Rzeki Londynu


Bycie policjantem, głównym bohaterem urban fantasy, początkującym czarodziejem i mieszkańcem Londynu brzmi jak rysopis postaci pretendującej do miana najbardziej połatanego z pomysłów innych autorów osobnika w dziejach literatury rozrywkowej. Rzeki Londynu to debiut Bena Aaronovitcha, więc wyrozumiały czytelnik potrafiący zdystansować się do wspomnianej wyżej porcji "nowości" łaskawie puści to płazem autorowi licząc na bardziej satysfakcjonujące treści w dalszych rozdziałach. Czym w moim przypadku zaowocowała ta wyprawa przez Rzeki Londynu? Irytacją czy satysfakcją z nagrody za cierpliwość do pisarza?

Pewnie już nie raz to pisałam, ale i tak to powtórzę - uwielbiam gatunek urban fantasy, łączący w sobie elementy fantastyki i współczesne realia. Nie wiem dlaczego, ale w pierwszej chwili zasugerowawszy się okładką, pewna byłam, że akcja toczy się w czasach wiktoriańskich. Gdy już przebrnęłam przez pierwsze strony i zorientowałam się Peter Grant pochodzi z jak najbardziej teraźniejszych czasów, mogłam się na spokojnie przestawić na bliższe mi realia i skupić na książce.

Młodych ludzi zawsze kusi wykorzystanie prymitywnej siły.

Główny bohater nie należy do solidnie dopracowanych postaci. Nie narzekam jednak na styl narracji prowadzony w pierwszej osobie, właśnie z punktu widzenia naszego posterunkowego. O Peterze nie dowiadujemy się wiele z jego autoreklamy, za to na podstawie dalszych wydarzeń i przemyśleń bohatera możemy wyrobić sobie o nim zdanie. Uważam, że w tym akurat przypadku główny bohater jest słabością Rzek Londynu co nie oznacza, że czyta się ciężko. Jego głupsze i mniej interesujące zagrywki zbywałam lekkim westchnieniem i z ciekawością śledziłam losy innych bohaterów, rozwój intrygi jak też i od czasu do czasu kłopoty, w które wpakowywał się Peter.Jednak to, co dość mocno mnie zaniepokoiło, to reakcja bohatera na fakt, że ma on możliwość nauczenia się magii. Nie zdziwił się, Nie przeraził, Przyjął to do wiadomości tak jak informację, że ma, no nie wiem, kupić masło wracając do domu z pracy, bo się skończyło. 

Inną kwestią, która niespecjalnie przypadła mi do gustu to słabo dopracowana magiczna płaszczyzna tej książki. Nie wiadomo, czy istnienie magii jest faktem powszechnie znanym i akceptowanym, czy też powszechnie znanym i nieakceptowanym bądź umiejętności nadprzyrodzone to wielka tajemnica. Można to wywnioskować jedynie po interakcjach głównego bohatera z innymi postaciami, w tym bohaterami niemagicznymi. Również niezbyt dokładnie, choć już lepiej został przedstawiony charakter tych umiejętności magicznych, a właściwie użytej przez autora forma, którą rozumiem jako zwyczajne rzucanie.tworzenie czaru. 

Jak do tej pory w większości narzekam, są jednak dość znaczące aspekty, które przypadły mi do gustu i walczyły o przechylenie szali na korzyść dla książki. Mowa o tytułowych rzekach Londynu. Ben Aaronovitch stworzył system bóstw opiekujących się Tamizą i jej dorzeczami. Było to coś nietypowego i świeżego w literaturze urban fantasy, bo do tej pory główna tematyka książek z tego gatunku opierała się na zatargach między rasami, egzorcyzmach, tropieniu nowego osobnika jakiejś rasy czy obywatela nie zrzeszonego z żadnym z miejskich klanów. Tymczasem Peter Grant musi odnaleźć nietypowego ducha który szczyci się morderczą, niespotykaną profesją. Za to należą się punkty autorowi, który w ciekawy sposób skonstruował intrygę, choć jej wyjaśnienie nie należy do idealnie przejrzystych.

Czasem trzeba zamrzeć w bezruchu i przyjąć pierwszy cios. [...] A jeżeli cios okaże się tak mocny, że padniesz? Cóż, to jest ryzyko, które podejmujesz.

Kolejnym plusem są bohaterowie drugoplanowi. Beverly i towarzysz Granta inspektor Nightingale to moi zdecydowani sympatycy w tej części. Również Matka i Ojciec Tamiza należą do grona person, które z chęcią lepiej bym poznała. Największym jednak znakiem zapytania oznaczyłam sobie wspomnianą przed chwilą postać inspektora Nightingale, którego przeszłość i fakt, że urodził się na przełomie XIX i XX wieku wzmagają ciekawość.

Styl autora jest dość przyjemny, zdarzają się jednak powtórzenia i dziwne sformułowania. Natknęłam się na jeden zasadniczy błąd, a mianowicie (z winy błędu autora, bądź redakcji) w jednej ze wzmianek o przeszłych wydarzeniach napastnik staje się ofiarą. Jestem w stanie przymknąć na to oko, bo wszyscy jesteśmy ludźmi, ale był to błąd podpadający pod kategorię byków. Na uwagę zasługują sceny akcji napisane bardzo dynamicznie i zrozumiale, co przyciąga uwagę czytelnika i nie pozwala się oderwać.

Ben Aaronovitch mnie przekonał. Jego pomysł, choć nie do końca świeży, zawiera w sobie wystarczającą dozę nowatorstwa, żebym chciała ponownego spotkania z posterunkowym Grantem i inspektorem Nightingale. Rzeki Londynu to dobry debiut, choć nie pozbawiony wad. Gdy autor dopracuje trochę głównego bohatera, przejrzystość na gruncie kolejnych wydarzeń i odrobinę podrasuje styl, powinien znaleźć się na poziomie cenionych pisarzy gatunku takich jak np. Mike Carey. Zgrzytać zębami nie było kiedy, a mankamenty okazywały się znośne i zrównoważone lepszymi fragmentami oraz postaciami. Polecam książkę, jako niezłą litertaurę rozrywkową, która ma szansę dostać się przy odrobinie wysiłku pisarza na wyższe półki.

Moja ocena: 6,5/10

Autor: Ben Aaronovitch
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 360
Rok wydania: 2011 (oryginał), 2014 (w Polsce)

Seria PC Peter Grant:
1. Rzeki Londynu
2. Księżyc nad Soho
3. Whispers Under Ground
4. Broken Homes
5. Foxglove summer
6. The Hanging Tree

Cytaty pochodzą z książki. Książka przeczytana w ramach wyzwań: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu, Grunt, to okładka

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.