Dreszcz

Jako, że jestem jakoś w połowie maturalnego maratonu (polski, matma i angielski za mną, wos, angielski ustny i polski ustny przede mną) i tę gorszą część mam już za sobą, postanowiłam wcześniej niż planowałam powrócić do blogerskiego półświatka. Dzisiaj w ramach relaksu skupiłam się na kończeniu lektury Dreszcza dochodząc wraz z Rhiamon do wniosku, że więcej wosu nie ma co powtarzać. Na marginesie, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała w 94 roku... Wiedzieli, że mój rocznik może być niebezpieczny...

 A teraz przejdźmy już do obiektu moich aktualnych literackich westchnień. Jak wiadomo z jednej z poprzednich notek, dorobiłam się Chłopców, ale nie zaczęłam ich lektury. Za to spontanicznie, jakoś dwa tygodnie temu weszłam w posiadanie Dreszcza. Zachęcona przeważającymi opiniami o pozytywnym wydźwięku na temat najnowszej książki Ćwieka zignorowałam kolejkę książek do przeczytania stojących od już prawie pół roku, jak też rzuciłam w niepamięć złowróżbne słowo skłaniające do głębokiej refleksji jakim jest "MATURA" i zabrałam się za Dreszcza.

 Ryszarda Zwierzchowskiego poznajemy jako podstarzałego rockmana wyznającego "Sex & Drug's And Rock'n'Roll" jako filozofię życiową. Nie grzeszy on schludnością ubioru, o porządek i dobrą opinię też nie dba zasadniczo, a na osiedlu, na którym mieszka ma opinię satanisty, antychrysta i brudasa. Jego kumplem jest górnik Alojz, a córka Janina vel Janice mieszka w USA. Pewnego razu Rychu przysypia na leżaku beztrosko celebrując popołudnie przy sześciopaku piwa i z ukochaną gitarą pod ręką. Dochodzi do wypadku, który, jak podpowiada zdrowy rozsądek, powinien zakończyć się śmiercią naszego bohatera. A tu się okazuję, że jak cię piorun trzaśnie, to i supermocy możesz się dorobić...

 Równocześnie z losami Rysia poznajemy w przeplatających się ze sobą podrozdziałach wątki kryminalne dotyczące mimów mordujących ludzi w Krakowie. Tutaj mała dygresja - Ja nigdy za mimami nie przepadałam i teraz zwyczajnie będę je darzyła antypatią, Oczywiście przejdę do tej części tuż po tym, jak przestanę się tarzać ze śmiechu na myśl o humorze autora i ulubionych cytatach z Dreszcza...

 Co mogę o książce rzec? Że na pewno dostałam to, czego się spodziewałam. Zdecydowanie podpasował mi humor autora i rockandrollowy klimat. Język nie należy do banalnych, a niektóre porównania po prostu zwaliły mnie z nóg. Całokształt Dreszcza zdecydowanie idealne trafia w moje literackie gusta - bo mamy utwory znanych kapel, bohatera o wątpliwej moralności i inteligentne, nie pozbawione wulgaryzmów dialogi. Żeby Dreszcza czytać, trzeba mieć trochę dystansu do świata i "tematów tabu". Bo bez tego odłożymy książkę po jakichś... dwudziestu, trzydziestu stronach, zniesmaczeni i zdegustowani. O tym wspomina na samym wstępie sam autor. Obiecuje też, że narysuje kwiatka tym, którzy nie odważyli się przewrócić strony z obawy o utratę swej niewinności. Jam kwiatka nie chcę, chcę Dreszcza więcej!

 Co się tyczy bohaterów - Rycha polubiłam. Bardzo Rycha polubiłam nie tylko za jego luzackość, ale też za fakt, że gdy stał się bohaterem, nie przemienił się w grzecznego chłopczyka, a nadal pozostawał wierny swoim ideałom. Nie zasmuciłoby mnie posiadanie takiego ojca (choć na swego nie narzekam!). Chodziłabym z ojczulkiem na koncerty, a nie, uciekała do stanów jak cholerna Janeczka, żoneczka pastora... (Bez urazy, kobitka mnie wkurzyła, tym bardziej, że osobiście miałam do czynienia z wyjazdem jednego z członków rodziny za ocean). A Rychu się tym nie przejął i dalej wiódł swój radosny, rockandrollowy żywot (się zastanawiam, czy i ja w tym kierunku w podobnym wieku nie pójdę, tym bardziej, że jak na razie nie mam zamiaru rezygnować z moich upodobań muzycznych;).

 Kogoś oprócz Janeczki nie polubiłam? Może Alojza. Nie tyle, nie polubiłam, co zdziebkę mnie irytował. Za to niesamowicie urzekła mnie postać Ekumena, połatanego z części ciała świętych... (Tu pochwała dla pana Ćwieka za pomysłowość). Szczegółów nie zdradzę, bo spoilerować nie lubię.

 Śmiem twierdzić, że sama fabuła na oryginał nie zakrawa i gdyby nie marka, jaką już sobie autor wyrobił innymi publikacjami (o których tylko słyszałam, bo Dreszcz to pierwsza książka pana Ćwieka, jaką czytałam), to podejrzewam, że po lekturę bym nie sięgnęła. Bo przecież bohaterowie i supermoce to temat zbyt popularny w obecnych "modach" książkowych nie jest. Ale gdy zestawić to z oryginalnymi pomysłami autora, językiem i HUMOREM (którym to najbardziej u mnie punktuje) mamy ciekawą, powodującą nie kontrolowane wybuchy śmiechu (wymuszające przerwanie lektury i chwytanie się za brzuch, bądź w skrajnych przypadkach pokładanie się na podłodze... Ja tu nie koloryzuję, serio tak było!) i relaksującą książkę. I z tegoż właśnie powodu wystawiam bardzo obiecującą ocenę:

8,5/10

Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ilość stron: 282
Rok wydania: 2013

A teraz co? Okres maturalny trwa, więc trzeba udawać, że człowiek powtarza materiał... A potem trzeba będzie uczcić to i owo i podejrzewam, że na literackie przyjemności czas przyjdzie dopiero po Dniach Fantastyki we Wrocławiu (na które się wybieram, jeszcze jacyś chętni). I to zarówno na czytanie, jak i pisanie. Podejrzewam, że pod koniec tygodnia nadchodzącego dodam jeszcze stosik (bo książek trochę przybyło do listy "Do przeczytania" choć głównie pożyczonych, ale mam jeszcze w planie pewien konkretny zakup na ten miesiąc, a nawet dwa, bo przecież MORGANVILLE 28 MAJA!

I to chyba tyle. Maturzystka z obłędem w oczach (taa, jassne) się żegna. Jak napisze jakiś znaczący fragment prezentacji z polskiego to wtedy wezmę się za Chłopców Ćwieka. I tak się musi człowiek motywować...

Komentarze

 1. Stoi u mnie na półce, nie mogę się doczekać, kiedy po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam za sobą i wspominam jako całkiem przyjemną:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam Alojza lubiłam, ale w cholerę denerwowała mnie jego gadka :P się namęczyłam, by zrozumieć co on mówi :)
  Ogólnie jak dla mnie "Dreszcz" mógłby być lepszy, ale był to ciekawy uzupełniacz czasu w oczekiwaniu na "Chłopców 2" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórczosc Cwieka poznałam dzieki 'Chłopca' chetnie zapoznam sie i z ta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem jak ty ale ja jadę na rezerwie. Te testy mógłby się już skończyć. Ja już sama nie wiem czy jest jeszcze sens się uczyć a jeśli nie to co robić... Zgaduje że ty podobnie jak ja jeszcze prezentacji na polski nie napisałaś? Jeśli tak to witaj w klubie. Ale lepiej po swojemu na ostatnią chwilę niż kupione, co nie?

  Książki nie czytałam. Wole jeszcze czasem poudawać tą niewinną XD

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie miałam przyjemności zapoznać się z tym autorem, ale mam w planach przeczytać ją jedną jego powieść. Nie wiem, czy będzie to ta, ale może akurat.

  OdpowiedzUsuń
 7. O książce jak najbardziej słyszałam, ale okazji przeczytać jeszcze nie miałam. O tak, wampiry z Morganville, nie mogę się doczekać. Powodzenia na ustnych! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio głośno o tej powieści. Przyznam szczerze, że nie czytałam dotąd żadnej z książek J.Ćwieka.

  "A tu się okazuję, że jak cię piorun trzaśnie, to i supermocy możesz się dorobić..." - i właśnie dlatego uwielbiam twoje recenzje. ;D No cóż, tobie się podobało to i może mi się spodoba. Przeczytam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Polubiłam Ćwieka od czasu "Chłopców" i marzę, żeby zdobyć własny egzemplarz "Dreszcza" i wreszcie go przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Ann Leckie1 Anne Rice1 Anthony Doerr1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bernard Cornwell1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson3 C. S. Lewis7 Caitlín R. Kiernan1 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente3 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 Charlotte Link2 China Miéville1 Chris Carter3 Christopher Priest1 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben8 Cornelia Funke4 Dan Simmons4 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Daukszewicz1 Dave Gross1 David Day2 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 Francis Scott Fitzgerald1 George R. R. Martin11 Graham Masterton2 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Howard G. Wells1 Ian R. MacLeod1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien11 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey5 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki2 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis2 Jarosław Grzędowicz4 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jeff Noon1 Jeff VanderMeer2 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Johnston McCulley1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kańtoch1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor5 Lars Wilderäng1 Laskowski2 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lisa Tuttle1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Matthew Gregory Lewis1 Max Brooks1 Maxime Chattam3 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 N. K. Jemisin1 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 Nnedi Okorafor1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Piskorski1 Rachel Caine5 Rachel Hartman2 Rachel Ward2 Radosław Rak2 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner5 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Roger Lancelyn Green1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King16 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 Wieczorek1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Wróbel2 Zadie Smith1 Zańko1 Zośka Papużanka1 Żerdziński1 Żmijewska1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska9 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty8 baśniowo11 Burton i Swinburne3 czarownice2 Czas wygnania1 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec8 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska33 filmy9 futurystyka4 grudzień8 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka16 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii24 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos4 książkowe wydarzenia3 kwiecień9 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec6 listopad9 literatura amerykańska33 literatura brytyjska14 literatura czeska2 literatura francuska5 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka14 literatura norweska4 literatura polska42 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty8 Madera1 magia20 maj9 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec9 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia6 mitologia skandynawska3 mitologia słowiańska4 Moja Biblioteczka2 morganville4 Mroczna wieża4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam21 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne7 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 orient3 pamiętnik4 październik7 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania80 Polcon3 polecane133 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 Seria z Bolitarem1 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień10 skoki narciarskie1 smoki5 sport1 sprzedam1 Stosiki64 Stranger Things1 styczeń8 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach5 Teatr węży3 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni9 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień5 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie16 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 Zastępy anielskie1 zbiory opowiadań18 zombie8
Pokaż więcej

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.