Letnie drzewo

Jak na powieść fantasy, tytuł tej książki jest wielce niepozorny. Przywodzi na myśl raczej powieść obyczajową, której akcja toczy się w jakimś ośrodku wypoczynkowym. A jak przedstawia się fabuła Letniego drzewa? Czy historia opisana w pierwszym tomie cyklu Fionavarski gobelin?

Postaciami grającymi pierwsze skrzypce są Dave, Kim, Jennifer, Paul i Kevin - piątka zwyczajnych studentów, które pewnego wieczoru podczas uczestnictwa w wykładzie sławnej osobistości zostają wciągnięci w niezwykłą przygodę. Prowadzący wykład Lorenzo Marcus tę piątkę postanawia po wcześniejszym ujawnieniu swoich planów zabrać do innego wymiaru - Fionavaru.

Zacznijmy od tego, że pewnie nie sięgnęłabym po tę serię, gdyby nie fakt, że na kiermaszu organizowanym przez bibliotekę dorwałam drugi tom tej trylogii. Opis z tyłu nie sugerował, że jestem w posiadaniu kontynuacji jakiejś książki, więc wygrzebałam z portfela całe dwa złote i zabrałam książkę do domu. Z początku planowałam czytać mając głęboko w poważaniu kolejność, bo i takie doświadczenie chciałabym mieć na koncie, poza tym w książce było streszczenie wydarzeń z poprzedniej części. Koniec końców okazało się, że mam możliwość pożyczenia pierwszego tomu i dzięki temu zapoznania się z historią od samego początku.

Piątka głównych bohaterów to całkiem sporo. A kiedy między tą piątką a innymi postaciami w książce zaczną zachodzić interakcje, musimy koncentrować się na lekturze w odpowiednim stopniu, żeby kolejne wydarzenia nie wyleciały nam całkiem z głowy. Kluczem do ułatwienia czytelnikowi zadania są "etykietki" - na przykład: "ta ruda", "ten w okularach", "ten, który nigdy nie rozstaje się ze swoim zeszytem". Oczywiście nie wszystko musi brzmieć tak dosłownie, dobrze gdy te charakterystyczne przymioty bohaterów są ładnie wplecione w narrację. Ja niestety nie mogłam z początku odnaleźć się wśród bohaterów, jedyne, co mi pomagało to wymieniane od czasu do czasu nazwiska postaci. Dopiero zbliżając się do połowy książki byłam w stanie konkretne imię przypisać do wykreowanej postaci. Koniec końców, w pamięci najbardziej zapadli mi Dave Martyniuk i Paul Shafner, ale nie z racji ich nietypowych charakterów, ale z powodu wydarzeń, które rozegrały się z ich udziałem. Postacią, któa przyciągnęła moją uwagę był też Aileron, syn króla Brenninu, wygnaniec owiany pewną tajemnicą. Na szczęście informacje o nim nie ograniczają się jedynie do wzmianek padających z ust innych bohaterów.

Guy Gavriel Kay pomógł, jak głosi opis z książki, Christopherowi Tolkienowi opracować Silmarillion. W Letnim drzewie natomiast widać pewne naleciałości twórczości Tolkiena. Nie wydawały mi się one zbyt silne, ponieważ nie znam jeszcze dobrze twórczości mistrza fantasy, choć kilka tytułów jest już za mną. Nie wskażę jakie to nawiązania zawarł autor w swojej powieści, bo wolałabym nie zdradzać szczegółów, jednak da się je zauważyć, choćby przeczytawszy wcześniej pierwszy tom Władcy pierścieni. Książka Gavriela Kaya jest jednak stylowo dużo lżejsza od powieści Tolkiena. Nie znaczy to, że język jest przystępniejszy. Wydaje mi się, że w tym momencie zawiniło tłumaczenie, bo książkę czyta się dosyć ciężko. Chwilami zdarzało mi się po przeczytaniu strony nie pamiętać kto do kogo i o czym prawił. Musiałam się wracać i pobieżnie czytać linijki, na których przepadła moja koncentracja.

Istnieją postępki uczynione w dobrym czy złym celu, które tak dalece wykraczają poza granice normalnego zachowania, iż samo przyjęcie ich do wiadomości zmusza nas do odmiennego pojmowania rzeczywistości.

Co do fabuły nie mam większych zastrzeżeń, albowiem Letnie drzewo określiłabym mianem klasycznego fantasy, Krasnoludy, magiczne kamienie, obowiązkowa mapka z wielkim lasem i krainami o nietypowych nazwach oraz król i jakiś wygnaniec. Do tego dodajmy panteon bóstw, które zostały nieco zbyt słabo nakreślone i o których z chęcią dowiedziałabym się więcej. Przywykłam do tego, żeby w powieściach fantasy oczekiwać jak najdokładniejszego wyjaśniania wszystkiego. Kto od kogo pochodzi, kto kogo zdradził i dlaczego oraz kto z kogo został zrodzony, mianowany, wygnany... Tutaj te informacje są, ale moim zdaniem zbytnio uszczuplone, co nie pozwalało mi wystarczająco mocno cieszyć się lekturą bez namnażających się pytań. Na lekką naganę zasługuje też powód, dla którego piątka głównych bohaterów przeniosła się do Fionavaru. Przychodzi obcy koleś i zaprasza na dwa tygodnie pobytu w innym wymiarze. W sumie czemu nie, bo kto zauważy nieobecność zgranej paczki przyjaciół w realnym świecie? Oczywiście nic nie dzieje się za sprawą pstryknięcia palcami, bohaterowie podejmują pewne procesy myślowe, co nie zmienia faktu, że ich transfer wydaje mi się za słabo umotywowany.

Bardzo spodobał mi się motyw tytułowego Letniego drzewa. Wcześniej z czymś takim w fantasy się nie spotkałam i muszę przyznać, że fragmenty dotyczące tego wątku czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Inne pomysły autora, które przypadły mi do gustu nie były tak pionierskie i kojarzyłam je z innymi powieściami, które miałam okazję czytać.

Świadomość zbliżjącej się śmierci może przybrać wiele postaci, zstępując jak błogosławieństwo lub wyłaniając się nagle niczym przerażająca zjawa. Może ciąć jak nóż powietrze lub zawołać jak doskonała kochanka.

Nie brak w książce intryg, przygód i typowej dla klasycznego fantasy wojny między siłami dobra i zła/jasności i mroku. Postacie nie są wykreowane zbyt ambitnie, ale mają pewne przeszłe doświadczenia, które przekładają się na ich działania i charakter. Natomiast bohaterowie pełniący konkretne role (król, mag, kapłanka) posiadają charakterystyczne dla siebie przymioty. Szkoda, że nie do końca mnie ta powieść zachwyciła, choć nie uważam, żeby czas na jej przeczytanie był czasem zmarnowanym. Zastanawiam się, czy kiedyś taka mieszanka typowych elementów fantasy mnie znudzi i będę poszukiwała czegoś więcej.

Moja ocena: 6/10

Autor: Guy Gavriel Kay
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 390
Rok wydania: 1984 (oryginał), 1995 (w Polsce)

Cykl Fionavarski Gobelin:
1. Letnie drzewo
2. Wędrujący ogień
3. Najmroczniejsza droga

Przeczytane w ramach wyzwania: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,4 cm)
Cytaty zapisane kursywą pochodzą z książki.

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King12 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec6 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska28 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania65 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki60 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.