Siedlisko


Z niewiadomych mi powodów literatura polska w niektórych kręgach nie cieszy się powodzeniem. Dlaczego to? Czy polski autor to jakieś wynaturzenie wśród pisarzy, które należy omijać szerokim łukiem? Hybryda? Mutant? Odmieniec? Jak dla mnie pisarz, jak każdy inny. Umie stworzyć fabułę (zazwyczaj) i nie ma większych problemów z kreacją bohaterów. A noga powinąć się może każdemu - zarówno naszemu rodakowi, jak i zagranicznej literackiej sławie. Dlatego nie rozumiem podejścia typu "Książka wydaje się ciekawa, ale nie czytam polskich autorów". Ja od rodzimych pisarzy nie stronię i pomimo faktu, że nie raz już się przejechałam, przychodzę dzisiaj z recenzją książki, dzięki której odzyskałam wiarę w to, że niepozorne tytuły mogą wywrzeć na czytelniku niesamowite wrażenie. Co więcej, mowa o powieści napisanej przez dwóch polaków, co dodatkowo napawa nie małym optymizmem.

Nie do końca jestem pewna, czy moja euforia po trochu nie wynika z faktu, że od dawna nie udało mi się skończyć żadnej książki. Ale skoro kilka ich porozpoczynałam i akurat w Siedlisko wkręciłam się najbardziej i dosłownie przepadłam, musi to coś znaczyć. Powieść autorstwa Roberta Cichowlasa i Kazimierza Kyrcza należy do gatunku literatury grozy. Dzięki książce tej uzmysłowiłam sobie specyfikę tego gatunku i zdałam sobie sprawę z jakich elementów musi się taka powieść składać, żeby zaliczyć ją do grona godnych polecenia.

Bohaterem Siedliska jest Dawid Przywłocki, aktor podrzędnej produkcji telewizyjnej Strefa i ojciec dwójki dzieci. Dawid jest niestety wdowcem, który musi zmagać się z mniej lub bardziej kłopotliwymi aspektami szarej rzeczywistości. Mężczyzna kupuje dom pod Krakowem specjalnie po to, żeby przychylić nieba dzieciakom, które straciły matkę. Niedługo po przeniesieniu się do nowej posiadłości, (uwaga, teraz będzie ta oryginalna fraza) zaczynają się wokół naszego bohatera dziać dziwne rzeczy.

Opis na okładce nie sugeruje niczego konkretnego poza połączeniem jeziora, tajemnicy z przeszłości i kilku zmor. Historia zaczyna się bardzo sprawnie, a już po kilku stronach stwierdzamy, że Dawida nie da się nie lubić. Bohater jest osobą, która stara się stawiać czoła codziennym problemom i wzbudza nasz szacunek próbami podołania obowiązkom samotnego ojca. W Siedlisku pojawiła się jeszcze jedna anomalia, przynajmniej jeżeli mówimy o odbiorzoe przeze mnie tej powieści. Sporą część tekstu zajmują sceny i sytuacje, w których Dawid musi użerać się z dzieciakami. Jak wiadomo, nie przepadam za wątkami w których główne role grają kilkuletnie szkraby, Tym razem było inaczej, bo dzieciaki swoimi pomysłami najzwyczajniej w świecie mnie bawiły. Ani trochę nie odczułam znużenia wątkiem opieki nad Monią i Krystkiem, ich zagrywkami czy czymkolwiek związanym z tą dwójką. Brawa dla autorów za stworzenie motywu posiadania dzieci, który nie doprowadzał mnie do białej gorączki.

W kwestii grozy - może nie stawały mi dęba włosy na karku, ale jednak wciągnąć się dałam, Konkretne sceny, w których czytelnik powinien się bać wyszły wiarygodnie. Tajemnica z przeszłości na pewno nie należała do wymyślonych na poczekaniu historyjek, w stosunku do których żywi się nadzieję, że "Ludzie to kupią". Kulminacja książki sprawiła, że z chęci dowiedzenia się, co będzie dalej, zerknęłam na fragmenty z kilku stron do przodu, czego zazwyczaj nie robię. Autorzy nie wrzucili do Siedliska zbędnych opisów, czy przydługawych fragmentów rozmyślań bohatera, według mnie wszystkiego jest w tym przypadku w wystarczającej ilości.

Kolejna pochwała należy się panu Robertowi i panu Kazimierzowi za styl. Lekki, bardzo przystępny, a mimo to urozmaicony i, z racji pisania w rodzimym języku, nieskalany nieporadnym tłumaczeniem. Za to uwielbiam polskie książki - stworzone w ojczystej mowie przez pisarzy, którzy znają się na rzeczy są ucztą literacką. 

Dzwoniła matka Marioli, stara klępa, kobieta która pałała do mnie sympatią równie wielką, jak niegdyś Hitler do niearyjskiej części swego narodu.

W Siedlisku przewija się kilku drugoplanowych bohaterów, wśród których najwięcej mojej sympatii zyskała Hania. Pozostałe postacie są poprawnie zarysowane i spełniają swoje role (czyli wkurzająca teściowa faktycznie jest wkurzająca i właściwie z chęcią trzasnęłabym tą kobietę). Brak tutaj postaci skomplikowanych charakterowo, ale nie chodzi o skomplikowane portrety psychologiczne, tylko o bohaterów, których będzie nam przykro, gdy coś się im stanie.

Siedlisko nie jest powieścią, która wnosi coś zasadniczego do dorobku literatury grozy, ale jest bardzo dobrą książką. Na początku bohaterowie zyskują naszą aprobatę, śledzimy ich losy, martwimy się, czy ich plany się powiodą, aby potem, w chwili, kiedy za ster chwytają siły nadprzyrodzone niepokoić się o los aktora i jego rodziny. Akcja nie męczy, ani przez chwilę nie miałam ochoty odłożyć książki, ale robiłam to tylko ze zmęczenia albo konieczności wyjścia na uczelnię. W Siedlisku można odnaleźć pewną dozę ambicji, jakie przelali na papier autorzy, dzięki czemu widać, że naprawdę przyłożyli się do jej napisania. Jako powieść rozrywkową, napawającą optymizmem w możliwości polskich autorów i nie odmóżdżającą gorąco polecam!

Moja ocena: 8/10

Autor: Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz Jr
Wydawnictwo: Grass Hopper
Ilość stron: 444
Rok wydania 2009

Przeczytane do wyzwania: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu
Cytat pochodzi z książki.

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.