Nie z dumą, nie ze smutkiem, ale z nostalgią...

Taki poetycki tytuł notki to ewenement w moim przypadku. A całościowo nagłówek tej recenzji miał brzmieć: Nie z dumą, nie ze smutkiem, ale z nostalgią - niestety dorosłam. Upływ czasu to rzecz nieubłagana i nie ma co się w tej kwestii spierać. Choćby nie wiem jak cudowne, lata beztroski mijają. Można zachować wspomnienia, można pisać dzienniki, żeby łatwiej było przywołać w pamięci dawne chwile radości, można robić zdjęcia, żeby uwiecznić najwspanialsze momenty... Można też czytać, A potem cofnąć się pamięcią kilka wiosen wstecz i spróbować sobie przypomnieć, po jakie książki się sięgało.Cztery lata to sporo. I przez cztery lata może się wiele zmienić, W tym gust czytelniczy. I oto okazuje się, że seria, z którą szło się przez życie, z zniecierpliwieniem oczekiwało kolejnego tomu kończy się, Seria, której bohaterowie zaprzątały myśli jeszcze długo po lekturze. Seria, której fabuła osadzona w wyimaginowanym miasteczku w Texasie zaskakiwała nawet w późniejszych tomach. Autorka, która stworzyła postaci wywołujące śmiech, irytację, radość, złość i smutek. Autorka, która przez jedenaście tomów potrafiła utrzymać godny poziom. A w opozycji, niestety, ja, czytelnik, który z ogromnym żalem w sercu zorientował się, że jego ubóstwiana seria nie wywołuje już takich emocji. A w szczególności ostatni jej tom, który bądź co bądź, winien być wspaniałym zwieńczeniem przygód czwórki bohaterów. Dla niewtajemniczonych dopiszę, że rozchodzi się o książkę pod tytułem:

Wampiry z Morganville - Tom 11 i ostatni: Światło dnia


Po czterech latach wyczekiwania na kolejne części stało się - jestem p  lekturze ostatniego tomu. Towarzyszą mi mieszane uczucia, choć świadoma jestem ich źródła. Żeby nieco powrócić na zwyczajowy teren recenzyjny napiszę coś o fabule ostatniego tomu. Fundacja Świt wkroczyła do Morganville i zaczęła porządki z wampirami. Claire wróciła już do Morganville po krótkiej i nieudanej próbie studiów w Bostonie. Niestety nowe zarządzenia i zwierzchnictwo nie podobają wampirom i części ludu zamieszkującego Morganville. Shane tradycyjnie wpada w kłopoty i to za sprawą Fundacji świt, a Claire i jej ekipa muszą się zmierzyć z nowym, całkowicie ludzkim wrogiem.

Może nie jestem taką maszyną totalnej destrukcji i rzezi jak Shane, ale potrafię siać spustoszenie i zamęt, jak chcę...

Nie wiem, czy to tylko z powodu tak licznych tomów tej serii, czy też z racji mojego gustu... ten tom okazał się słabszy. Czytanie go nie było torturą, męką czy udręczeniem, ale zdarzały się cięższe momenty. I wydaje mi się, że po części z obu wcześniej wymienionych powodów tak jest. Miałam pewne obawy względem Światła dnia, ale pocieszałam się faktem, że poprzednia część przecież mnie zachwyciła i co więcej, pozostawiła po sobie lepsze wrażenie niż Gorycz krwi. Niemniej jednak ostatnio jako czytelniczka celowałam w fantasy i to pełnokrwiste fantasy, a seria o Morganville to jednak młodzieżówka. A ja niestety z literatury młodzieżowej wyrastam...

Nie twierdzę, że ta część była beznadziejna i nudna. Ale udało mi się chwilami wgryźć w tę lekturę tak, jak za dawnych czasów i nie zauważałam tego uroku i klimatu, który zawsze towarzyszył każdej części. Nadal były mordobicia, zagrożenie, komplikacje u zakochanych i można było zwrócić na coś uwagę, ale za chwilę spokojnie odłożyć książkę i wyjść z domu, nie zabierając jej ze sobą. Nie da się nie zauważyć, że Shane nie był już taki "shaneowaty" jak w poprzednich tomach. Nie da się nie zauważyć, że w pewnym momencie Claire pojechała z takim Macgyverem, że to się w głowie nie mieści. Nie da się zauważyć, że wampiry trochę złagodniały, a ich tropiciele to trochę marny zabieg z graniem na zwłokę...

Było kilka rzeczy bardziej przerazających niż nieleczony maniakalno-depresyjny wampir, ale szczerze mówiąc, nie tak znowu wiele.

Bywało i ciekawie. Wzmianka od dawnych czasach Myrnina, sam Myrnin no i wątki miłosne. Pewne rzeczy pozostają niezmienne i o ile nie lubię romantyzmu w powieściach, tak w serii od pani Caine chyba żaden "paring" mi nie przeszkadzał. Po raz kolejny spodobały mi się słowne potyczki i sarkastyczne dogryzanie, które tak cenię sobie w stylu autorki. Jest jeszcze jeden wątek, który mi się niesamowicie spodobał, albowiem mam tu na myśli kwestię Domu Glassów. To, co działo się w tym przypadku jakoś tak złapało mnie za serce i sprawiło, że wyrwało mi się takie zachwycone i nieco zauroczone "Oooooj".

Rachel Caine na końcu tego tomu znów prezentuje piosenki, które wspomagały jej wenę twórczą w czasie pisania. Zaczęłam sobie słuchać tych kawałków, a jak na razie moim faworytem jest Afetrlife Switchfoot i Can't play dead The Heavy. W dodatku, w posłowiu Rachel wymienia piosenki, z którymi mogłyby utożsamiać się główne postacie. Nie poznałam ich wszystkich, słucham dopiero, ale chciałam zwrócić uwagę na ten dodatek od autorki.

Z bardziej przyziemnych kwestii - tłumaczenie jest marne (chociażby w przypadku, w którym określono seksowne zachowanie jako "seksy") i to też mogło mi odebrać trochę radochy z lektury. Szkoda, że książka została skrzywdzona właśnie od tej strony. Liczę, że kiedyś będzie mi dane przeczytać choćby kilka części w oryginale.


Nie ukrywam lekkiego zawodu na tym tomie, ale wiem, że jest to też kwestia moich upodobań. Po martinowskiej twórczości dziwię się, gdy grono bohaterów nie zostaje drastycznie uszczuplone, a po zapoznaniu się z twórczością Tolkiena jestem wymagajćym pod kątem języka czytelnikiem. No i, koniec końców, za niecałe dwa tygodnie dwójka zastąpi jedynkę sprzodu mojego wieku. Poszukuję dojrzalszych powieści, a te, kierowane do młodzieży, nie spełniają wszystkich moich wymagań. Niemniej jednak pomimo obiecanek, że nie sięgnę już po książki dla nastolatków, na mojej półce czeka jeszcze kilka takich tytułów. Liczę, że uda mi się zdystansować do tych książek.

Lepiej zacznij liczyć swoich sojuszników. Doskonale wiem, że nie dojdziesz dalej, jak do środkowego palca.

Jest mi smutno z racji tego, że tak odebrałam tą książkę. Cztery lata spędziłam z tą serią i naprawdę ją kochałam. Ogromnie się cieszę, że wydawnictwo nie zrezygnowało w połowie z wydawania cyklu Wampiry z Morganville. Wydaje mi się, że ta seria to takie młodzieżowe zauroczenie, do którego zawsze będę miała sentyment. Z uśmiechem na twarzy żeganm Claire, Eve, Michaela, Shane'a, Myrnina, Oliviera, Amelie i Jesse. Seria spod pióra Rachel Caine jest serią godną polecenia, dobrą i niestendardową jak na historie o krwiopijcach powieść. Tutaj ludzkie pozostaje ludzkie, a wampiry od pierwszych stron Przeklętego domu po ostatnie strony Światła dnia sprawują władzę w Morganville. Autorka wykreowała grono bohaterów po przejściach i potrafiła zainteresować czytelnika. Ostatni tom nie do końca jej wyszedł, ale mój punkt widzenia mógł nieco spatrzyć wcześniej wspomniany gust czytelniczy. Dlatego biję zasłóżone pokłony dla Rachel Caine za to, że pokazała klasę i popisała się umiejętnościami pisarskimi.Tak, teraz jest ten moment w którym wszyscy bohaterowie podnoszą ręce i machają na pożegnanie, a w tle leci jakaś nostalgiczna, nieco wzrószająca muzyczka. Szacun, że przeżyliście, ekipo z Domu Glassów!

Moja ocena: 7,5/10

Autor: Rachel Caine
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 330
Rok wydania: 2013 (oryginał), 2014 (w Polsce)

Seria Wampiry z Morganville (w Polskim wydaniu):
1. Księga 1: Przeklęty dom, Bal umarłych dziewczyn
2. Księga 2: Nocna Aleja, Maskarada Szaleńców
3. Księga 3: Pan ciemności, Godzina łowów
4. Księga 4: Rozwiane cienie, Pocałunek śmierci
5. Księga 5: Miasto widmo
6. Księga 6: Pojedynek
7. Księga 7: Ostatni pocałunek
8. Księga 8: Czarny świt
9. Księga 9: Gorycz krwi
10. Księga 10: Wyjazd z Morganville
11. Księga 11 i ostatnia: Światło dnia

Ode mnie:
Najlepsza część serii: prawie każda
Najsłabsza część serii: Gorycz krwi, Światło dnia
Najlepsza okładka serii: 1 i 10 księga ;)

Książka przeczytana w ramach wyzwania Przeczytam tyle, ile mam wzrostu: + 2,0 cm. Cytaty pochodzą z książki, a obrazki z internetu poza zdjęciem całej serii.

Komentarze

 1. Szczerze mówić to znam tylko tom pierwszy tej serii i muszę powiedzieć, że jakoś nie specjalnie zachęcił mnie do zapoznania się z pozostałymi :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nigdy nie ciągnęło mnie do tej serii, ale rozumiem Twój post pod względem zmian w nas samych. Z niektórych książek się po prostu wyrasta, inne na zawsze z nami pozostają, bo są na tyle w formie i treści uniwersalne.

  Po tę serię raczej nie sięgnę, choć wiem, że szkic fabuły pewnie by mi się spodobał, ale tak jak Ty, z niektórych młodzieżówek po prostu już wyrosłam czy wyrastam.

  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 3. To właśnie tak jest - wraz z wychodzeniem kolejnych tomów serii, my też dorastamy. Tak więc miałaś prawo być zawiedziona, bo po prostu masz już bardziej wyrobiony gust niż kilka lat temu. Ja też teraz sięgam po książki, które trzy lata temu uwielbiałam, a teraz ledwo mogę je przełknąć. Zatem nie przejmuj się, nie jesteś w tym osamotniona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No.. nie. Jedna z nielicznych serii, która odrzuciła mnie po jednym tomie tak bardzo, że nie miałam ochoty dawać szansy kolejnym. I nie dałam. No nie i już. Postacie mnie niesamowicie irytowały, fabuła i realia wydawały się naciągane.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, gratuluję wytrwałości w czytaniu tak długiej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam tej serii, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie. :)
  A co do Twoich odczuć to miałam już wrażenie, że wyrastam z młodzieżówek przy Wiernej, ale to była zmyłka mego umysłu. On jest naprawdę dziwny. O__u

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja mam za sobą dopiero pierwszy tom... W sumie to i ten pierwszy muszę sobie przypomnieć, bo to było szmat czasu temu ;)
  Z jednej strony szkoda, że kończy się coś co się lubi, ale z drugiej dobrze, bo przeciąganie na siłę może ją zniszczyć.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.