Wielki mistrz


Nie wiem jak Wy, ale ja dość często stykałam się z opinią, że pierwszy tom jest zawsze najlepszy. Czy to pierwszy tom, czy pierwsza część filmu, czy też pierwszy sezon serialu (nie rozdrabniajmy się w kwestii odcinków). Owszem, często słyszałam takie poglądy, ale po przeczytaniu Trylogii czarnego maga śmiem twierdzić, że seria ta zadaje kłam wcześniej wspomnianym poglądom. Bo oto mamy Gildię magów, która wprowadza nas, co jest bardzo wyraźnie widoczne, w świat magów z Imardinu, Nowicjuszkę, która dodaje sporo wątków jak też budzi w nas nadzieję, na to, że ostatni tom będzie jeszcze lepszy, lepiej dopracowany, bardziej zadbany. Tak, rzeczywiście, pierwsza trylogia Canavan do drugiego tomu prezentuje tendencję wzrostową. Nie dziwi więc, że liczyłam na to, że Wielki mistrz okaże się jeszcze lepszy. I co?

Sonea wiedzie smutny żywot pod opieką... kogoś. Nie mogę napisać kogo. Z racji tego, że jest to recka już ostatniego tomu trylogii, pojawi się wiele informacji o obecnym położeniu bohaterów, ale postaram się nie robić spoilerów z racji tego, że jestem ich wielką antyfanką. Dlatego też dość często będą się pojawiały sformułowania typu "jest gdzieś", "robi z kimś", "doprowadza do czegoś". Liczę jednak na to, że w miarę zgrabnie wszystko mi się uda.

A więc Sonea musi nieustannie spędzać czas z kimś, z kim wcale by tego nie chciała. Natomiast Dannyl prowadzi misję na odległym od Imardinu terytorium Elyne i trzeba przyznać, że wydarzenia w Elyne są bardzo miłą odmianą od akcji toczącej się w Kyralii. Oprócz tego mamy więcej uwagi poświęconej środowisku Złodziei, co niezmiernie mnie ucieszyło i o ile w drugiej części nie pałałam specjalną sympatią do Cery'ego tak teraz stał się on moim faworytem. Wszyscy bohaterowie, jakich poznaliśmy w poprzednich tomach mają swoje pięć minut i to cieszy, bo ja na przykład wielce uradowałam się z obecności Farena, szczególnie w końcowych rozdziałach książki.

Nie da się ukryć, że książki Canavan są obszerne. I cóż tu rzec - nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że jakieś fragmenty jej powieści zostają wycięte. Moim zdaniem wszystko jest tu potrzebne i nie wydaje mi się, żeby skrócenie czegokolwiek byłoby wskazane. A tutaj pojawia się paradoks - bo w pewnych fragmentach Canavan potraktowała zdarzenia i postaci trochę powierzchownie, a z drugiej strony... Po około 450 stronach musiałam sobie zrobić od Wielkiego mistrza dłuższą przerwę. Gdy odsapnęłam od książki, zajęłam się innymi, mniej epickimi tytułami (czytaj: zabrałam się za erotyka Anne Rice) mogłam za jakiś czas na powrót bez przemęczenia śledzić losy postaci stworzonych przez Trudi.

Postaci stworzone przez Trudi? W tym tomie Sonea gdzieś mi się zagubiła. W pierwszej części (przepraszam, nie jestem w stanie uniknąć porównania) była bardziej zawzięta, z większą dzikością walczyła o swoje. W Wielkim mistrzu jednak w drugiej połowie książki trochę się ratuje, szczególnie jej zagrywką na samym końcu pierwszej części książki.

Wśród innych postaci które się wyróżniały, muszę podkreślić oczywiście Cery'ego, do którego odzyskałam sympatię i Savarę. Tajemniczą postać zza gór (tak, z Sachaki), która podsuwa nowe zagadki i wzbudza w czytelniku (mnie) wiele emocji.

A teraz się trochę przyczepię. Tytułowy Wielki Mistrz, cóż, ponownie nie został przedstawiony tak, jakbym tego chciała. Już w drugiej części niespecjalnie dobrze go wykreowano. Z tego, co mówili inni magowie można było się domyślić, że postać ta budzi respekt, szacunek i strach. I na podstawie tej opinii, opinii innych postaci, musiałam odbierać Akkarina, bo niestety jego zachowanie nie do końca zgadzało się z jego powszechnym wizerunkiem. Było jakby wyblakłe. Owszem, lubiłam Akkarina, ale nie był tym charyzmatycznym czarnym charakterem, który uwiódł by mnie swoim mrokiem.
Zadziwiające, że w tak obszernej serii, bo w sumie wychodzi ponad 1500 stron (trylogii), tak małą rolę odgrywa król. Dosłownie raz wspomniane jest jego imię. Moim zdaniem postać, która wydaje ostateczne wyroki i sprawuje nad wszystkimi zwierzchnictwo powinna zostać wyraźniej zarysowana...

Kilka lat temu Rothen wytłumaczył jej, że magia nie jest ani dobra, ani zła: liczy się tylko co czyni ten, który się nią posługuje.*

A teraz pozytywy. Przeszłość Akkarina, która porusza czytelnika pod kątem emocjonalnym. Oprócz tego książka tak jak poprzednie części ma świetny klimat, pełen magii i nutki niepewności. Są magiczne walki, zagrożenie i wszechobecny nastrój zbliżającej się wojny. Książki Canavan nie są ambitnym fantasy, ale utrzymują się na przyzwoitym poziomie. Idealnie nadają się na wakacje, z resztą pierwsze dwa tomy czytałam podczas minionych wakacji i chyba podświadomie czekałam na upały i wypady nad wodę, żeby w odpowiednim otoczeniu czytać Wielkiego mistrza. Język autorki jest lekki, ale zasada pierwszego zdania, o której wspominałam podczas recenzji pierwszego tomu rozwinęła się do zasady pierwszego akapitu. Początek rozpoczynającego ostatni tom rozdziału wprowadza nas w odpowiedni nastrój i budzi ciekawość. Nie wyczułam w tym tomie aż tak wielkiej przewidywalności i śmiem twierdzić, że autorka nieco przyłożyła się do książki pod tym kątem.

Choć nie idealny, Wielki mistrz jest dobrą książką dla fanów fantastyki pragnących zapoznać się z czymś mniej wymagającym. Na szczęści Canavan nie popada w banały i nie próbuje nam wcisnąć prostej historyjki o dziewczynie ze slumsów, która zrządzeniem losu staje się gwiazdą wśród elity, ale przemyślanie i nie bez przeszkód prowadzi naszą bohaterkę na szczyt. Prowadzi, ale czy doprowadzi? I czy Sonea odniesie stuprocentowe zwycięstwo? Tego już musicie dowiedzieć się sami, najlepiej z pomocą książki. Polecam jako dobre zakończenie serii.

Widzę to, czego się najbardziej boję, ponieważ tego właśnie wypatruję.*Moja ocena: 7,5/10

Autor: Trudi Canavan
Wydawnictwo: Galeria książki
Ilość stron: 651
Rok wydania: 2002 (za granicą), 2008 (w Polsce pierwsze wydanie)

Trylogia czanrego maga:
1. Gildia magów - recenzja
2. Nowicjuszka - recenzja
3. Wielki mistrz

Do wyzwań: Z półki, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+ 3,5 cm)

*cytaty z książki

Komentarze

 1. Ja mam za sobą zaledwie dwie książki Trudi - jedna bardziej mi się podobała, druga mniej, ale na pewno na tych dwóch nie poprzestanę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie tomiska! :) Myślę, że to coś dla mnie. Ciekawe, czy styl autorki by mi się spodobał

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorka jest świetna! Każda jej książka jest po prostu cudowna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam styl Trudi Canavan, a ta trylogia pozostaje jedną z moich ulubionych. Całkowicie dałam się oczarować prozie tej autorki i z chęcią zrobię to ponownie. W najbliższych planach mam trzeci tom Ery Pięciorga. Jestem też bardzo ciekawa sequelu do Trylogii Czarnego Maga :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja ja na obecną chwilę - odpuściłam sobie te książki. Może kiedyś po nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam dość dawo temy całą trylogie Czarnego Maga, bo tak się złożyło, że mój brat ją skolekcjonował. No byłam nią wtedy zachwycona, ale nie wiem czy teraz by mi się spodobała. Nieco gusta mi sie zmieniły, Kiedyś z ciekawości sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś przeczytam drugi raz. Pamiętam jeszcze jak na ciemnym pustym korytarzu szkolnym zaczynałam czytać pierwszy tom. Potem kupiłam całą trylogię i dałam bratu, a teraz się biedna książka kurzy (trzy w jednej).

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja nie lubię stylu tej autorki i zawsze na pierwszych częściach kapitulowałam :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedy ja to czytałam? Na początku gimnazjum czyli ze 2 lata temu! Ten tom wg mnie był najlepszy, chociaż najnowsza książka Canavan jest chyba lepsza niż cała Trylogia Czarnego Maga. Nie wiem, czytałam tylko 130 stron :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Ann Leckie1 Anne Rice1 Anthony Doerr1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bernard Cornwell1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson3 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente3 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 Charlotte Link2 China Miéville1 Chris Carter3 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke4 Dan Simmons4 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Daukszewicz1 Dave Gross1 David Day2 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin11 Graham Masterton2 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Howard G. Wells1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien11 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey5 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki2 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jarosław Grzędowicz4 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jeff Noon1 Jeff VanderMeer2 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Johnston McCulley1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kańtoch1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor5 Lars Wilderäng1 Laskowski2 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lisa Tuttle1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam3 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 N. K. Jemisin1 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 Nnedi Okorafor1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Piskorski1 Rachel Caine5 Rachel Hartman2 Rachel Ward2 Radosław Rak2 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner5 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Roger Lancelyn Green1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King16 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 Wieczorek1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Wróbel2 Zadie Smith1 Zańko1 Zośka Papużanka1 Żerdziński1 Żmijewska1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska9 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty8 baśniowo11 Burton i Swinburne3 czarownice2 Czas wygnania1 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec8 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska33 filmy9 futurystyka4 grudzień8 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka16 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii24 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień9 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec6 listopad9 literatura amerykańska33 literatura brytyjska14 literatura czeska2 literatura francuska5 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka14 literatura norweska4 literatura polska42 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty8 Madera1 magia20 maj9 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec9 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia6 mitologia skandynawska3 mitologia słowiańska4 Moja Biblioteczka2 morganville4 Mroczna wieża4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam21 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 orient3 pamiętnik4 październik7 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania80 Polcon3 polecane133 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 Seria z Bolitarem1 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień10 skoki narciarskie1 smoki5 sport1 sprzedam1 Stosiki64 Stranger Things1 styczeń8 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach5 Teatr węży3 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni9 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień5 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie16 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 Zastępy anielskie1 zbiory opowiadań18 zombie8
Pokaż więcej

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.