyski klimat panujący w tej ekipie.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to książka rewelacyjna, po której warto jak najszybciej sięgnąć po tom drugi. Lektura trzyma w napięciu przez większą jej część, zaskakuje, sprawia, że przywiązujemy się do bohaterów. Co więcej, dostaje ode mnie ocenę, która od dawna wystawiana nie była:

9/10

Autor: Stieg Larsson
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość stron: 343 i 386
Rok wydania: 2005 (Oryginał), 2015 (II wydanie w Polsce)

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.