Istota cienia - czyli w poszukiwaniu black lady

Wróciłam! Przynajmniej do blogowania, bo ze szpitala wychodzę w poniedziałek.

Skoro jestem jeszcze "na świeżo" po lekturze Istoty cienia, podzielę się z nią opinią, tym bardziej, że i za notkami i blogiem się stęskniłam.

Tytuł: Istota cienia
Autor: Susanne Rauchhaus
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Foka
Ilość stron: 295
Rok wydania: 2011 (w Polsce), 2010 (za granicą)

 Młoda artystka Kira, stoi przed dużym wyzwaniem. Otrzymała propozycję odrestaurowania fresku, który znajduje się w pewnej starej posiadłości. Tam poznaje zagadkowych gospodarzy. Cyriel jest jednym z nich, ale dlaczego młody i atrakcyjny mężczyzna zachowuje się tak odpychająco? Skąd pochodzą cienie, które widzi Kira? Skąd odgłosy, które słyszy podczas swojej pracy? W Kirze wzbudza to pewne podejrzenia. Z czasem jednak zaczyna rozumieć, że została wciągnięta w pułapkę domu pełnego cieni. 

 Książkę dorwałam na przecenie, a że zachęcił mnie opis i okładka bez zastanowienia po nią sięgnęłam. Początek bardzo mnie pochłonął i wciągnął. Poznajemy Kirę podczas gdy dziewczyna sprzedaje obrazy swojego zmarłego ojca po to, żeby zarobić na czynsz. Nie jest to dla niej łatwe, sam fakt zamiany obrazów na gotówkę określa ponurym sloganem "Dusza na sprzedaż". Dziewiętnastolatka po maturze bez wykształcenia nie ma pomysłu na to, jak sobie teraz radzić i wtedy pojawia się tajemniczy pan Nachtmann. Staruszek wyciąga do niej pomocną dłoń proponując Kirze pracę - jako konserwatorka ma zająć się odnowieniem fresku. Cena zachęca naszą bohaterkę, która marzy o studiach. Nie wahając się ani chwili Kira zgadza się przyjąć propozycję. Niestety, nie wszystko idzie po jej myśli...

 Tajemniczy Cyriel, flirciara Anna i budzący sympatię i zaufanie pan Nachtmann to trzy odgrywające główną rolę postacie w książce. Jednak, nie każdy okazuje się tym, kim wydawał się z początku, czego zapewne wszyscy się domyślają. W dodatku Kira stara się rozwikłać zagadkę samobójstwa swojego ojca, które dziwnie łączy się z poszlakami znalezionymi w tajemniczym domu. Również pewne szczegóły fresku, przy którym dziewczyna ma pracować nie zgadzają się z wiedzą dziewczyny na temat prac konserwatorskich i czasów, w których rzeczone dzieło powstało. 

 Jest i wątek romantyczny, który nie został zbyt mocno rozwinięty, co działa na korzyść książki. Gdyby zupełnie go pominięto, byłoby jeszcze lepiej.

 Kira okazała się zupełnie normalną osobą jak na główną bohaterkę. Nie jest ani zadufana w sobie, nie sprawia też wrażenia nie dowartościowanej jak również przesadnie ponurej szarej myszki. Dość przeciętny charakter, nie rażący po oczach. Sympatyczna dziewczyna z sąsiedztwa, lubiąca sztukę i poświęcająca się jej. Z resztą, żaden z bohaterów nie wyróżnia się specjalnie wyrazistym charakterem, ale to nie jest to przeszkodą w cieszeniu się lekturą. Może ewentualnie małomówny Cyriel zwraca uwagę swoją oziębłością i rodzącą się niechęcią między nim a główną bohaterką.

 Pomysł na fabułę pani Rauchhaus miała bardzo dobry, bo oryginalny i jedynie wątki poprowadzono nieco schematycznie. Ale tylko nieco, bo i tak do samego końca ciężko było się zorientować o co chodzi i ciężko było o przejrzystość sytuacji. Walka z cieniami, gorączkowe próby stworzenia idealnej czerni i chęć ocalenia niewinnych, których kosztem żyje ten zły. Czarny charakter ma oczywiście niecny plan zniszczenia ludzkości i zaprowadzenia na świecie swoich porządków. Właśnie to miałam na myśli mówiąc o nikłym braku oryginalności.

 Jest kilka uchybień i niedopracowań ze strony czy to autorki czy to tłumacza. Autorka: Łuki w gotyckich oknach (kiedy to w gotyku łuków nie ma, przynajmniej nie takich typowych, łagodnych, okrągłych, bo są, ale szpiczaste). Tłumacz: "Zaraz upadnę na stojąco"(chyba nie do końca o to chodziło, ale o co w zamyśle, tego nie wiem...). Ponadto jest zbyt wiele zdań wykrzyknikowych. Zbytni entuzjazm czasem psuje klimat. Najmroczniejsze prawdy wypowiedziane spokojnym tonem wywołują bardziej pożądany efekt niż te wypowiedziane tonem: "Popatrz, jak słońce ładnie dziś świeci!".

 Nie są jednak duże błędy i można je spokojnie zdzierżyć, nawet bez większego krzywienia się. Głównymi wątkami są cienie, fresk, znikający ludzi i idealna czerń (określona bardzo trafną formułą "black lady") oraz to, jaki związek miało z tym samobójstwo ojca Kiry. Książka wciąga i porywa, sprawia, że ciężko się od niej oderwać, a wędrowanie z Kirą po tajemniczych podziemiach, gdzie za każdym zakrętem czai się inny cień sprawia, że czujemy dreszczyk emocji przez cały czas.

 Zakończenie książki nazwałbym otwartym, bo w gruncie rzeczy nie wiemy jak się historia kończy - dobrze, czy źle, ale to już jest kwestia, którą pozostawiam wyobraźni tych, którzy po książkę sięgną - a zachęcam.

Moja ocena: 7/10

W poniedziałek wychodzę ze szpitala, a tym czasem biorę się do czytania Miasta duchów.... Pozdrowienia:)

Komentarze

 1. Recezja fajna, co do ksiązki jeszcze się zastanowię.I zakochałam się w tym blogowym duszku ♥
  PS. czemu jesteś w szpitalu? coś sie stało poważnego ? :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałem jeszcze o tej książce, ale nie szczególnie mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka nie dla mnie, więc po nią nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. treść zapowiada się ciekawie :) okładka śliczna, skupia uwaga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o książce, jednak widzę, że mnie nie zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się być interesująca :) Z chęcią po nią sięgnę jak znajdę w bibliotece ^^

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się ciekawa, szczególnie zachęca mnie początek lektury ;d
  Pozdrawiam i zapraszam ;*

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo nietypowa fabuła, a to lubię!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa to ta książka może jest, ale raczej po nią nie sięgnę. Co, jak co, ale ja tam lubię wątki miłosne, a to, co jest tu, to chyba za mało ;D Na koniec życzę Ci miłej lektury ;) Czekam na kolejne recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka wydaje się być całkiem, całkiem. Z czystej ciekawości chętnie po nią kiedyś sięgnę :)
  Fajny ten blogowy duszek ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mimo wszystko jakoś bym sobie odpuściła tę książkę, bo ostatnio czytałam coś podobnego jak pamiętam;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam nadzieję, że i mnie tak wciągnie, chętnie przeczytam, zachęciłas mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. No no ;) Zapowiada się bardzo ciekawie. Myślę, że w najbliższym czasie sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się ciekawie ^^
  + Zdrowiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hmm... książka wydaje się być ciekawa ^_^

  Zapraszam na konkurs!
  Do wygrania hit ostatnich tygodni: książka "Ostatnia spowiedź" :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie czytałam jej, ale zapowiada sie ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Niezwykle klimatyczna okładka i treść także mnie zaciekawiła, dlatego rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawa okładka, przyciąga wzrok. Z pewnośćią przeczytam jak tylko wpadnie mi w ręce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 19. Często książki kupione mimo chodem okazują się trafnym wyborem :) ciekawa propozycja ;-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku, liczę na to, iż pozostawisz po sobie coś więcej niż tylko dwu wyrazowe stwierdzenie "Chyba przeczytam", albo "Brzmi ciekawie". Byłabym niezmiernie wdzięczna za lekkie wysilenie się co do treści zamieszczanej w komentarzu.
Z góry dziękuję za wszelkie opinie, nie tylko pozytywne, ale i krytyczne, jestem otwarta na sugestie i skłonna do podjęcia dyskusji.

Autorzy

Anne Rice1 Arthur Conan Doyle2 B. K. Evenson1 Barry Eisler1 Becca Fitzpatrick2 Ben Aaronovitch1 Bram Stoker1 Brandon Sanderson2 C. S. Lewis7 Carlos Ruiz Zafon1 Cassandra Clare6 Catherynne M. Valente2 Cecilia Randall1 Ceridwen Dovey1 China Miéville1 Chris Carter2 Christopher Tolkien2 Claudia Gray1 Clayton Emery1 Coben7 Cornelia Funke3 Danielle Trussoni1 Dariusz Domagalski1 Darynda Jones1 Dave Gross1 Dukaj1 E. Dębski1 Ed Greenwood1 Edgar Allan Poe2 Elżbieta Cherezińśka1 Ewa Białołęcka2 Felix Gilman1 George R. R. Martin9 Graham Masterton1 Guy Gavriel Kay2 Henning Mankell1 Hitomi Kanehara1 Ian Tregilis3 Ilsa J. Bick1 Izabela Janczarska1 J. K. Rowling1 J. R. R. Tolkien10 Jacek Borcuch1 Jacqueline Carey4 Jakub Ćwiek7 Jakub Małecki1 Jakub Żulczyk1 James Thompson1 Jan Parandowski1 Jan Skaradziński1 Jane Mysen1 Jaroslav Rudis1 Jaye Wells3 Jean-Louis Fournier1 Jim Butcher2 Jo Nesbø1 Jonathan Maberry3 Jordan Weisman1 José Carlos Somoza1 Julie Kagawa1 Jurek Owsiak1 K. Lewandowski1 Kazimierz Kyrcz Jr2 Kazue Kato3 Kazuki Sakuraba1 Kelly Keaton1 Ken Liu2 Kendare Blake1 Kerstin Gier3 Kim Newman1 Krzysztof T. Dąbrowski1 Laini Taylor4 Lars Wilderäng1 Laura Gallego1 Libba Bray2 Lisa Smedman1 Lynn Raven3 Łukasz Orbitowski1 Magda Parus1 Magdalena Salik2 Maja Lidia Kossakowska3 Manel Loureiro3 Marcin Mortka1 Marcin Wroński2 Mario Puzo1 Mark Del Franco1 Mark Hodder3 Marta Kisiel1 Max Brooks1 Maxime Chattam2 Michael Coren1 Michael Grant3 Michael Reaves1 Michaił Bułhakow1 Mike Carey6 Nancy A. Collins2 Nate Kenyon1 Neal Shusterman1 Neil Gaiman3 Nick Hornby1 P. Goraj1 Paolo Bacigalupi1 Patricia Briggs4 Patrick Süskind1 Paul Kemp1 Pierre Boulle1 Piotr Patykiewicz1 Piotr Sender1 Rachel Caine5 Rachel Ward2 Radosław Rak1 Rafał Kosik2 Rhiannon Frater2 Richard Lee Bayers1 Richard Weber1 Richelle Mead2 Roald Dahl1 Rob Zombie1 Robert Browne1 Robert Cichowlas2 Robert J. Szmidt1 Robert M. Wegner2 Robert Silverberg1 Robison Wells1 Rod Rees1 Sarah J. Maas1 Sean Stewart1 Sherrilyn Kenyon1 Simon R. Green2 Stephen King12 Stephenie Meyer2 Stieg Larsson3 Susanne Rauchhaus1 Suzanne Collins3 Tahereh Mafi1 Thomas Morgenstern1 Trudi Canavan7 Veronica Rossi1 Victor Milán2 Voronica Whitney Robinson1 W. Kalicki1 Walter Moers1 Walter Tevis2 Wendelin Van Draanen1 William Nicholson1 William Shakespeare2 Wolski1 Żerdziński1 Żółtowska1
Pokaż więcej

Przeszło do historii

Pokaż więcej

Motywy, serie, misz-masz

7 faktów5 7 grzechów głównych książkoholika1 adaptacja1 Akta Dresdena2 alchemia4 Anglia Wiktoriańska7 anioły3 antyk2 Ao No Exorcist3 Archiwum burzowego światła2 arcydzieło9 Artefakty5 baśniowo9 Burton i Swinburne3 czarownice2 czasoumilacz30 czasy współczesne3 czerwiec6 czytam niebieskie6 Dary Anioła7 demony6 Diabelskie maszyny3 Dni Fantastyki Wrocław2 dobra książka9 duchy3 Dwór cierni i róż1 Dzień czytania Tolkiena2 dżinny1 egzorcyzmy8 ekranizacje12 elementy paranormal1 elfy2 ezoteryka3 fae1 fantastyczna polska3 fantastyka polska23 filmy9 futurystyka1 grudzień7 grunt to okładka2 gwiazdka6 Gwiezdni wędrowcy2 High Five14 historia1 Igrzyska śmierci5 karty1 King zekranizowany4 klasyka12 kobiety1 kolorystycznie2 koncert5 koniec serii20 konwent7 kończę co rozpoczęłam8 kosmos3 książkowe wydarzenia2 kwiecień8 legenda arturiańska1 lektura3 Liebster Blog12 lipiec5 listopad8 literatura amerykańska28 literatura brytyjska10 literatura czeska1 literatura francuska4 literatura hiszpańska3 literatura japońska2 literatura niemiecka11 literatura norweska3 literatura polska31 literatura rosyjska1 literatura szwedzka3 literatura włoska1 luty7 Madera1 magia20 maj8 małomiasteczkowy klimat2 manga3 marzec8 Mercedes Thompson4 miejsce akcji: Londyn21 miejsce akcji: Nowy Jork6 mitologia5 mitologia skandynawska2 mitologia słowiańska3 Moja Biblioteczka2 morganville4 muzyka18 na własną odpowiedzialność6 Narnia8 nie polecam20 Nierecenzyjnie20 Nowe Crobuzon1 o blogach1 Obca krew3 ogłoszenia parafialne6 okładki2 okołoksiążkowe wynurzenia10 Opowieści z Mekhaańskiego Pogranicza1 orient3 pamiętnik3 październik6 Pieśń lodu i ognia16 płacz5 Pod sztandarem dzikiego kwiatu2 podróże w czasie5 Podsumowania65 Polcon3 polecane120 portert1 przeczytam tyle ile mam wzrostu2 przeprawa4 pseudodystopia1 Pyrkon2 radosna twórczość1 rankingi16 recenzja nieksiążkowa2 refleksja3 relacja3 rycerze5 saga rodzinna1 Salem2 sekta2 seriale10 seriale historyczne2 Sherlock Holmes2 sierpień9 skoki narciarskie1 smoki3 sport1 Stosiki60 styczeń7 sukub1 średniowiecze1 Tag20 Targi w Katowicach4 The Following1 The Last Kingdom1 top ten2 Trylogia Atramentowy Świat3 Trylogia czasu3 Trylogia Kusziela3 trylogia Millennium3 Trylogia Zdrajcy3 Trylogia Zombie3 Tudorowie1 uciekać od tej książki3 Uczta wyobraźni2 Uskevrenowie1 Versatile Blogger Award5 wampiry15 wiedźmin1 wilkołaki11 Władca pierścieni4 Wojny alchemiczne2 wrzesień4 wspomnienia1 wspomnienia Blue Carmen2 Wspomnienia DżejEr19 współpraca2 wydanie1 Wydawnictwo Studio Astropsychologii5 wywiad z autorem1 Wyzwanie15 XVIII wiek2 Z półki2 z Wrocławiem w tle1 zabawy blogowe34 zakładki1 zaksiążkuj nazwę bloga1 zaskoczenie8 zbiory opowiadań13 zombie8
Pokaż więcej

Google+ Followers

Obserwatorzy

UWAGA

Pewnie dobrze o tym wiesz, Drogi Użytkowniku, ale wolę się upewnić. Korzystanie z bloga "POCZYTAlna" i komentowanie postów na nim jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z artykułem 13 o ochronie danych osobowych. Każdy komentujący wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu e-mail oraz IP, które są przechowywane w chmurze platformy blogger (tam, gdzie do komentowania wykorzystywany jest formularz Bloggera) W przypadku korzystania z Disqua więcej informacji znajduje się w polityce prywatności.