Miasto niebiańskiego ognia

Nareszcie! Nie, to nie było wykrzyknięte z radością, której źródłem było cudowne zakończenie sagi o Nocnych Łowcach. Ten okrzyk tyczył się ulgi, jaką poczułam, dotarłszy do ostatniej strony. Będę starała się kulturalnie wyrażać podczas recenzji, ale nie gwarantuję stuprocentowego braku łaciny podwórkowej.

Do tej pory przez książki Cassandry Clare szłam jak burza. Nie przejęłam się objętością ostatniego tomu Darów Anioła, będąc pewną, że lektura zajmie mi coś około tygodnia. Wyszło... więcej. Dlaczego? Bo okazuje się, że można w bardzo kiepskim stylu zakończyć serię, której zalety fakt faktem, wypaliły się po trzecim (pierwotnie ostatnim) tomie, ale jeszcze istniały. Niestety, wygląda na to, że szum wokół Miasta niebiańskiego ognia był większy, niż zasłużyła sobie ta książka.

Czuję irytację z powodu lektury. Cassandra Clare przynajmniej dla mnie, osoby odchodzącej od literatury młodzieżowej, była autorką piszącą na bardzo dobrym poziomie. Jednak podczas czytania Miasta niebiańskiego ognia: raz - niebotycznie się nudziłam, dwa - tęskniłam za pierwszą częścią, w której wszystko było fajniejsze, trzy - wkurzałam się na WSZYSTKICH bohaterów.

Skoro swoją wstępną tyradę skończyłam na bohaterach, to się teraz rozwinę. Clary wkurza i nudzi. Po tym wszystkim, co przeszli razem z Jace'm ona jest w stanie pomyśleć (co prawda tylko raz), że on chce z nią zerwać. No błagam! Do tego oczywiście nasza głupia rudowłosa ratuje wszystkim tyłki, co też nie napawa optymizmem. I skąd się kurde wzięło magnusowe "Biszkopciku" na określenie Clary..?
Jace - niby dojrzał, ale zrobił się taki... kiczowaty? To chyba najlepsze określenie. Stracił bardzo wiele ze swojego charakteru. Tęskniłam za tym starym Jace'm, ale cieszę się, że już dłużej nie będę musiała znosić tego nowego.
Isabel - nie, nie nie i jeszcze raz nie. W pierwszych częściach była jedną z fajniejszych postaci i już w poprzednim tomie zaczęła się psuć. A teraz śmiała być zazdrosna o Simona z powodu Clary. No kurwa! Za jakie grzechy?! Przecież podobno Izzy i Clary są przyjaciółkami.
Pozostali bohaterowie - smęty, pseudo romantyczne frazy wywołujące mdłości i chęć trzaśnięcia książką w ścianę. Sebastian i jego dziwna obsesja jest słabą kalką klasy i niepowtarzalności Valentine'a.
Kolejną wadą związaną z gronem bohaterów jest to, ze zostaje ono za słabo uszczuplone. Giną postacie, ale nie liczne. Bardzo to mnie zirytowało, że pieścić to się można z dzieckiem, które pierwszy raz idzie do dentysty. A nie na końcu miłosiernie darować życie wielu postaciom, bo były zbyt lubiane. O to chodzi w dobrej literaturze - żeby szokowała, przynajmniej w mojej ocenie. Żeby na koniec długo rozmyślać o tym, dlaczego przeżył ten a nie inny charakter. Clare poszła na łatwiznę, której jej nie daruję.

Coś jeszcze mnie zirytowało? Oczywiście! Na przykład to, że waleczni, dzielni i zaradni Nocni Łowcy siedzą na tyłku i biadolą, co to oni zrobią z Sebkiem i mrocznymi. I tak jest do 468 strony na której w końcu ktoś im nie mówi, że mają się do diabła ogarnąć. Ręce dosłownie opadają. Gdyby nie ten ktoś, najpewniej dalej by siedzieli, niezdolni ruszyć do walki. Osobiście uważam, że książka jest stanowczo za gruba i za bardzo się ciągnie. Okroiłabym z mniej więcej 250 stron. Szybciej by poszło, mniej by było zgrzytania zębami (dobrze, że mam dentystę w rodzinie!).

Z drugiej strony, może rodzice zawsze potrafią zranić, nieważne, ile ma się lat.

Na osłodę, rzeknę, że podobała mi się jedna z pierwszych walk z zastępami Mrocznych Sebastiana. Do tego podobał mi się fragment z mieczem Morgensternów. Oprócz tego ta scena, w której zostaje raniona przez demona pewna bohaterka... A nie, to już jestem w tej chwili złośliwa. Ale kto wkurzonemu zabroni...? Poza tym pojawiały się przebłyski uwielbianego przeze mnie humoru Clare, więc powieść zyskała tym trochę w moich oczach. A Sebastian miał fajny tron, ja bym na miejscu Clary zmieniła zdanie w pewnej kwestii.

- Kiedy broń się łamie i zostaje naprawiona, może być mocniejsza w naprawionych miejscach - powiedział Jace. - Może z sercami jest tak samo.

Jak widać, nie wiele mi się w ostatniej, pseudo wybuchowej części Darów Anioła spodobało. Autorka mogła część pomysłów z tej dodatkowej trylogii wykorzystać w innej serii. A co do twórczości Clare - nie ruszę nowych książek. Kronik Bane'a nie planowałam nawet przed lekturą Miasta niebiańskiego ognia i nadal nie planuję, dorzucając do tego kolejne serie o tych samych rodach i potomkach znanych mi par. Szkoda, bo miała potencjał, a zbyt szybko się wypaliła. Cassandra Clare mogła zakończyć na Mieście szkła. Wszyscy lepiej by na tym wyszli. Wszyscy.

Odzyskiwanie jest słodsze od bólu utraty.

Moja ocena; 5,5/10

Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 702
Rok wydania: 2014 (za granicą i w Polsce)

Seria Dary anioła:
1. Miasto kości
2. Miasto popiołów
3. Miasto szkła
4. Miasto upadłych aniołów
5. Miasto zagubionych dusz
6. Miasto niebiańskiego ognia

Moim subiektywnym zdaniem:
Najlepsza część: Miasto szkła
Najsłabsza część: Miasto niebiańskiego ognia
Najlepsza okładka: Miasto zagubionych dusz
Najsłabsza okładka: Miasto upadłych aniołów

Cytaty zapisane kursywą pochodzą z książki. Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Grunt, to okładka i Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 4, 6 cm)

Komentarze

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.