Podsumowanie września + stos z tegoż miesiąca + tydzień spędzony w Grecji (fotorelacja)

Mamy jesień, mnie się już zdarza myśleć o prezentach gwiazdkowych i niestety jakoś z końcem wakacji trzeba się pogodzić. Końcówkę ich spędziłam w Grecji, na Peloponezie o czym wspomnę na dole posta. Mam sporo zaległości, więc musiałam skompresować moje trzy teksty do publikacji w jednym poście. Liczę na to, że do około 10 października uporam się z wrześniowymi recenzjami. A w poprzednim miesiącu było tak:

Przeczytałam:
  1. Trzynaście kotów (Antologia) 
  2. Rok wilkołaka (Stephen King) 
  3. W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka (Mark Hodder)
  4. Miasteczko Nonstead (Marcin Mortka) 
  5. Sny bogów i potworów część 1 (Laini Taylor) 
  6. Sny bogów i potworów część 2 (Laini Taylor) 
  7. Zabójcza sprawiedliwość (Ann Leckie)
  8. Carrie (Stephen King)
Sporo więc, jak na mnie. Najwięcej jak do tej pory w roku 2015... I po raz ostatni aż tyle, bo uczelnia mi nie pozwoli wiele czytać. Oczywiście tekstów z nią nie związanych.

Najlepsza książka miesiąca: Sny bogów i potworów (obie części, recenzja nadejdzie niebawem)
Najsłabsza książka miesiąca: Rok wilkołaka (Stephen King)

Postów we wrześniu pojawiło się: 10
Recenzji było: 6
Obserwatorzy: 218 + 4 = 222 (1/3 szatana jest...)

Wyzwania:
Grunt to okładka - 0
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: 86,1 cm + 17, 2 cm = 103,3 cm

Zatoka Meseńska. Z lewej widać port w Kalamacie, a przynajmniej jego kawałek. A na prawo od tankowca znajdowała się plaża hotelowa.
Tyle pod kątem statystyk. Wrzesień dla studentów, którzy nie mają poprawek jest miesiącem wolnym. Ja swoją zdałam, co więcej konkretnie, bo z oceny 2 podciągnęłam się na 5. Nie wiem, co myślała wykładowczyni i nie chcę wiedzieć co myśli o takich studentach. Tym bardziej, że zerowego terminu też nie zdałam. A końcówkę wakacji spędziłam w kraju kojarzącym się z oliwkami, starożytnymi bóstwami, klasyką i kryzysem, Tak, wybrałam się do Grecji, Koniec sezonu sprzyja luzowi w hotelach i całkiem przystępnym ofertom.
Również powyżej wspomniana zatoka, ale z innej perspektywy.
Półwysep Peloponez został przez mnie nawiedzony między 25 września i 2 października. Podróż była męcząca, bo niestety moja obecna sytuacja sprawia, że rzeczy mam rozstrzelone na dwa miasta, a w trzecim mieście mieszka ojciec, z którym odbyłam podróż. Tak więc zaczęło się o 7.40 w Wałbrzychu, a poprzez Wrocław, Ostrów Wielkopolski i warszawskie Okęcie dotarłam do Kalamaty. Na drugi dzień, po ponad 24 godzinach podróży i około 7 godzinach oczekiwania na poranny lot.
Dotarłam wymęczona, ale po krótkiej drzemce i posiłku wieczornym wreszcie do siebie doszłam.

Jedno z moich najlepszych i najukochańszych zdjęć. Zatoka o zachodzie słońca.
Grecję już od jakiegoś czasu miałam na podróżniczym celowniku, choć samo wybranie się do niej graniczyło z cudem, bo różnie bywa z możliwościami. Oczarowana rejonami, w których kręcono film Mamma Mia! miałam pewne wyobrażenie o Grecji, które zostało zmodyfikowane. Choć podobno wyspy są miejscami zdecydowanie piękniejszymi, niż stały ląd. Przyznam, że zatoka Meseńska nad którą byłam i w której się kąpałam była bardzo urokliwym miejscem. Inna sprawa, że wymagająca nie jestem. Wystarczy mnie posadzić przed sporym kawałkiem morza/oceanu i pozwolić się gapić. Myślę, że pół dnia byłoby na spokojnie z głowy. Kocham takie klimaty i zazwyczaj wakacje właśnie z morskim bądź oceanicznym bezmiarem mi się kojarzą.

Dworzec w Kalamacie. Jeden z ładniejszych widoków w mieście.
Na Peloponezie teren należy do zdecydowanie górzystych, co boleśnie odczułam w czasie jednodniowej wycieczki samochodowej, w czasie której częste zakręty o co najmniej 90 stopni i wzloty oraz spadki terenu dobiły mnie z racji mojej nietolerancji na długie podróże. Ale dla widoków było warto! Pod koniec dnia byłam wykończona, ale Amfiteatr w Epidavros i wdrapanie się na samą jego górę zapewniły mi widoki, o których nie szybko zapomnę.
Takie widoki miałam z samochodu, w drodze do...
Sparty! Yes, this is... SPARTA!
Udało mi się wejść na historyczny szlak i dotarłam do Sparty, w której mogłam podziwiać wykopaliska i błądzić po wzgórzach z kołaczącym się w głowie kultowym tekstem z filmu, którego nie widziałam: THIS IS SPARTA.
This is Sparta... too! Patrząc na wykopane szczątki murów i kamloty obudziła się we mnie tęsknota do zawodu archeologa, który kiedyś chciałam zdobyć. Ale marząc o wykopaliskach właśnie w Sparcie albo w Egipcie... a nie w Polsce, w jakiejś wiosze szukać kawałków murków z jakiegoś królewskiego wychodka. Więc jestem socjologiem.
Ruiny w Mistras. Ruiny działają na wyobraźnię, przynajmniej moją. A studenci z UE mają wejście za free. Już dawno tak się nie cieszyłam z posiadania legitymacji studenckiej. Z UE w sumie też.
Pomnik w mieście Napflion. W zasadzie nie wiem kto siedzi na koniu, bo bardziej jarałam się samym koniem.
Amfiteatr w Epidavros z ponoć świetną akustyką. Ciekawe u ilu ludzi jestem na zdjęciu w tle...
I widok z góry amfiteatru. Dobrze, że lęk wysokości mi nie dokuczał nigdy.
Sama Kalamata nie była miastem godnym uwagi. Niezbyt zadbana i z atrakcjami praktycznie znikomymi. Największą z nich był chyba port, w którym mogłam pogapić się na kutry i katamarany (katamaran to fajne słowo, pewnie dlatego je lubię) i znów pomarzyć sobie i wyprawach przez morza.
Najpewniej Korynt, ale głowy nie dam... Ale to to, bo co innego zaraz po starcie mogło się pod samolotem pokazać?
Wyjazd uważam za udany, bo jaram się każdym nowym kawałkiem świata, który zobaczę. Do tego pojadłam trochę dobrego jedzonka, poopalałam się i popływałam. Z chęcią wybrałabym się kiedyś na jedną z wysp, żeby móc się zachwycić Grecją.

Stos z września!
A nawet dwa, bo po raz kolejny mam "rozstrzał" i robiłam zdjęcia moim nowym nabytkom "w częściach". Jednej książki niestety brakuje, ale myślę, że przerzucę ją po prostu do następnego stosu. A w październiku z racji tego, że mam urodziny nieskromnie przyznając, może się pojawić kilka fajnych tytułów.
Od góry:
1. Zabójcza sprawiedliwość (Ann Leckie) - egzemplarz recenzencki, książka przeczytana, polecana i szczegóły post wcześniej ;)
2. Sny bogów i potworów - część 2 (Laini Taylor) - jak się pozbieram z uczelnią w miarę, to pojawi się recenzja. Cudowna powieść.
3. Potomek kusziela (Jacqueline Carey) - pierwszy tom drugiej trylogii o kuszielu. Nie skończyłam jeszcze trylogii o Fedrze, więc nawet nie patrzę na opis, choć kojarzę co mi tam kiedyś migało. Ale pierwszą trylogię mam zamiar dokończyć jeszcze w tym roku.

Od góry również:
4. Cujo (Stephen King) - poszło się do Dedalusa... Miało się ochotę kupić Kinga. I wybrało się, kolejną książkę na "C" z dorobku tego autora.
5. Carrie (Stephen King) - owoc wizyty w bibliotece, do której poszłam z ciężkim postanowieniem nie rzucania się na wszystko. Bo niektóe książki chcę kupić i nie mam zamiaru ich pożyczać. Ale myślę, że akurat tę sobie kiedyś kupię. Carrie przeczytana i polubiona. Recenzja w sprzyjających okolicznościach pojawi się w październiku.
6. Ostatnie życzenie (Andrzej Sapkowski) - planowałam lekturę Wiedźmina, ale nie był to jeden z pilniejszych tytułów. Zobaczyłam i stwierdziłam... no dobra, skoro i tak kończę akurat jedną serię, to czemu nie zacząć nowej. Zacznę czytać jutro...

A teraz cześć i chwała tym, któzy do końca posta wytrwali nie ograniczając się do przejrzenia fotografii ;)

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King12 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec6 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska28 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania65 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki60 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.