Igrzyska śmierci


Zbliża się premiera pierwszej części Kosogłosa, a co za tym idzie, znajdziemy się o krok bliżej ostatecznego zakończenia przygód Katniss Everdeen. Ja sama lekturę trylogii od Suzanne Collins mam dawno za sobą, ale ostatnio coś mnie tknęło, żeby przypomnieć sobie historię zwykłej dziewczyny, która trafiła w sam środek brutalnej gry toczonej przez prezydenta Snowa - naczelnego urzędnika w uciskającym i wyzyskującym dwanaście dystryktów Kapitolu. 

Muszę przyznać, że obawiałam się z lekka ponownego czytania Igrzysk śmierci. Od chwili, kiedy poznałam tę historię zmieniłam się i nie chciałam psuć sobie w głowie idealnego obrazu niezwykłej historii stworzonej przez panią Collins. Co więcej, po trzykrotnym obejrzeniu filmu doskonale pamiętałam kolejne wydarzenia i mogłam się w każdej chwili zastopować z lekturą odkładając ją ponownie na półkę. Czytać zaczęłam w miniony weekend, a dziś przybywam z recenzją, więc ostatni z moich małych koszmarków się nie ziścił...

Katniss Everdeen pochodzi z najbiedniejszego dystryktu państwa Panem. W "Dwunastce" nigdy się nie przelewało, a w dodatku jest to rejon górniczy, który większość ze zgromadzonych zapasów węgla musi oddawać panującemu i wyzyskującemu wszystkie dystrykty Kapitolowi. Coroczne dożynki są świętem upamiętniającym zdobycie władzy przez Kapitol. W związku z tym z każdego dystryktu do gry prowadzonej ku uciesze najbogatszych mieszkańców zostaje wybrana jedna dziewczyna i jeden chłopak w wieku od 12 do 18 lat. Zwycięzca może być tylko jeden, a co gorsza, żywy również może pozostać tylko jeden zawodnik. Lub zawodniczka.

Suzanne Collins postarała się o stworzenie niesamowicie brutalnego świata. Biedota uciskana przez bogaty i dobrze uzbrojony Kapitol nie ma innego wyjścia, jak tylko poddać się jego wyzyskowi. Mieszkańcy dystryktów nie mają ze sobą kontaktu, w każdym z tych rejonów porządku pilnują mniej lub bardziej rygorystyczni strażnicy. Dla totalnej manifestacji kapitolańskiej siły i podkreślenia bezsilności, na jaką skazani są mieszkańcy dystryktów odbywają się Głodowe Igrzyska.

Głównymi bohaterami są Katniss i Peeta, choć to dziewczyna jest narratorką powieści i zdecydowanie ona skupia najwięcej uwagi czytelnika. Mieszkanka najbiedniejszego rejonu Panem w nietypowych okolicznościach zostaje trybutką i trafia na arenę Głodowych igrzysk. Nie wiem, czy już kiedyś o tym wspominałam, ale Katniss to jedna z moich ulubionych żeńskich postaci literackich i wakat ten utrzymuje od kilku lat. Jest żywicielką swojej rodziny składającej się pogrążonej po stracie męża matki i uzdolnionej medycznie siostry Prim. Polując ze swoim towarzyszem Galem ćwiczy umiejętności w chwytaniu zwierzyny i wycisza się na łonie natury. Gdy trafia do ośrodka przygotowującego trybutów do wyjścia na arenę zalicza masę potknięć i wtop, w czym możemy dostrzec jej nie idealność. I wiem, że już nie raz te frazesy padały w recenzjach wielu książek z gatunku dystopii, ale Katniss to naprawdę bohaterka inna niż wszystkie. Zdecydowana, nie zwracająca uwagi na to, co myśli o niej widownia, sprytna i odważna. Nie wiem, czy ktokolwiek byłby w stanie znieść tyle, ile ona. 

Specyficzny styl pani Collins jest łatwy w odbiorze. Chciałabym kiedyś pisać tak, jak autorka Igrzysk śmierci. Narracja jest prowadzona w czasie teraźniejszym, a nawet na chwilę lektura nie traci na płynności i lekkości. Zwróciłam uwagę na to, że w książce jest dość mało dialogów, a mimo to czyta się ją błyskawicznie. Katniss jako narratorka ukazuje nam realia Kapitolu i areny własnymi oczami, dzięki czemu możemy doświadczyć całej gamy różnorodnych uczuć. Radość pojawia się najrzadziej, a gdy już, to zawsze przyćmiona gniewem skierowanym na bezwzględne decyzje i zagrywki Kapitolu. Przy czytaniu Igrzysk śmierci byłam chwilami na granicy płaczu, a to już bardzo wiele, bo zwykle się nie wzruszam. Wyobraźnia Collins również zachwyca i przeraża. Nie szczędzi nam ona krwawych scen, wymyślnych utrudnień i przeszkód, jakie spotykają trybutów. Wątek miłosny ma nietypowy charakter, bo jest tak jakby... narzucony. Nie jest to kwestia nieumiejętności pisarskich pani Collins, po prostu naszych bohaterów zmusza do tego sytuacja. Jednak ja odbieram ten wątek jako zapoczątkowanie czegoś szczególnego. Dzieje się tak pewnie dlatego, że znam dalsze losy bohaterów i pomimo tego, że w Igrzyskach śmierci "zakochanych" łączy nietypowa relacja, to w dalszych częściach ulega ona ewolucji.

Już po raz drugi jestem pod ogromnym wrażeniem świata Panem. Autorka serwuje wiele nieprzewidywalnych zwrotów akcji. Nie raz miałam ochotę wejść do książki i udusić gołymi rękami niektórych bohaterów, którzy tak bardzo wszystko komplikowali. Obserwowałam początki przemian Katniss, która stopniowo przemieniała się z przegranej na starcie trybutki w dziewczynę, która jednak ma szansę wygrać Głodowe igrzyska, coś tym udowodnić, ale ponieść za to niesamowitą cenę.

Igrzyska śmierci naturalnie polecam. Ta książka daje do myślenia, pokazuje jak okrutny może być ucisk totalitarnej, wyzyskującej władzy i że jednostka jednak może w jakiś sposób z tym systemem walczyć. Toż to Collins opisuje aż Siedemdziesiąte czwarte Głodowe igrzyska. Szmat czasu, a nadziei na zmiany nie widać, albo jest ona naprawdę nikła i nikt w nią nie wierzy. Przychodzi mi w tym miejscu do głowy tekst piosenki, do które tutaj znajdziecie LINK, a słowa brzmią tak:

System się nie zmienia, system jest ten sam
System nas dzieli, system budzi strach
System to władza, system dla niej trwa
System się nie zmienia, system jest ten sam

Masa uczuć, niesamowite zwroty akcji, cudowni bohaterowie, brutalne zagrywki i wciągająca fabuła nie pozwalają od tak odłożyć tej książki, nawet przy drugim jej czytaniu i kilkukrotnym obejrzeniu ekranizacji. A z doświadczenia wiem, że nawet w kwestii czytania jestem leniem i nie zawsze mam ochotę od tak machnąć sobie jakąś książkę, tym bardziej z dobrze znaną mi treścią...

Moja ocena: 9/10

Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media rodzina
Ilość stron: 351
Rok wydania: 2008 (za granicą), 2009 (w Polsce)

Trylogia Igrzyska śmierci:
1. Igrzyska śmierci
2. W pierścieniu ognia
3. Kosogłos

Przeczytane do wyzwań: Dystopia 2014, Grunt, to okładka, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 2,3 cm)

Komentarze

 1. Czytałam - książka mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie jest to najlepsza seria dystopijna, jaką czytałam. Lepsza niż Niezgodna. Nie mogę się doczekać ekranizacji "Kosogłosa" :)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza część w mojej ocenie jest najlepszą częścią, później niestety jest coraz gorzej, ale nadal bardzo dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszą część mam za sobą, ale z jakiegoś powodu drugi tom mnie nie przyciąga do siebie tak, jakby sobie tego życzyła... ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o mnie, to na razie nie zamierzam ponownie czytać od początku Igrzyska, ale pewnie w przyszłości do jej lektury powrócę. Odnośnie bohaterów, to polemizowałabym z tym, iż Peeta należy do głównych bohaterów pierwszej części. To raczej Katniss przoduje i to chyba w każdej części (powiedzmy, że z wyjątkiem „W pierścieniu ognia”). Bohaterka ta jest też moją ulubioną (mogłaś to przeczytać w mojej recenzji „Kosogłosa”) i w tym momencie zajmuje pierwsze miejsce w moim serduchu. Chyba właśnie przez te swoje wady jest wyjątkowa. Ten opisany przez Ciebie wątek miłosny… Jakoś nie jest to typowy wątek, bo jednostronny (przecież Katniss udawała, by zadowolić publikę) W filmie ukazali to jakoby Katniss naprawdę coś do niego czuła (w IŚ od początku wiemy, że ona gra…).
  Rzeczywiście tekst piosenki idealnie to odzwierciedla. Ja od wczoraj nie mogę przestać słuchać „The hanging tree” w wykonaniu Jennifer Laurence :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chcę przeczytać tą książkę. Choć tak samo, jak w Twoim przypadku, trochę się boję, że mam za duże wymagania. Słyszę zewsząd, że to 'najlepsza', 'super', 'ekstra' lektura. Ale jak będzie? zobaczę ;D

  P.S. Bardzo podoba mi się zmiana grafiki, dawno mnie nie było, ale jest bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Igrzyska również mam w planach przeczytać ponownie, uwielbiam filmy, książki, jak dla doskonale się dopełniają. :) Pierwszy tom i drugi traktuje na równi, uwielbiam je, z trzecią książka jest trochę gorzej, jeszcze nie mam porównania do filmu. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również będę musiała (znowu) przeczytać całą trylogię Igrzysk Śmierci, bo w pewien sposób stęskniłam się za tą całą akcją. Tak samo jak Ty lubię i szanuję Katniss za wszystko, gdyż mimo tak młodego wieku potrafiła pokazać, że wystarczy chcieć, by móc zapewnić bezpieczeństwo rodzinie, chociaż podczas trwania Igrzysk bywało różnie. A co do miłości głównych bohaterów to już się nie zgadza. Nie będę ci tego pisać tutaj, bo mogą tu jeszcze trafić osoby, które tego nie czytały, więc jak coś to możemy podyskutować na facebooku. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, zauważyłam już swoje błędne rozumowanie, co ciekawe, w czasie lektury doskonale zauważałam na czym polega miłość Katniss i Peety xD

   Usuń
 9. O Igrzyskach Śmierci już oczywiście rozmawiałyśmy, więc ponownie swojego zdania nie będę wyrażać :D twoja ocena jest bardzo wysoka, ja z pewnością dałabym odrobinę niższą. Ogólnie pierwszy raz zagłębiłam się w twoje recenzje i... bardzo podoba mi się twój styl :3.

  OdpowiedzUsuń
 10. Słuchałam audiobooka i bardzo mi się podobał. Zamierzam pewnego dnia kontynuować przygodę z tą serią. Aczkolwiek ekranizacje mnie nudzą.

  OdpowiedzUsuń
 11. Och, Igrzyska... Pamiętna Trylogia :) Jedna z moich ulubionych. Ma w sobie to coś, tę głębię.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.