Misja Ambasadora

Po lekturze Trylogii Czarnego Maga mogłam wreszcie przystąpić czytania Misji Ambasadora - pierwszej części trylogii której bohaterem jest Lorkin, potomek Sonei. Polecam czytać te serie w takiej kolejności, bo zaczynając od Misji Ambasadora nie można trzymać się chronologii. W każdym razie, przyzwyczaiwszy się do stylu Canavan wiedziałam, że powinnam spodziewać się stonowanej akcji, niezbyt szokujących zwrotów akcji i przyjemnych bohaterów skupiających się wokół jednego głównego wątku. Tymczasem okazało się, że czeka mnie lekkie zaskoczenie.

Dwadzieścia lat po wydarzeniach opisanych w Wielkim mistrzu Sonea ma dorosłego syna, który postanawia wybrać się z Dannylem do Sachaki jako asystent Ambasadora Gildii. Wśród Złodziei, do których należy dobrze znany nam Cery nie dzieje się dobrze, bo zagrożenie pojawia się ze strony tajemniczego dzikiego maga mordującego członków przestępczego półświatka. Z kolei Sonea martwi się o losy syna, który wybrał się w podróż życia, a i musi radzić sobie z tłumami pacjentów nawiedzających prowadzone przez nią lecznice.

Łatwiej jest czuć wdzięczność i lojalność wobec kogoś, kto nie żyje.

Muszę przyznać, że jak na swoje możliwości i dotychczasowe występy, Canavan w Misji Ambasadora się popisała. Oprócz gwardii dobrze znanych nam bohaterów pojawia się krnąbrny Lorkin, możemy poznać członków rodziny Cery'ego, a akcja znów skupia się na losach Złodziei. Canavan nie odpuściła również w kwestii wątku Dannyla i jego drugiej połówki. Po lekturze pierwszej części trylogii zdrajców nie wszystko układa się według scenariusza "i żyli długo i szczęśliwie". Do tego autorka postanowiła sprowadzić na Imardin jeszcze jedno niebezpieczeństwo - nowy, silnie uzależniający narkotyk.

Trochę sceptycznie byłam nastawiona do drugiej serii osadzonej w tych samych realiach i traktującej o tych samych bohaterach. Choć nie wszystko było dopięte na ostatni guzik, chwilami zabrakło trochę napięcia, szczególnie w finałowych scenach niektórych rozdziałów, a emocje nie zawsze wystarczająco dobrze uwydatniono, to książkę czytałam z zainteresowaniem i to nie małym. Najwidoczniej sentyment do bohaterów, których polubiłam w Trylogii Czarnego Maga zadziałał. Sonea pomimo tych dwudziestu lat nie straciła charakterystycznych cech swojego charakteru. Mam tu między innymi na myśli upór. Szkoda jednak, że nie mogę tego samego powiedzieć o moim ulubieńcu - Dannylu. O ile wcześniej jego postać była sylwetką wybijającą się na tle innych bohaterów, o tyle teraz zabrakło w jego przypadku charakterystycznej iskry, którą tak lubiłam. Na szczęście w roli faworytów w Misji Ambasadora świetnie sprawdzili się Regin i Anyi. Pierwszego powinni kojarzyć Ci, którzy zapoznali się z poprzednią serią Trudi Canavan. Natomiast o Anyi nie mogę zbyt wiele zdradzić, bo nie mam zamiaru wyjawiać w recenzji istotnych dla fabuły szczegółów, ale mogę powiedzieć, że to dziewczyna zwracająca uwagę swoimi poczynaniami.

Tylko kiedy wiesz, że twój towarzysz może cię opuścić, doceniasz to, że pozostaje.

Jeżeli chodzi o styl pisania - autorka nie zmieniła się na tym podłożu. Język nie należy do skomplikowanych, a sceny akcji można byłoby dopracować, ale ogromną zaletą pióra Canavan jest lekkość. Czyta się naprawdę szybko, bo 570 stron machnęłam w 4 dni. Nie dostrzegam również błędów które rzucały się w oczy, szczególnie w Gildii magów. Mam tu na myśli kończenie rozdziału w nieodpowiednim momencie, dodawanie zdania, które nie powinno się pojawić. Wtedy to drażniło, a tutaj już sytuacja taka miejsca nie miała. Jeżeli miałabym się jeszcze do czegoś przyczepić, to zwróciłabym uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to mapka - oczywiście jest taka sama, jak w poprzednich książkach, które czytałam, a więc nie pokazuje szczegółowo terenu Sachaki, na którym znajdowali się Dannyl i Lorkin. We fragmentach im poświęconych wspomina się o Arwice, jakimś mieście gdzieś w Sachace. Okropnie irytuje mnie fakt, że nie wiem, gdzie znajdują się bohaterowie. Udostępnianie AKTUALNYCH mapek do książek fantasy powinno być nakazane konstytucyjnie. Druga sprawa to słowniczek. Na końcu książki znajduje się zestawienie charakterystycznych złodziejskich pojęć, w niektórych przypadkach pojawiły się pewne nowości względem Trylogii Czarnego Maga. Wszystko pięknie ładnie, ale dlaczego autorka z nich nie korzysta? W czasie czytania książki spotkałam się tylko z nazwami zwierząt i używek, ewentualnie miejsc użytku publicznego. I choć w książce pojawia się wątek homoseksualny, to ani razu nie padło pojęcie "Złotej żyły" (określenie mężczyzny zainteresowanego mężczyznami).

- Obawiam się, że twoja reputacja przyjaciela magów znacznie przewyższa rzeczywistość, Cery.
- Tak bywa z reputacją. Zazwyczaj.

Książki Trudi Canavan to lekkie fantasy dla niewymagających, wzbudzające sympatię do bohaterów i serwujące nam odrobinę dreszczyku emocji. Książkę polecam dla rozrywki lub relaksu, jako lżejszy i mniej absorbujący przerywnik między cięższymi lekturami, który jednak posiada kilka równie interesujących wątków. Jednak w kontekście twórczości tejże autorki uważam, że Misja Ambasadora wypadła najlepiej z jej dotychczas przeczytanych przeze mnie książek, a co za tym idzie, zaostrza apetyt na kolejne części po które na pewno sięgnę.

Moja ocena: 8/10

Autor: Trudi Canavan
Wydawnictwo: Galeria książki
Ilość stron: 570
Rok wydania: 2010 (za granicą i w Polsce)

Trylogia Zdrajcy:
1. Misja ambasadora
2. Łotr
3. Królowa zdrajców

Przeczytane w ramach wyzwań: Grunt, to okładka, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 3, 4 cm)
Cytaty zapisane kursywą naturalnie pochodzą z książki.

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King12 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec6 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska28 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania65 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki60 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.