Ojciec chrzestny


Powieść Mario Puzo, której bohaterami są członkowie sycylijsckiej mafii to powieść potrafiąca zwieść czytelnika. Akcja tocząca się w Nowym Jorku wciąga czytelnika w świat interesów i walki o wpływy z najbardziej dochodowych, a często i nielegalnych przedsięwzięć, ale to coś jeszcze. Ojciec chrzestny to książka, w której zawarto wiele różnorodnych historii, nakreślono wiele ciekawych portretów i położono nacisk na bardzo ważną w moim własnym systemie wartości kwestię - lojalność.

Wielcy ludzie nie rodzą się wielkimi, tylko się nimi stają.


Na samym początku czytelnikowi zostają przedstawieni interesanci, którzy udają się do wielkiego dona rodziny Corleone w celu złożenia prośby o pomoc. W związku z tym, że w posiadłości Rodziny trwa akurat wesele Connie - jedynej córki Vito Corleone'a, don nie może nikomu odmówić. W wyniku styczności z wszystkimi z rodu Corleonów zostaje nam przedstawionych w płynny sposób wielu znaczących bohaterów, a późniejsze wydarzenia coraz intensywniej wciągają, a co za trym idzie, książka ciekawi coraz bardziej.

Matki są jak policjanci. Zawsze wierzą w najgorsze.


Jeżeli ktoś w związku ze wzmianką o sycylijskiej mafii liczył na natłok obfitujących w lejącą się strugami krew zdarzeń może czuć się lekko zwiedziony. Do tej pory o książce myślę, pomimo tego, że skończyłam ją kilka dni temu i staram się skonfrontować moje oczekiwania co do lektury z tym, co dostałam. Jak najbardziej chwalę sobie kunszt powieści Puzo - jego styl, choć z początku nieco oporny w odbiorze, wymagający skupienia i nie pozwalający czytać książki bez całkowitej koncentracji po kilkudziesięciu stronach robi się już bardziej przystępny. Nie miałam większych problemów z tym, żeby zrozumieć tekst, chodziło raczej o jego plastyczność. Do żadnych fargmentów wracać nie musiałam, a i głębokich egzystencjalnych rozmyślań w Ojcu chrzestnym nie zawarto, co nie znaczy, że żadnej głębszej treści w nim nie ma. Właśnie z moich własnych kontemplacji wynika, że to ta głębsza treść najbardziej do mnie trafiła.

Postać Vito Corleone to jedna z najważniejszych zalet książki. Don rodziny, dbający o jej pozycję, korzystne interesy i wpływy. Bohater cieszący się szacunkiem, na który musiał zasłużyć. Nie twierdzę, że zawsze na warunkach zgodnych z prawem, ale ten motyw honoru, wzajemnego uznania i wierności niesamowicie do mnie przemówił. Don podczas układania się z przyjaciółmi rodziny zawsze podkreśla, że nie odmówi nikomu pomocy, jeżeli dany osobnik gotowym będzie kiedyś odwdzięczyć się rodzinie. Równocześnie ceni sobie wieloletnią lojalność, choć w niektórych przypadkach okazuje się, że przecenił pewne solenne obietnice. Chciałoby się rzec, że Vito Corleone hołduje zasadzie oko za oko, ząb za ząb i to w dwóch wymiarach, pozytywnym i negatywnym. Przychylnym sobie osobom gotów jest pomóc, a tchórzom, którzy się od niego odwrócili odpłaca się wyrównując rachunki. Równocześnie nasuwają mi się na myśl słowa Anthonego Hopkinsa: Kiedyś traktowałem ludzi dobrze, teraz z wzajemnością.

Nie można mówić ,,nie" ludziom, których się kocha, za często. To cały sekret. A poza tym, kiedy to mówisz, musi brzmieć jak ,,tak". Albo trzeba ich samych skłonić do powiedzenia ,,nie".

Oprócz wykreowania świetnego tytułowego bohatera Mario Puzo przedstawił całą gamę postaci z bagażem doświadczeń, nietuzinkowych i tylko pozornie nie budzących sympatii. Są to bohaterowie różnorodni, w jakiś sposób związani z mafijnym półświatkiem. Jedni bardziej, drudzy mnie świadomi. Starzy "wyjadacze" z raczkującymi amatorami na biegunie przeciwnym. Wrogowie i przyjaciele, a każdy z nich dostaje to, na co zasłużył. Kilku z nich, oczywiście oprócz dona, zwróciło moją szczególną uwagę, a do grona tego zaliczyć mogę Johnnyego (coś pokręciłam z imieniem...? Tak to powinno wyglądać?) Fontanne, Lukę Brasi, Clemenzę i Kay Addams, która jednak straciła moje uznanie na samym końcu książki. Spodobał mi się też Michael Corleone z którym wiąże się motyw dosyć niespotykanej przewrotności.

Akcja jest mocno rozwleczona, bo obejmuje całą dekadę. Śledzimy kolejne posunięcia Rodziny, jesteśmy świadkami losów wspomnianych wyżej bohaterów, a jeżeli mam się do czegoś przyczepić, to do faktu, że historia początku działalności Vito Corleone została umieszczona w połowie książki. Ciekawa, ale trochę za późno się pojawiła. Z resztą, chronologia jest mocno poprzeplatana fragmentami z przeszłości, choć nie gubiłam się zasadniczo podczas czytania. Brakuje troszkę dynamizmu, bo choć ciekawa i wciągająca, historia trochę pozbawiona jest napięcia. Niemniej jednak wraz z bohaterami przenosimy się w różne miejsca, między innymi w rodzinne strony Vito, czyli na Sycylię. Szkoda, że czasem na efekty niektórych posunięć trzeba było czekać dosyć długo, bo gdy coś się działo, od razu myślałam "O, teraz będzie za to wpier...", a akcja przenosiła się na innego bohatera, w inne rejony i upragnioną zemstę dostałam późno.

Dopiero po kilku dniach od lektury i zastanowieniu się nad nią dostrzegam jej "dobrość". Wcześniej czytałam z zaciekawieniem, ale nie przeszkadzało mi to odłożeniu książki, nawet w połowie rozdziału i zajęciu się czymś innym. To, co najbardziej mnie urzekło, to opiewana przez mnie wyżej postać Vito Corleone'a i przewrotność. Nie wiem, czy zechcę kiedyś wrócić do książki, ale tego nie wykluczam, bo niewątpliwie jest to powieść, do której wracać można.

Moja ocena: 7,5/10

Autor: Mario Puzo
Wydawnictwo: Mediasat Poland
Ilość stron: 479
Rok wydania: 1969 (oryginał), 2005 (polskie wydanie)

Cytaty pochodzą z książki,

Komentarze

Autorzy

Ann Leckie1 Anne Rice1 Anthony Doerr1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bernard Cornwell1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson3 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente3 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 Charlotte Link2 China Miéville1 Chris Carter3 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke4 Dan Simmons4 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Daukszewicz1 Dave Gross1 David Day2 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin11 Graham Masterton2 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Howard G. Wells1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien11 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey5 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki2 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jarosław Grzędowicz4 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jeff Noon1 Jeff VanderMeer2 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Johnston McCulley1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kańtoch1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor5 Lars Wilderäng1 Laskowski2 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lisa Tuttle1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam3 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 N. K. Jemisin1 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 Nnedi Okorafor1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Piskorski1 Rachel Caine5 Rachel Hartman2 Rachel Ward2 Radosław Rak2 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner5 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Roger Lancelyn Green1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King16 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 Wieczorek1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Wróbel2 Zadie Smith1 Zańko1 Zośka Papużanka1 Żerdziński1 Żmijewska1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska9 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty8 baśniowo11 Burton i Swinburne3 czarownice2 Czas wygnania1 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec8 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska33 filmy9 futurystyka4 grudzień8 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka16 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii24 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień9 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec6 listopad9 literatura amerykańska33 literatura brytyjska14 literatura czeska2 literatura francuska5 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka14 literatura norweska4 literatura polska42 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty8 Madera1 magia20 maj9 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec9 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia6 mitologia skandynawska3 mitologia słowiańska4 Moja Biblioteczka2 morganville4 Mroczna wieża4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam21 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 orient3 pamiętnik4 październik7 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania80 Polcon3 polecane133 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 Seria z Bolitarem1 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień10 skoki narciarskie1 smoki5 sport1 sprzedam1 Stosiki64 Stranger Things1 styczeń8 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach5 Teatr węży3 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni9 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień5 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie16 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 Zastępy anielskie1 zbiory opowiadań18 zombie8
Pokaż więcej

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.