Ostatnie życzenie


Miewamy oczekiwania, czasem większe, czasem mniejsze, to zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Kiedy rzeczywistość, którą zastaniemy przerasta nasze oczekiwania, nie pozostaje nic innego, jak tylko delektować się tym stanem. Gorzej dzieje się, gdy jest na odwrót. Nasze nadzieje okazują się zbyt wybujałe w stosunku do tego, co zastajemy i... i wtedy przychodzi rozczarowanie. W związku z powyższym, czas przejść do recenzji, w której... zamiar mam prawić herezje.

Kto o Wiedźminie nie słyszał? Sądzę, że bardzo ciężko taką osobę znaleźć. Już nie wspominając o fantastach, którzy chcąc uchodzić za fanów gatunku powinni go co najmniej znać. I właśnie między innymi z racji chęci poznania Geralta z Rivii sięgnęłam po Ostatnie życzenie. Z jednej strony zachęcona licznymi pochwałami pod jego adresem, a także publiką, która pojawiła się na spotkaniu z autorem podczas wrocławskich Dni Fantastyki w zeszłym roku. Z drugiej strony byłam lekko sceptycznie nastawiona, bo słyszałam od kilku osób, że ogólnie Wiedźmin dupy nie urywa. Pomimo tego, że do lektury podeszłam starając się wyzbyć tego drugiego, nieco negatywnego nastawienia, to... potwierdzam, Wiedźmin dupy nie urywa. Nie bijcie, proszę!

Pierwszy z dwóch tomów opowiadań opowiada przygody Geralta, który w swej wiedźmińskiej profesji tuła się po świecie i walczy z wszelkim plugastwem nocy, demonami, potworami, czasem i urokami. Przywodzi mi to zajęcie po prostu egzorcyzmy, lecz w wydaniu słowiańskim, bo w zasadzie na słowiańskiej mitologii opiera się autor i z niej czerpie stwory, które Geralt spotyka na swojej drodze. Od razu napiszę, że akurat ten zabieg mi się spodobał i był jedną z nielicznych zalet, jakie w Ostatnim życzeniu wyłapałam.

Przechodząc do sedna, mnie zbiór ten najzwyczajniej w świecie lekko znudził. Nie było przy czym zgrzytać zębami, bo styl autora nie daje powodów do nadwyrężania kondycji szkliwa zębnego, ale pomijając to, zabrakło mi błyskotliwości. Przyznam szczerze, że po tak dużej ilości entuzjastycznych opinii na temat twórczości Sapkowskiego i po przeczytaniu jego opowiadania w innej antologii spodziewałam się inteligentnego humoru i bardziej porywającej lektury. Tymczasem nadeszło rozczarowanie, bo nie dostałam tego, czego nie dało mi już wiele innych książek z gatunku, które za sobą mam. Może właśnie w tym tkwi problem? Naczytałam się fantasy tak dużo, że naprawdę ciężko mnie zaskoczyć...? Co nie zmienia faktu, że liczyłam, że Sapkowskiemu się uda.

Autor pisze językiem pełnym wyrażeń, których już dzisiaj się nie używa, choć nie jest specjalnie trudno zorientować się, co te dziwne słowa określają. W tym przypadku zaliczam to na korzyść autorowi, bo pomimo tego, że od czasu do czasu trzeba było się bardziej skupić, to mogłam się cieszyć niebanalnym, unikalnym wręcz stylem.

Bohaterów odebrałam w dosyć negatywny sposób, bo praktycznie nikt, włączając w to wysławianego wszędzie Geralta nie przypadł mi do gustu. Sam Wiedźmin dość często jest umieszczany wśród najlepszych bohaterów fantasy i być może zasłużenie, ale jestem w stanie tylko podejrzewać, że dalsze jego przygody zmienić moje podejście do niego. Wydał mi się dosyć nudną postacią, choć w fragmentach Głosu rozsądku, w których można się o nim więcej dowiedzieć, trochę bardziej mnie on zaciekawił. Niestety, w pozostałych opowiadaniach w których miał jakąś robotę do odwalenia, bądź pakował się w kłopoty bez entuzjazmu czytałam o jego kolejnych pomysłach i przedsięwzięciach. Trochę lepiej wypada Jaskier, choć momentami jego nierozgarnięcie mnie dobijało. Koleś ma kumpla, któremu ufa. Kumpel wrzeszczy, żeby Jaskier zaprzestał swoich działań, bo wpakuje ich obu w kłopoty. A Jaskier nie reaguje. Z oślim uporem dąży do swojego celu mając głęboko w poważaniu zalecenia kogoś zdecydowanie mądrzejszego.
W przypadku Yennefer, spodziewałam się, że będzie ona bardziej dojrzałą bohaterką. Bo upór do pewnego momentu może się wydawać zasadny, ale po pewny czasie to już zakrawa na ośli sprzeciw wobec niepodważalnych faktów. Chociaż jak się tak nad tym zastanowię, to Yennefer jestem chętna poznać lepiej w stopniu dużo większym niż Geralta.
Na kolejny plus, choć niewielki chciałabym zaliczyć motyw Nivellena, który przywodzi na myśl historię pięknej i bestii. Przy tym opowiadaniu niemalże się wzruszyłam, więc jakieś emocje we mnie lektura wywołała. Oczywiście oprócz znudzenia.

Moje pierwsze spotkanie z sławnym cyklem o wiedźminie nie wypadło najlepiej, ale nie skreślam jeszcze Geralta z Rivii. Pomimo tego, że często odkładałam książkę, lektura mi się dłużyła i czekałam na coś, co wyróżni w jakiś sposób Ostatnie życzenie spośród grona tytułów, które mam już za sobą, to chcę spróbować raz jeszcze. Może to przesyt literaturą fantasy, może to niekorzystna pora lektury, bo czas, kiedy większą ochotę mam na mocny horror niż na powiastki o słowiańskim egzorcyście, a może najzwyczajniej fenomen wiedźmina do mnie nie trafił? Zamysł mam taki, żeby przedrzeć się przez drugi tom opowiadań i potem zabrać się za tom pierwszy właściwej sagi. Jeżeli Krew elfów mnie nie zainteresuje bardziej, niż Ostatnie życzenie, porzucam Geralta, Sapkowskiego i wyruszam na poszukiwania lepszych cykli fantasy, które być może okażą się mniej niż Wiedźmin przereklamowane.

Moja ocena: 6,5/10

Autor: Andrzej Sapkowski
Wydawnictwo: SuperNOVA
Ilość stron: 286
Rok wydania: 1993

Saga o wiedźminie:
0.1 Ostatnie życzenie
0.2 Miecz przeznaczenia
1. Krew elfów
2. Czas pogardy
3. Chrzest ognia
4. Wieża jaskółki
5. Pani jeziora
6. Sezon burz

Komentarze

Autorzy

Ann Leckie1 Anne Rice1 Anthony Doerr1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bernard Cornwell1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson3 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente3 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 Charlotte Link2 China Miéville1 Chris Carter3 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke4 Dan Simmons4 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Daukszewicz1 Dave Gross1 David Day2 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin11 Graham Masterton2 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Howard G. Wells1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien11 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey5 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki2 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jarosław Grzędowicz4 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jeff Noon1 Jeff VanderMeer2 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Johnston McCulley1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kańtoch1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor5 Lars Wilderäng1 Laskowski2 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lisa Tuttle1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam3 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 N. K. Jemisin1 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 Nnedi Okorafor1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Piskorski1 Rachel Caine5 Rachel Hartman2 Rachel Ward2 Radosław Rak2 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner5 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Roger Lancelyn Green1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King16 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 Wieczorek1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Wróbel2 Zadie Smith1 Zańko1 Zośka Papużanka1 Żerdziński1 Żmijewska1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska9 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty8 baśniowo11 Burton i Swinburne3 czarownice2 Czas wygnania1 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec8 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska33 filmy9 futurystyka4 grudzień8 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka16 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii24 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień9 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec6 listopad9 literatura amerykańska33 literatura brytyjska14 literatura czeska2 literatura francuska5 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka14 literatura norweska4 literatura polska42 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty8 Madera1 magia20 maj9 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec9 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia6 mitologia skandynawska3 mitologia słowiańska4 Moja Biblioteczka2 morganville4 Mroczna wieża4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam21 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 orient3 pamiętnik4 październik7 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania80 Polcon3 polecane133 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 Seria z Bolitarem1 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień10 skoki narciarskie1 smoki5 sport1 sprzedam1 Stosiki64 Stranger Things1 styczeń8 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach5 Teatr węży3 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni9 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień5 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie16 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 Zastępy anielskie1 zbiory opowiadań18 zombie8
Pokaż więcej

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.