Zatopione miasta


Powieści posapokaliptycznych, dystopijnych, antyutopijnych i innych przyprawiających o dreszcze na myśl o przyszłości jest od groma i ciut ciut. Nie ukrywam, że fanka tychże gatunków zdeklarowaną jestem i obok fantasy i urban fantasy książki zawierające czarne wizje przyszłych stuleci naszej planety dość często goszczą na mojej półce. Może i dużo serii jeszcze przede mną, ale pewne kryteria już zdążyłam sobie zaznaczyć jako "priorytet" a kwestii tych w gatunku postapokaliptycznym jest sporo.

Po Zatopione miasta sięgnęłam pod wpływem recenzji, w której doczytałam, że jest to książka brutalna i krwawa. Pokazać mi coś takiego to jak pokazać dziecku stoisko ze słodyczami - tyle mnie, tudzież dziecko było widać, bo już pędzimy w stronę Zatopionych miast/stoiska ze słodyczami.
Jak dostałam książkę w swoje ręce (zamówioną przez internet w Empiku) i przyjrzałam się opisowi z tyłu okładki. Ochy, achy, najpoczytniejszy autor fantastyki i... 

"Suzanne Collins swoimi Igrzyskami śmierci mogła wprowadzić dystopię do literatury młodzieżowej , ale to Bacigalupi jest mistrzem tego gatunku"

Zgrzytanie zębami, dreszcze na plecach i... Seriously??? Błagam. Naprawdę ciężko jest napisać coś lepszego niż Igrzyska śmierci. Od razu w głowie zapaliła mi się lampka ostrzegawcza, a Zatopione miasta mogły liczyć na ostrzał krytyki z mojej strony. Książka Bacigalupiego przeleżała u mnie jakieś cztery miesiące, aż w końcu pełna obaw wzięłam ją do ręki i...

I nie dostałam tego, czego chciałam. Nawet tego, czego oczekiwałam z chwil przed przeczytaniem porównania do dzieła pani Collins. Bo wtedy liczyłam na zajmującą lekturę z licznymi zwrotami akcji, nieprzeciętna fabułą i całością doprawioną opisami krwawych starć. Ostatnie dostałam, ale mimo to czuję się książka lekko rozczarowana. A spodziewałam się Oczarowania.

Autor książki wykreował świat niezaprzeczalnie okrutny i ponury. Świat, w którym w każdej chwili możesz w każdej chwili zacząć podpadać pod kategorię "Zimny trup" i awansować na stanowisko "Poległego, któremu chwała się należy". Konflikty w Ameryce (której? Nigdzie nie jest wspomniane, a z opisu otoczenia wnioskuję, że Południowej, bo dużo dżungli i mokradeł. Ale to tylko moje obserwacje) prowadzą do krwawych starć bardzo wielu stronnictw wojskowych. Stronnictw o różnych poglądach i wyznaniach. I tutaj pojawia się niedociągnięcie - walczących podgrup było za dużo i żadna z nich, poza ZFP (Zjednoczony front patriotów) nie została należycie scharakteryzowana. Była Armia Boga, były lokalne jednostki zorganizowane, których nazw już nie pamiętam, a wymieniona przeze mnie frakcja zapadła mi w pamięć z powodu niezłej jatki między nią i ZFP. Tak na prawdę nie miałam pełnego obrazu tego, kto jest kim i z kim sojusz zawiązał. Ukazano to w książce niejasno i wprowadziło zamieszanie utrudniając czytanie. Przez chwilę miałam po prostu wrażenie, że dzieciaki podzieliły się na grupki, znalazły sobie po dorosłym z pomysłem na "Nowy świat" i kazały mu dowodzić. Mało logiczne, niezbyt zachęcające do ogarnięcia tego umysłem i niepotrzebne.

Krwawych i brutalnych scen oczywiście się doczekałam. Problem polegał na tym, że takie sceny potrzebują równowagi, której się nie dopatrzyłam. Brakowało mi elementu, który wzbudziłby we mnie współczucie dla głównych bohaterów. A mi ich zwyczajnie ni było żal. Sama nie wiem, czemu, bo charaktery Mouse'a i Mahlii zostały całkiem nieźle zarysowane. Relacje między nimi - silna, bezgraniczna przyjaźń też zostały prawidłowo ukazane i nie mam pojęcia, co mi nie pasowało. Może zbyt duża ilość przemyśleń? Rzadko kiedy Mahlia i Mouse przechodzili od słów do czynów i gdyby nie Tool dziewczyna zginęłaby już po pięciu minutach wędrówki po dżungli.

Teraz może zdecydowany plus - Tool. Pół człowiek, istota, w której znajduje się DNA psa, hieny i człowieka. Wielce ubolewam nad tym, że tak mało rozdziałów mu poświęcono. Owszem, w pewnym etapie był on współtowarzyszem Mahlii, ale i tak to na niej skupiał się trzecioosobowy narrator i o Toolu nie wiele się dowiedziałam. Szkoda to wielka bo bardzo mocno mi ten bohater w pamięci utkwił. Szkoda, że uwolniwszy się spod ucisku ludzi, którzy wykorzystywali Toola do walk nie chciał on w żaden sposób się zemścić i gdyby nie spotkał Mahlii najpewniej żadnego konkretnego celu na wolności by nie miał.

I wracamy do minusów. Poza tym, że przez Amerykę przetoczyły się liczne kataklizmy nie wiemy o niczym więcej, co mogło doprowadzić do takiego stanu rzeczy - że wszyscy muszą teraz przede wszystkim walczyć o jedzenie i broń. Do tego o ewentualnym przywódcy kraju pogrążonego w wojnie (która powodu swego konkretnego nie ma, ja też stron konfliktu - po prostu, wszyscy ze wszystkimi) też nic nie wspomniano. Plus jeszcze do tego, że promyk nadziei na lepsze czasy również został zbyty przez Bacigalupiego. Dziwię się, że mieszkańcy Ameryki w realiach Zatopionych miast nie popadli jeszcze w depresję. Ja bym popadła gdyby wokół wszyscy się napieprzali z karabinów i nie byłoby absolutnie żadnego, nawet najmniejszego promyczka nadziei. Albo kogoś do obalenia. Wtedy mogłabym przynajmniej sądzić, że owa persona kiedyś zejdzie z tego świata ze starości i może coś się w kraju zmieni.

Cóż mogę jeszcze dodać? Język. Obrazowy, nieźle urozmaicony, ale też chwilami niezrozumiały. Gdyby autor dodał jakiś słownik z wyjaśnieniami, co oznaczają pojęcia trep, watażkowie i Orły (są to pojęcia wojskowe, tyle się zorientowałam, ale dokładniejszych informacji o tychże figurach wojny szukać daremnie) byłoby mi o wiele łatwiej czytać.

Zatopione miasta są lekturą dość łatwą pomimo wad wymienionych przeze mnie, bo 3/4 książki opiera się na wędrówce przez dżunglę i przemyśleniach. Owszem, są sceny dynamiczne, ale tym razem nie tylko to mi było do szczęścia potrzebne. 
Nie wiadomo gdzie, nie wiadomo kiedy, nie wiadomo czemu. Dlatego Książkę oceniam jako baaardzo przeciętną i nawet styl autora nie jest w stanie za bardzo tego podratować. Czytało się szybko - to również plus, choć czasem łapałam się, ze przeczytałam całą stronę i nie wiedziałam o czym ona jest. Czytałam dalej, ignorując tamte fragmenty...

Moja ocena: 6,5/10

Autor: Paolo Bacigalupi
Wydawnictwo: Literackie
Ilość stron: 413
Rok wydania: 2012 (w Polsce i za granicą)

Komentarze

 1. Nigdy nie spotkałam tej książki, ale jeśli ją gdzieś zobaczę to już będę wiedziała, że nie warto jej czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już o tej książce, lecz nie jestem do niej przekonana na tyle by ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo o tej książce słyszałam, ale jeszcze na nią nie trafiłam. Sam pomysł wydaje się być interesującyc tym bardziej, że lubię takie klimaty. Tylko z tym wykonaniem to mam obawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio chciałam kupić tą książkę, ale jakoś nie mogę się zdecydować. Chyba na razie sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dotychczas czytałem same entuzjastyczne opinie o tej książce, więc dobrze, że pojawiła się też taka, w której można przeczytać o niedociągnięciach. Nie wiem czy te niedociągnięcia będą mi przeszkadzać w lekturze, ale "Zatopione miasta" mam na swojej liście książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King13 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec7 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska29 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania66 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki61 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.