Władca Pierścieni: Bractwo Pierścienia


To nie będzie recenzja. To będzie post o książce, ale nie recenzja, bo mam wrażenie, że wrzucanie książki takiej jak dzieło Tolkiena w sztywne i przyziemne ramy których zazwyczaj używa się podczas pisania tejże formy literackiej to niemalże zbezczeszczeniem świętości.

Moja mama mówiła, że do czytania Władcy Pierścieni trzeba dojrzeć. Do tej pory nie wiem, czy i ona ma za sobą lekturę. Ale co fakt to fakt. To, że pod koniec roku minionego zaplanowałam sobie lekturę tegoż tytułu nie oznaczało wcale, że z marszu się do niej zabiorę. O nie... A jeszcze po drodze po raz enty przewinęła się ekranizacja, po której obejrzeniu (w marcu) stwierdziłam "No, to ja się dzisiaj biorę za książkę". I nie. Nie zaczęłam wtedy lektury... Potrzebowałam do zebrania się i rozpoczęcia przygody w świecie stworzonym przez Mistrza jeszcze kilku miesięcy.

Dla elfich władców pod niebem jasnym Trzy są Pierścienie,
Dla krasnoludzkich podziemnych królów Pierścieni Siedem,
Dziewięć dla ludzi - tych ostatecznym śmierć jest przeznaczeniem,
Dla Władcy Mroku na czarnym tronie jest Pierścień Jeden,
W Krainie Mordor, gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.
Pierścień Jedyny, by władać wszystkimi, czarem je opętać,
Pierścień Jedyny, by wszystkie zgromadzić i w ciemnościach spętać
W krainie Mordor gdzie wiecznej nocy zaległy cienie.*

Sama nie wiem, ile trwała moja przygoda, poza tym, że stanowczo za krótko. Bo więcej pragnę teraz wszystkiego, co spod pióra Tolkiena wyszło. Postaci, przygód, miejsc, opisów, języka... Epickości, magii, wędrówki. Krain, nazw, gór, lasów zamieszkiwanych przez elfów, imion... Wszystkiego. Przyznam, że ze sceptycyzmem podchodziłam do lektury a i pewną nawet obawą, bo kimże jestem, żeby krytykować klasykę fantastyki, a nuż widelec, jednak mi się nie spodoba. I wsiąknęłam. Chodziłam spać późną nocą, bo "jeszcze kawałeczek, jeszcze jedna strona... o, trzy do końca rozdziału, to już taka nie będę i przeczytam!". Z nieopisanym zdziwieniem mknęłam przez kolejne stronice, zatopiona w jakże wspaniałym, absorbującym i absolutnie genialnym świecie. W klimacie który chwilami był tak ciężki i pełen grozy, że obawiałam się czytać dalej i z drugiej strony doskonale wiedziałam, że nijak książki na bok nie odłożę.

Ale to też historia o przyjaźni. Poświęceniu, walce dobra ze złem i wytrwałości. O zupełnie przyziemnych kwestiach które idealnie wpisały się w historię Froda i jego towarzyszy. Pełne uroku postaci, których działania i słowa urzekają i zapadają w pamięci. 

Cóż mogę więcej rzec? Owszem, mogłabym pisać i pisać nieskończenie wiele jeszcze fraz, ale i tak żadna w pełni nie odda niesamowitości i wspaniałości dzieła Tolkiena. Teraz dopiero rzec mogę, że jestem prawdziwą fanką literatury fantasy jak tez podpisuję się pod wszelkimi pochwałami pod adresem twórcy trylogii. Miejmy nadzieję, że tom drugi wpadnie w moje ręce szybko i nie pozwolę mu długo czekać. Jak też że uda mi się zdobyć Bractwo Pierścienia w przekładzie pani Skibniewskiej.Świat jest dziś istotnie pełen grozy i wiele miejsc tonie w ciemnościach, ciągle jednak istnieje piękno, a chociaż we wszystkich krajach miłość zmieszana jest z bólem, może tym bardziej potężnieje.**


*, ** - oba cytaty pochodzą z książki.

Komentarze

 1. Wszystkie części stoją i się kurzą :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam, że gdy skończyłam czytać pierwszy tom "Władcy pierścieni", od razu pobiegłam do biblioteki po następną część - tak mnie ta historia wciągnęła. Cieszę się, że Tobie też Tolkien przypadł do gustu. Czytałaś wcześniej "Hobbita", czy od razu sięgnęłaś po "Władcę..."?

  A propos Tolkiena i Lewisa, o których napisałaś u mnie na blogu: nie wiedziałam, że mieszkali blisko siebie. Zawsze, gdy dowiaduję się o takich okolicznościach - że osoby, które szanuję i podziwiam (najczęściej już nieżyjące) mieszkały blisko siebie, znały się, przyjaźniły - zaczynam myśleć i wyobrażać sobie, jaki owoc mogłaby wydać ich współpraca, połączenie sił :) Ach, marzenia nie do spełnienia! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dotarłam do cytatu o pierścieniach, to pomyślałam "o matko, co to za tłumaczenie!?" :) Władcę pierścieni czytałam w sumie ze trzy razy i wiem już że przez dłuższy czas do niego nie wrócę, Z niego za bardzo kipi epickością. by czytać go za często :) ponadto film, który śmiertelnie mnie wynudził też zrobił swoje... Mimo to, bardzo lubię książkę i szczerze Ci życzę, byś dorwała w końcu lepszy przekład :D Miłej lektury pozostałych tomów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko pięknie, cudnie i w ogóle. Zgadzam się, że Władca Pierścieni to arcydzieło, ale pokuszę się o opinię, że chyba trafiłaś na najgorsze wydanie z możliwych. Tak się składa, że mam dokładnie to i jeszcze inne. Przekład bodajże pana Łozińskiego tutaj woła o pomstę do nieba. Jak będziesz mieć kiedyś okazję to porównaj sobie ten egzemplarz z jakimś innym. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam już od jakiegoś czasu tę serię na oku, może w końcu uda mi się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oo widzę że Ci się wreszcie udało, a ja wciąż się zabieram :) Zbieram się od lat wielu, ale ostatnio właśnie postanowiłem, że spróbuję przeczytać ją po 1 semestrze! I mam nadzieję, że wsiąknę tak samo jak Ty, bo również mam tę samą obawę.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja chyba jeszcze nie dorosłam - film lubię, ale książki jeszcze nie chce poznać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie mogę się na razie przekonać do twórczości Tolkiena, ale mam nadzieję, że w bliższej przyszłości odmieni się ten stan rzeczy ;)

  Everyday Book

  OdpowiedzUsuń
 9. Tolkien to absolutny mistrz. Uwielbiam jego książki. A Twojej mamie browar się należy. :D piękne słowa. I jak prawdziwe. :)

  Jeśli połkniesz LoTRa, to polecam "Dzieci Hurnia". Jak dla mnie najdoskonalszy dramat... Nie spotkałem się z lepszym... o ile można użyć takiego stwierdzenia...

  OdpowiedzUsuń
 10. I ja właśnie chyba byłam niedojrzała, kiedy po Tolkiena sięgnęłam. Musze spróbować jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak na razie jestem niedojrzała i raczej po to nie sięgnę. Nie powiem, że nie miałam okazji, bo miałam, ale nie. Ja pasuję.
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak jak na razie mam za sobą jedynie dwie książki Tolkiena, ale jestem nimi równie mocno oczarowana, co Ty tą. :) Uwielbiam wszystkie opisy i niesamowitą historię. ;) A do tego, hobbici :D

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Naprawdę się wstydzę, że jeszcze nie przeczytałam żadnej książki Tolkiena. "Hobbit" jest moją lekturą szkolną, a "Władcę Pierścieni" chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Oł noł... Łoziński... Przebrnęłaś. To dobrze. :D W przekładzie pani Skibniewskiej tytuł brzmi "Drużyna Pierścienia" (chyba się nie mylę). Super, że Ci się tolkienowski świat spodobał :D Ja też byłam, jestem i zawsze będę nim oczarowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja oglądałam jedynie film i nigdy nie potrafiłam go zrozumieć, więc może książka coś zmieni. A poza tym jestem ciekawa tolkienowskiego pióra. ^^
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Przypomniały mi się stare, dobre czasy, kiedy zaczytywałam się w tej trylogii :) Mam nadzieję, że pozostałe części również Ci się spodobają :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.