Kiedy nowo odkryty blog zasługuje na uwagę?

Wiadomo, że od czasu do czasu trzeba pokopać trochę w blogosferze i poszukać nowych, ciekawych blogów. Równie jasnym jest, że tych zasługujących na uwagę, komentarz i obserwację nie ma aż tak wiele... Pomijając to, każdy czytelnik blogów szuka na nich czegoś innego, choć jeżeli autor postów będzie pisał nudno i bez polotu nawet najmniej wymagający odwiedzający da sobie spokój. Chciałam poniżej przedstawić subiektywną listę czynników, które wpływają na moją ocenę i odbiór nowego bloga. I decydują o tym, czy go zaobserwuję, czy też nie. Oczywiście ograniczam się niestety do blogów o książkach, bo innych raczej nie czytuję...

1. Wygląd
Czyli coś dla wzrokowców. Jestem antyfanką koloru różowego i dlatego jeżeli wpadam na bloga, który od nagłówka po stopkę jest słodką manifestacją miłości do wcześniej wspomnianego koloru, zdecydowanie się krzywię. Nie wychodzę od razu, bo lubię dawać drugie szansy, ale z drugiej strony pojawia się przeświadczenie, że autor lub autorka (co bardziej prawdopodobne) nie podziela mojego gustu czytelniczego.

Ostatnio zauważyłam, że coraz bardziej przemawia do mnie minimalizm w wystroju bloga, choć sama nie jestem w stanie wyrzec się niejednolitego tła. Ale o ile kiedyś proste, nieudziwnione blogi, w których wszystko było czarno na białym (dosłownie) mnie nudziły, to teraz się to na szczęście zmieniło.

W kwestii gadżetów - o ile nie ma ich za wiele (czyli ile? Tyle, że nie odwracają uwagi od posta...), to w porządku, tym bardziej, że jeżeli wchodzę na bloga i widzę tylko posta i trzy linijki o autorze bloga, to też usatysfakcjonowana nie jestem. Ciężko mi zdzierżyć białą czcionkę na czarnym tle i zbyt pstrokate tło przy przezroczystych kartach.

2. Styl i forma postów
Styl, czyli jeżeli ktoś posługuje się językiem przystępnym w lekturze, nie robi za dużo powtórzeń i nie wstawia emotikonów co dwie linijki (czego nie znoszę, bo ogólnie sympatią w tekście nie darzę "xD", i "<3") to wiadomo, że można poważnie podejść do treści. Równocześnie gdy klikam w trzecią z kolei recenzję i widzę podobne, wszędzie używane frazy ("Niestety, główna bohaterka strasznie mnie irytowała" albo "X nie jest jednak zwykłym nastolatkiem i skrywa mroczny sekret") to jestem już o krok od tego, żeby się zawinąć z tego bloga.

Forma postów - czyli krótka recenzja, w której praktycznie nie ma nic z recenzji, a jest tylko rozwinięty opis fabuły z tylnej okładki książki i kilka cytatów to coś, czego nie znoszę. A jak widzę jeszcze, że była to książka otrzymana od wydawnictwa i ktoś "to" przepuścił i zadowolił się taką opinią, aż mnie mierzi. Nie chcę być źle zrozumiana - nie zazdroszczę komuś takiemu, że dostał do recenzji książkę, bo w zasadzie nie ma co wytrzeszczać oczu z zazdrości. Tylko wydaje mi się, że jeżeli już ktoś dostaje egzemplarz do zaopiniowania, to powinien do tego w miarę rzetelnie podejść, a widywałam trzywersowe opinie w stylu "książka fajna, bohaterowie przypadli mi do gustu itd.". Coś nie halo.

3. Tematyka czytanych książek i ocena znanych mi tytułów
Czyli po prostu gust. Mój, kontra autora postów. Wiadomo, że nie ma sensu dodawać do obserwowanych bloga, na którym figuruje tylko literatura young adult, obyczajowa i romanse. Nie czytam takich książek i pomimo najszczerszych chęci nie będzie mi się chciało wchodzić na ten adres. Więc omijam taki blog szerokim łukiem, bo każdy ma swoje upodobania. Co nie zmienia faktu, że ograniczanie się w jednym gatunku literackim jest trochę... smutne. Sama w większości czytam fantasy, ale sięgam od czasu do czasu po kryminał, czy też thriller. Chciałabym spróbować dobrej literatury historycznej. Czytuję od czasu do czasu klasykę, która gatunkowo bardzo odbiega od wielbionego przeze mnie nurtu. Czemu? Bo kiedyś fantastyka może mi się znudzić (choć nadal liczę na to, że tego dnia nie dożyję) pomimo mojej fascynacji. Wtedy trzeba będzie popróbować z inną tematyką i dobrze jest mieć jakiś inny gatunek na podorędziu.

Co do oceny - przyznaję się, dość spory wpływ ma ta dotycząca książek, które już czytałam. Zwykle szukam Gry o tron, Tolkiena i Igrzysk śmierci wśród przeczytanych tytułów. Na inne, znane mi tez patrzę, choć jeżeli ktoś podziela mój gust, będę chętniej zaglądała na takiego bloga. A jeżeli ktoś nie czytał niczego, co znam? Nie skreślam go. Tym bardziej, jeżeli czytuje gatunkowo podobne książki. Może wyszukam coś dla siebie, może się skuszę na coś innego, na co do tej pory nie zwracałam uwagi. Może zostanę zachęcona do czegoś, do czego nie byłam przekonana. Tak więc wydaje mi się, że najbardziej chodzi o sympatię do podobnej literatury aniżeli konkretnych tytułów, choć jeżeli ktoś wielbi Tolkiena i Martina tak jak ja, na pewno nie zapomnę tego odnotować!

Jak na chwilę obecną, to chyba wszystko. Nie podałam tutaj przepisu na blog idealny, nie twierdzę również, że mój taki jest i to chyba jest w porządku, Wiadomo, że ciężko znaleźć cokolwiek pozbawione mankamentów. Nawet moje świętości literackie i muzyczne je mają, a nadal są świętościami i podejrzewam, że nawet jeżeli kiedyś nadejdzie era nowych bóstw, do starych i tak będę wracała. Gusta też naturalnie są różne, a jako, że blog to coś, co każdy może kreować według swojego uznania w każdym przypadku będzie się różnił. Tak strasznie ubolewam nad faktem, że słowo "blog" nie ma synonimu. 
A na co Wy zwracacie uwagę przy odwiedzaniu nieznanych wcześniej blogów?

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.