10 książek mojego życia


Czyli jeden z mniej bzdurnych i nawet zmuszających do zastanowienia się łańcuszków internetowych. W dodatku jestem pewna, że większość moli książkowych nie odpuściła i czy to na facebooku, czy to na blogerze pochwaliła się swoim rankingiem. Ja robię taki myk, że dedykację z fejsa, otrzymaną od Abigail/Ivy przenoszę tutaj i tutaj robię swoje zestawienie. No, to jedziemy, Kolejność zamieszczonych tytułów znaczenia nie ma ;)


1. Igrzyska śmierci - popularna sfilmowana trylogia spod pióra Suzanne Collins. Seria, w której się zaczytywałam, której drugi i trzeci tom otrzymałam w odstępie roku na Mikołajki. Podziwiałam wytrwałość Katniss jak i wstrzymywałam oddech w kulminacyjnych momentach...


2. Wampiry z Morganville - seria długaśna, bo jedenastotomowa w wydaniu polskim, a oryginalnie posiadająca piętnaście części (u nas pierwsze osiem tomów wydawanych po dwa w jednej księdze). Zakochałam się w powieściach pani Caine i ze smutkiem żegnam się właśnie z bohaterami czytając ostatni tom. Każdą część pochłaniałam z zapamiętaniem, niejednokrotnie zaszkliły mi się oczy, czy uroniłam łzę. Nie raz się śmiałam i na pewno przeczytam całą serię raz jeszcze.


3. Pocałunek kier - książka, dzięki której przerzuciłam się na bardziej klasyczne fantasy. To był ten okres przejściowy, w którym czytając paranormale młodzieżowe jeszcze się zachwycałam, ale coś było nie tak. I dzięki Pocałunkowi Kier otworzyłam się na ambitniejszą literaturę.


4. Zaklinacz koni - Jak na koniarę przystało - zarówno powieść jaki i film znam dobrze. I zawsze przypominam sobie o tej historii, gdy jest mi ciężko i pod górę w życiu.


5. Gra o tron - Chyba nikt, kto przeczytał moją recenzję tego tomu nie ma wątpliwości, że jestem fanką PLiO. Czytając pierwszy tom momentami specjalnie się cofałam, żeby jeszcze raz coś przeżyć, żeby doświadczyć tych emocji. Gra o tron jest dla mnie arcydziełem jak też ma dla mnie ogromne znaczenie sentymentalne.


6. Władca pierścieni - Czyli powieść Tolkiena, głównego konkurenta Martina do tytułu ulubionego autora. Choć ojca Śródziemia nazywam Mistrzem, to konkurencja nie śpi. Ale fakt faktem, w zeszłym roku przeczytałam pierwszy tom Trylogii Pierścienia i przepadłam...


7. Opowieści z Narnii - Seria, która na zawsze będzie mi się kojarzyła z moimi dziadkami. Dostałam od nich pakiet na komunię i przeleżał on na półce dekadę. Nie ma to jak zabrać się za książki, które posiada się na półce od dziesięciu lat. Niemniej jednak pomimo dojrzalszego wieku, dałam się wciągnąć w świat C. S. Lewisa, zauroczyły mnie przygody rodzeństwa Pevensie i od samego początku pokochałam Aslana.


8. Szeptem - Jedno z pierwszych zauroczeń paranormalnych. Patch na zawsze zostanie jednym z moich ulubionych męskich bohaterów literackich, a na ostatnim tomie zawsze będę płakała.


9. Anima Vilis - Doskonale napisana książka polskiego autora Krzysztofa T. Dąbrowskiego, dzięki której zaczęłam przygodę z polską fantastyką. Gorąco polecam styl autora i jego pomysłowość.


10. Pamiętnik księżniczki - ukochana młodzieżówka, która towarzyszyła mi w gimnazjum. Może i nieco infantylna, ale bardzo śmieszna i nawet urzekająca historia. Gdy czytałam Pamiętnik księżniczki, byłam dojrzewającą nastolatką i w pewien sposób ta książka stała się częścią mojego życia z racji tego, że ja i Mia Thermopolis byłyśmy rówieśniczkami.

Powyżej opisane książki są w jakiś sposób cząstką mnie. Wiem, że jest ich logicznie rzecz biorąc dużo więcej niż dziesięć, bo przecież zwróciłam uwagę na całe serie, a nie na poszczególne tytuły, ale wydaje mi się że to niuans. Jak myślę o wymienionych tytułach i swoim charakterze myślę, że istnieje między tymi dwoma wiele powiązań. Są to historie, które ukształtowały mnie w jakiś sposób, wskazały kierunek, w którym podążał i nadal podąża mój czytelniczy gust i są to tomy, które na zawsze będą gościły na mojej półce. Powyższym zastępom książek i ich autorom biję głęboki ukłony i składam gorące podziękowania.

Komentarze

 1. Nawet nie wiem czy mam ochotę sama wziąć udział w takim łańcuszku bo ograniczyć się do 10 pozycji to naprawdę ciężka sprawa. Niemniej z Twojego zestawienia bliska memu sercu jest trylogia Władca Pierścieni, w której zaczytuję się od 13lat. Pierwszy raz przeczytałam ją jak miałam 11lat i od tamtej pory co jakiś czas do niej wracam. Nie ma książki wybitniejszej i ambitniejszej. Wydaje mi się, że to opus magnum fantasy. Mimo że u Ciebie konkuruje z nią jeszcze PLiO, to jak dla mnie nie jest to książka/seria warta tego zaszczytnego tytułu. Martina traktuję bardzo z dystansem i kompletnie mnie jego książki nie urzekają. Może dlatego, że LOTR jest odzwierciedleniem czasów w jakich Tolkien ją pisał? Bo przecież opierał ją na własnych przeżyciach, choćby wojennych. U Martina postaci nie posiadają tego drugiego dna. Niemniej każdy ma prawo do własnego zdania, więc wcale nie umniejszam Twojego zachwytu nad serią Martina :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja "10" miałaby chyba ze 25 tytułów :P Strasznie tak ograniczać się do dziesiątki. "Grę o tron"uwielbiam, cenię też "Władcę pierścienia", lubię"Igrzyska śmierci, "Zaklinacza koni"" i Narnię", a "Pamiętnik księżniczki" darzę sentymentem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgodzę się z umieszczeniem tutaj "Igrzysk Śmierci", ale jeżlei o mnie chodzi to to niestety, ale nie przepadam za "Opowieściami z Narnii"

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie z tego zestawienia najbliższa jest "Gra o tron". Z tym, że ja wolę późniejsze tomy, zwłaszcza ten, w którym pojawia się POV Cersei. :) Pierwszy, oczywiście, też mi się podobał, inaczej nie czytałabym dalej, najfajniej czytało mi się rozdziały Catelyn, która zresztą jest moją ulubienicą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Igrzyska śmierci i Pocałunek kier znalazłyby się i u mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest tu parę pozycji, które są ważne i dla mnie... Ale nie wiem, czy znalazłyby się na mojej liście. Od paru tygodni myślę nad taką i ciężko mi się ograniczyć do 10. Na pewno jednak znajdzie się tam "LOTR".
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę koniecznie przeczytać ,,Igrzyska śmierci" - przyjaciółka od dawna mnie zachęca do tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Osz Ty mendo! Jesteś tak leniwa, że zamiast recenzji dodałaś ten post! Ajj Ty! :D
  Wiedziałam, że w tym zestawieniu znajdzie się Gra o Tron oraz Szeptem. Twoje małe fetysze. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Szeptem <3 Kto by nie pokochał Patcha? :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Żadna z powyższych książek nie znalazłaby się w moim top. :) A np. jeśli chodzi o Grę o Tron - jak lubię serial, tak przez książkę nie mogę przebrnąć. Utknęłam w połowie pierwszej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak sie tak zastanawiam, to trochę dziwne to Twoje zestawienie. Przy wielkich tytułach, takie książki poczytajki. Ale to jest Twoje zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. "Pamiętnik księżniczki" to zdecydowanie seria mojego życia! Czytałam wiele innych, ale ta była pierwszą tak długą serią, jaką przeczytałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. " Pamiętnik księżniczki" jest serią ( niestety już nie pamiętam która była pierwsza, bo czytałam nie po kolei ) od której polubiłam czytanie. Kiedyś moja mama zawsze mówiła mi że książki mnie "parzą", bo nie chciałam czytać niczego, do momentu aż natrafiłam na " Pamiętnik..", a teraz od książek nie mogę się opędzić :))

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.