Przebudzenie śpiącej królewny

Uwaga: Książka przeznaczona dla czytelników dorosłych. Recenzja w sumie też.

Jest dość cienka granica między porno, a erotyką, chociaż momentami można doskonale dostrzec już na pierwszy rzut oka z którym mamy odczynienia. W literaturze ostatnio, za sprawą, jak sądzę, Greya, pojawiła się moda na powieści ze sporą dawką pikanterii. W postanowieniach noworocznych miałam punkt związany z chęcią poznania jakiegoś tytułu autorów piszących erotykę. Przebudzenie śpiącej królewny przywiozłam sobie po wizycie w Wałbrzychu, gdzie książka prawie dwa lata przeleżała. Mimochodem zaczęłam ją sobie podczytywać i dotarłam do fragmentu, w którym jeszcze jako tako byłam lekturą zainteresowana. Potem się pogorszyło...

To przecież nic złego mieć nadzieję, prawda? Owszem, nadzieja matką głupich, ale każdą matkę trzeba kochać. I właśnie nadzieją kierowałam się podczas lektury Przebudzenia śpiącej królewny. Słowem dalszego wstępu rzeknę może coś o zarysie fabuły. Bohaterką tegoż erotyku jest Różyczka, która została uwieziona w najwyższej wieży i śpi pod wpływem klątwy. Ze snu budzi ją książę, który zamiast czułego pocałunku pozbawia królewnę dziewictwa. I właściwie w tym miejscu związek z znaną wszystkim baśnią o śpiącej królewnie się kończy. Różyczka zostaje zmuszona do uległości wobec księcia, musi wypełniać jego rozkazy, zaspokajać zachcianki i godzić się na solidne, niemalże ostateczne upokorzenie. Wszystko czyni po to, żeby nie zostać surowo ukaraną. Jednak pomimo starań i poświeceń szlachcianka co rusz otrzymuje nagany, upomnienia, chłosty, razy, baty... jak zwał tak zwał. Różyczka musi spędzić na dworze królewicza X w ramach podziękowania za wyrwanie jej ze szponów klątwy.

Szkoda, że książka, która mogła być naprawdę dobrym erotykiem, wysmakowanym, z fabułą i ciekawymi postaciami uzyskała poziom mniej niż przeciętny. Gdy tylko Różyczka wraz z księciem wyruszają w drogę do zamku wybawcy akcja skupia się na kolejnych upokorzeniach Różyczki. Zostaje ona pozbawiona odzienia i... nie przywdziewa nic przyzwoitego już do samego końca książki. Różyczka musi znieść spojrzenia prostego ludu w wiosce, który nad wyraz entuzjastycznie reaguje na nagą kobietę. Z czasem dowiadujemy się, że Różyczka posiada niesamowity dar rozbudzania namiętności w członkach (ja jestem taka zboczona, czy to rzeczywiście brzmi dwuznacznie?) królewskiego dworu. Właściwie nic szczególnego poza kolejnymi torturami, wymyślnymi sposobami upokorzeń o podłożu erotycznym, chłostami i macankami się w książce nie dzieje. Wątków pobocznych brak, ciężko mi nawet napisać o jakiejś konkretnej fabule. Fabuła opiera się na zgłoszeniu swojej kandydatury do stanowiska oprawcy Różyczki. Sama bohaterka w żaden sposób nie chwyta nas za serce, w żadnym wypadku nie wzbudza żalu podczas kolejnych kar, które musi ona odbyć.

Ale żeby nie było, coś z fantastyki w tej książce jest. Otóż kobiety nie miesiączkują jak i również nie może dość do zapłodnienia (pewnie w związku z tym, że nie miesiączkują). Nikt się nie zabezpiecza, a okazji do poczęcia nowego życia jest nie mało. Chorób przenoszonych drogą płciową brak. Czyż to nie wymarzone warunki do oddawania się uciechom cielesnym? Tylko trochę marnie widzę przyrost naturalny w królestwie, ale kto by się tym tak zaraz przejmował.

Na co jeszcze mogę się poskarżyć? Nie wiem, czy chodzi o język autorki, czy o prawdopodnnie nieudolne tłumaczenie. Otóż terminologia związana z literaturą erotyczną to temat bardzo drażliwy i śmiem twierdzić, osobisty, bo różne określenia, różnym czytelnikom odpowiadają, lub nie. Ale "miłosne gniazdko", "płeć" jako określenie kobiecych genitaliów, czy też "rozpalony futerał" (do tego samego) to moim zdaniem przegięcia. Być może Anne Rice z powodu braku doświadczenia w tym gatunku popełniła takie błędy albo też jest to wina tłumacza. W każdym razie kiedy już dochodziło do zbliżenia bohaterów czytałam niewzruszona, tudzież oczekująca na taką perełkę, jak te wymienione powyżej. Niektóre bawiły, inne całkowicie nie pasowały do sytuacji.

Pojawia się jednak postać drugoplanowa, dla której Różyczka decyduje się zaryzykować. Książe Aleksy również jest niewolnikiem na dworze Królowej, której imienia nieznamy, ale nie wiele o nim wiadomo. Jedyne informacje, jakie o nim uzyskujemy, to to, że długo nie chciał się poddać swojej Pani, że został wielokrotnie zgwałcony (co nie budzi w żaden sposób smutku czy współczucia) i że potrafi poetycko opowiadać o tym, w jaki sposób był wykorzystywany. Nic więcej, jak z resztą przy wszystkich postaciach.

Jedna, być może dwie sceny wzbudziły we mnie jakieś pozytywne emocje, ale nie więcej. Erotyk na pewno da się napisać bez ciągłego powtarzania tych samych schematów kar jak też da się wymyślić fabułę do takiej książki. Za przeproszeniem, Przebudzenie śpiącej królewny nijak się ma do baśni i niestety nie zasługuje na określenie bardzo miernej lektury. Korekta leży i kwiczy (nawet w opisie z tyłu okładki jest rażąca literówka), czasem dziwiłam się, że od trzech, czterech kartek nie było żadnego błędu. O nie rozpoczynaniu dialogu od nowej linijki nie wspomnę. Pochwalic jeszcze mogę okładkę, która ma łądną kolorystykę i nie razi po oczach, nawet te do połowy obnażone pośladki nie wydają mi się jakoś zasadniczo wulgarne.

Podsumowując, nie polecam. Książka bardzo mało ambitna, monotonna, pie*dolenie o pie*doleniu. Liczę na to, że gdy sięgnę po inne książki Anne Rice nie będę tak zawiedziona. Przygody ze śpiącą królewną kończyć nie mam zamiaru.

Moja ocena: 3/10

Autor: Anne Rice
Wydawnictwo: Mystery
Ilość stron: 241
Rok wydania: 1983 (za granicą), 2010 (w Polsce)

Do wyzwań: Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+1, 9), Z półki

Seria o Śpiącej króelwnie:
1. Przebudzenie śpiącej królewny
2. Kara dla śpiącej królewny
3. Wyzwolenie śpiącej królewny

Komentarze

 1. Mam ochotę poznać twórczość tej pisarki, ale raczej nie przez tę powieść :( Lubie erotyki, a brak comiesięcznych dolegliwości - cóż interesujący pomysł :)
  Fajne podsumowanie - prosto z mostu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Osz... Jakiś czas temu zastanawiałam się, czy nie kupić tej książki... I dobrze, że tego nie zrobiłam. Ten brak miesiączek, to kojarzy mi się z Achają i moim zastanawianiem się przez pół książki czy więcej, dlaczego ona jeszcze nie ma gromadki dzieci. A gwałt zamiast pocałunku pochodzi z oryginału braci Grimm.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ubawiłam się podczas czytania :D na pewno nie siegne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo irytują mnie właśnie te polskie tłumaczenia -albo bardzo wulgarne, albo jakieś z kosmosu, jak ten rozpalony futerał :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Przy czytaniu recenzji mało nie padłam na ziemię ze śmiechem. Ja nie ogarniam w ogóle tej całej manii na erotyki. Porządny kawałek takiej literatury można przeczytać, ale co czytam recenzje to książki te są wulgarne, nieprzyjemne, niektóre wręcz komiczne... Już wolę przeczytać pikantny romans, a nie coś co zahacza o sado-maso...

  OdpowiedzUsuń
 6. Anne Rice i tak idiotyczna książka?! Nie mniej... genialna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja, nieźle się uśmialam ją czytając! "Rozpalony futerał" całkowicie mnie rozwalił. No i to, że kobiety w tej powieści nie miesiączkują... Pozostawię to bez komentarza. :) Jakoś za dużo tych erotyków jest teraz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka z 1983 roku, naprawdę? I tak wkleja się w gusta aktualnych czytelników stricte Grey? Już sama nie wiem jak to świadczy o czytelnikach ;)
  Ta okładka jest doprawdy... zatrważająca.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka mnie odrzuciła, a do tego ocena... raczej nie sięgnę ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King12 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec6 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska28 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania65 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki60 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.